wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wielkie metamorfozy wrocławskich szpitali

Katarzyna Kunka,
Na ul. Dyrekcyjnej powstało centrum opieki dla seniorów źródło: inwestor
Na ul. Dyrekcyjnej powstało centrum opieki dla seniorów

Dawniej najbardziej znane wrocławskie szpitale. Dziś – apartamenrtowce, hotele, domy opieki. Zobacz jak zmieniły swój wizerunek i przeznaczenie obiekty, w których kiedyś leczyli się wrocławianie.

Reklama

Szpital przy ul Traugutta czeka na remont

Kompleks szpitalny przy ul. Traugutta stoi pusty od 2015 roku. Wówczas wszystkie oddziały szpitala im. Marciniaka przeprowadziły się do nowej siedziby przy ulicy Fieldorfa. W październiku 2017 roku nowym właścicielem nieruchomości  została firma AmRest – prowadząca popularne sieciowe restauracje, kawiarnie i bary szybkiej obsługi m.in. KFC, Pizza Hut, Burger King oraz Starbucks.  Spółka ta kupiła nieruchomość  za 21 mln 210 tys. złotych.

 

Sprzedany obiekt zlokalizowany jest pomiędzy ul. Traugutta, Żabią Ścieżką i rzeką Oławą. Posiada powierzchnię ponad 1,8 ha. Natomiast powierzchnia użytkowa znajdujących się na działce czterech dużych budynków i sześciu mniejszych to ponad 9 tys. mkw. Szpital zaczęto budować pod koniec XIX wieku. Z tego też względu Dolnośląska Konserwator Zabytków prowadzi obecnie postępowanie w sprawie wpisu należących do niego budynków do rejestru zabytków.

Nowy właściciel nie zdradza na razie swoich zamierzeń dotyczących zakupionego właśnie obiektu. Obecny Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje w tym miejscu działalność związaną z ochroną zdrowia i opieką społeczną oraz zieleń parkową. Jednak przygotowywany jest już nowy plan dotyczący tego terenu.

Szpital Kolejowy na sprzedaż

Dawny Szpital Kolejowy przy al. Wiśniowej także stoi pusty od 2015 roku. Przez pięć lat należał do struktur szpitala im. Marciniaka, więc blisko 3 lata temu również jego oddziały zostały przeniesione do placówki przy ul. Fieldorfa. W lutym 2018 r. opuszczone budynki  szpitala zostały sprzedane przez Urząd marszałkowski za ponad 28 mln zł.

Dawny Szpital Kolejowy przy al. Wiśniowej, fot. Katarzyna Kunka

Ich nowym właścicielem jest deweloper Okre, który planuje, że powstaną tam mieszkania oraz lokale usługowe.  Ponieważ sprzedany kompleks jest pod opieką konserwatora zabytków, nowy właściciel nie będzie mógł tam nic zburzyć ani dobudować. Dopuszczona jest jedynie modernizacja zniszczonych budynków, które po wojnie były przebudowywane.

Obiekt dawnego Szpitala Kolejowego zlokalizowany jest pomiędzy ul. Sztabową, Sudecką i al. Wiśniową. Należy do niego główny 3-kondygnacyjny budynek szpitala z 1901 roku, a także m.in. przychodnia, kotłownia, budynek gospodarczy, prosektorium, agregatownia, sterylizatornia, tlenownia, portiernia oraz dawny magazyn odpadów medycznych. Wszystkie budynki wymagają  gruntownego remontu. Powierzchnia całkowita terenu wystawionego na sprzedaż wynosi 2,38 ha. 

Według obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego mogą tu powstać mieszkania, punkty usługowe i handlowe, obiekty opieki zdrowotnej lub placówki edukacyjne.

Apartamenty i lofty w szpitalu przy pl. Jana Pawła II

Były szpital im. Babińskiego przy pl. Jana Pawła II został zlikwidowany w 2007 roku, kiedy to wszystkie jego oddziały zostały przeniesione do szpitala uniwersyteckiego przy ul. Borowskiej. Cztery lata temu wrocławska firma I2 Development kupiła tę nieruchomość za blisko 36 mln zł.  Obecnie obiekt jest przebudowywany na kompleks usługowo-mieszkalno-biurowy "Bulwar Staromiejski".

Tak się zmieni były szpital im. Babińskiego przy pl. Jana Pawła II, wizualizacja: inwestor

Inwestycja ma być zakończona jeszcze w tym roku. Będzie to kompleks 14 budynków, gdzie znajdą się lofty, apartamenty, biura, kawiarnie, restauracje oraz tereny rekreacyjne. Część obiektów pochodzi jeszcze z XVI wieku. Niektóre z nich są odrestaurowywane, inne są wznoszone od nowa. Bulwar Staromiejski nie będzie dostępny dla ruchu samochodowego. Ścieżki rowerowe, strefy zdrowia, plaża miejska oraz zaplanowana na Odrze marina mają być integralną częścią obiektu.

Na Dyrekcyjnej centrum opieki dla seniorów

W 2011 roku klinika ginekologiczno-położnicza została przeniesiona z ulicy Dyrekcyjnej do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej. Dwa lata później Uniwersytet Medyczny sprzedał budynek i działkę za blisko 6,5 mln zł firmie MD Nursing. W 2016 roku powstało tam centrum kompleksowej opieki dla seniorów - Angel Care. Zabytkowy budynek z końca XIX wieku został przebudowany i podzielony na trzy części. Znalazły się tam mieszkania chronione, dom pomocy społecznej i centrum dla osób z chorobami demencyjnymi.

Na ul. Dyrekcyjnej powstało centrum opieki dla seniorów, źródło: inwestor

Neogotycka część obiektu powstała w 1898 r., kolejną dobudowano w latach 20. XX w. Budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków, dlatego przeszedł generalny remont i został odnowiony z zachowaniem oryginalnej konstrukcji oraz historycznego charakteru obiektu.

Hotel i SPA na Kasprowicza

Dawny szpital dziecięcy im. Korczaka przy al. Kasprowicza zakończył działalność w tym miejscu w 2012 roku. Po przeniesieniu go na ul. Koszarową, w jednym skrzydle pozostały tylko siostry Franciszkanki. Pozostałą część obiektu za prawie 13 mln zł kupiła warszawska firma deweloperska Arche. Jej własnością stały się dwa budynki - główny o powierzchni blisko 4 tys. mkw. oraz mniejszy budynek, którego powierzchnia sięga ponad 2 tys. mkw.

Dawny szpital dziecięcy przy al. Kasprowicza, źródło: www.google.pl/maps

Inwestor planuje przekształcić tę ponad 100-letnią nieruchomość w spokojny pobytowy hotel, w którym goście będą mogli nie tylko przenocować, ale także przyjechać na dłuższy wypoczynek. W ramach rewitalizacji powstanie ok. 115 pokoi i apartamentów hotelowych wraz z restauracją, basenem i strefą SPA, a także zespół sal konferencyjnych. 

Z kolei w głębi parku, w miejscu istniejących baraków i garaży, powstanie kompleks sześciu małych willi, w których znajdą się luksusowe mieszkania z podziemnymi parkingami. Budynki o nowoczesnym charakterze będą wieloma elementami nawiązywać do zabytkowego kompleksu klasztornego.

Inwestor zamierza odnowić również park przy al. Kasprowicza. Pojawią się tak nie tylko aleje i ścieżki, ale również oczko wodne, po którym będzie można popływać łódką. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl