Przecięcie wstęgi i okolicznościowe przemówienia towarzyszyły otwarciu nowej siedziby Orange we Wrocławiu. Firma po latach działalności przy ul. Purkyniego zmieniła adres i przeniosła się do nowego biurowca City 2 u zbiegu ulic Traugutta i Pułaskiego, który znajduje się w kompleksie City Forum.
Czytaj także: Orange sprzedaje okazałe budynki. Gmachy za 40 mln zł
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia podkreśla, że nowy kompleks biurowy City Forum to przede wszystkim urbanizacja pl. Społecznego, wielkiej pustej przestrzeni w centrum miasta, która nabiera znaczenia.
– Nowe inwestycje sprawiają, że mieszkańcy odzyskują to miejsce. A biurowce, które powstają, pokazują, że we Wrocławiu biznes ma się świetnie. Przykładem jest Orange, który właśnie zmienił siedzibę – mówił podczas otwarcie siedziby Orange Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia
7 września 2020 r. otwarcie Orange w City Forum, fot. Jarek Ratajczak
Orange w City 2
7 września br. swoją działalność w nowoczesnym biurowcu przy ul. Traugutta rozpoczęła firma Orange, która zajmie powierzchnię 2300 mkw. na 5-kondygnacji budynku. Do nowego obiektu przeprowadzi się około 300 pracowników z różnych struktur tj.: sprzedaż, IT, wsparcie, obsługa klienta oraz administracja. Orange zajmie w całości ostatnie, piąte piętro w budynku.
7 września 2020 r. otwarcie Orange w City Forum, fot. Jarek Ratajczak
– Naszym celem jest zapewnienie nowoczesnego, cyfrowego i elastycznego środowiska pracy. Oprócz indywidualnych miejsc pracy nasi pracownicy będą mogli korzystać z powierzchni wspierającej – sal konferencyjnych różnej wielkości, stref relaksu i coworkingu oraz miejsc do pracy cichej. Będą mogli też łączyć pracę w biurze z pracą zdalną. Taki model funkcjonuje już w innych miastach – w naszej siedzibie głównej w Warszawie, a także w Gdańsku, w Łodzi, Radomiu, Toruniu i Bydgoszczy. W przyszłości wprowadzimy go także w innych miastach – mówi Adam Wrzosek, dyrektor Środowiska Pracy w Orange Polska.
W 7-kondygnacyjnym budynku najemcy mają do dyspozycji 144 miejsc w parkingu podziemnym i na poziomie parteru.
7 września 2020 r. otwarcie Orange w City Forum, fot. Jarek Ratajczak
– Doskonała lokalizacja w centrum miasta oraz ciekawa aranżacja przestrzeni kompleksu City Forum pozytywnie wpływają na komfort pracy jego użytkowników i przyciągają kolejnych prestiżowych najemców. Aktualnie prowadzimy rozmowy z kolejnymi zainteresowanymi tą przestrzenią podmiotami – dodaje Tomasz Sujak.
City Forum
We wrześniu ubiegłego roku informowaliśmy, o otwarciu City One. W lipcu br. generalny wykonawca Archicom Realizacja Inwestycji zakończył budowę biurowca City 2 i uzyskał pozwolenie na jego użytkowanie. Tym samym wrocławska firma Archicom, u biegu ulic Traugutta i Pułaskieg, zakończyła budowę nowoczesnego kompleksu biurowego City Forum.
Tomasz Sujak, członek zarządu Archicomu podkreśla, że po sukcesie komercjalizacji pierwszego etapu City One również budynek City 2 jest gotowy na przyjęcie pierwszych najemców.
– Obiekt obejmuje niemal 12 tys. mkw. powierzchni biurowo-usługowej. Biurowiec posiada najnowszej generacji precertyfikat LEED GOLD v.4 – wylicza.
U zbiegu ulicy Traugutta i Pułaskiego (obok pl. Wróblewskiego) przed II wojną światową stały kamienice, w PRL-u był tam „dziki” parking i targowisko, a teraz powstał City Forum, od lewej strony: City 2 i City One. Fot. źródło: inwestor
Kompleks City Forum to łącznie 24 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni w centrum Wrocławia. Oferta obejmuje zarówno lokale biurowe, jak i handlowo-usługowe. Wśród najemców znaleźli się już m.in. Epam Systems, Ten Square Games, NOTUS Finanse, Connect Lunch Bar oraz Orange.
Za projekt odpowiada autorskie biuro projektowe SRDK Archicom Studio Śródka. Generalnym wykonawcą jest Archicom Realizacja Inwestycji. Za komercjalizację obiektu odpowiada firma doradcza CBRE.
Szkło połączy biurowce
Oryginalną, reprezentacyjną oprawę bramy wejściowej do kompleksu stanowić będzie wysoka na 6 kondygnacji szklana przegroda, która połączy oba budynki oraz domknie kompozycyjnie pierzeję kwartału zabudowy od strony Pl. Wróblewskiego.
Trwa realizacja ostatniego etapu inwestycji, jakim jest konstrukcja obłożonego szkłem łącznika, poprawi komfort użytkowania wewnętrznego patio zlokalizowanego pomiędzy budynkami. Będzie to zielone zaplecze do wypoczynku i miejsce spotkań pracowników biur oraz mieszkańców pobliskich kamienic.
Rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego
Nowy biurowiec wpisuje się w rewitalizację Przedmieścia Oławskiego. Stare pocztówki z pl. Wróblewskiego, można obejrzeć w serwisie Fotopolska.eu. W 1823 r. patronem placu u zbiegu obecnych ul. Traugutta, Kujawskiej (nie istnieje) i Walońskiej, podobnie jak pobliskiej ulicy, mostu i kościoła został św. Maurycy.
1902 r., pl. Wróblewskiego, widok w kierunku centrum. Źródło: fotopolska.eu. Teraz, po lewej stronie powstało City Forum.
Na starych zdjęciach widać, że z zabudowy powstałej głównie na przełomie XIX i XX w. do dzisiaj zachował się jedynie szalet - na dole zdjęcia, pośrodku. Reszta zniszczona została podczas walk o Festung Breslau bądź rozebrana w latach powojennych. Plac do 18 marca 1951 r. nazywano placem Wołoskim kiedy to zmieniono nazwę na pl. Walerego Wróblewskiego.
Wizualizacja, pośrodku widoczny jest planowany szklany łącznik, który połączy budynki City Forum, źródło: inwestor
– Kontynuując linię zabudowy tych starych kamienic, uzupełniliśmy ten smutny plac na skrzyżowaniu ul. Traugutta i Pułaskiego. Nasza kurtyna szklana, która tutaj zaistnieje między obydwoma skrzydłami tego kompleksu będzie zapraszała wszystkich wrocławian na dzieciniec wewnętrzny i na ogólnodostępny skwer, który będzie na tyłach kamienic przy ul. Hauke-Bosaka. Nasz obiekt wpisuje się w rewitalizację Przedmieścia Oławskiego – mówiła we wrześniu 2019 r. podczas otwarcie City One Dorota Jarodzka-Śródka, wiceprezes i współzałożyciel Archicom S.A.
Hossa na wrocławskim rynku biurowym
Czytaj także: Rynek biurowy w 2020 r. Raport JLL
W ubiegłym roku we Wrocławiu niemal co miesiąc otwierany był biurowiec.