wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Międzynarodowy gigant Fresenius buduje Centrum IT we Wrocławiu
Sławomir Bogusz, dyrektor Centrum IT Fresenius Netcare we Wrocławiu Fresenius
Sławomir Bogusz, dyrektor Centrum IT Fresenius Netcare we Wrocławiu

We Wrocławiu znalazło swoją siedzibę Centrum Usług Informatycznych dla Grupy Fresenius – jednego z największych światowych liderów, który działa w sektorze usług medycznych, oferując produkty i usługi z zakresu dializy, leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego. Ze Sławomirem Boguszem, dyrektorem Centrum IT Fresenius Netcare we Wrocławiu, rozmawia Jarek Ratajczak.

Dane na wasz temat, robią wrażenie: każdego dnia ponad 1000 pracowników Fresenius Netcare w ponad 50 miejscach na całym świecie wspiera procesy i projekty IT w sektorze opieki zdrowotnej i farmaceutycznej. Dostarczacie nowoczesne rozwiązania IT dla ponad 300 000 pracowników Grupy Fresenius na całym świecie. Co dokładnie robicie we Wrocławiu?

Sławomir Bogusz: – Centrum IT we Wrocławiu odpowiada za zarządzanie i administrowanie korporacyjnymi systemami i sieciami teleinformatycznymi. Pod względem geograficznym zapewniamy wsparcie dla DataCenter, takich miastach jak Bad Homburg (Niemcy), Hongkong (Chiny) i Lake Zurich (USA).

Zespół wspiera również Shared Service Centra spółek zależnych Fresenius SE – Fresenius Kabi i Fresenius Medical Care, zlokalizowanych we Wrocławiu. Ponadto, wspieramy spółki należące do grupy kapitałowej, zlokalizowane w Poznaniu, Warszawie, Kutnie oraz w Błoniu pod Wrocławiem.

Czy z waszej pracy korzystają polskie firmy i polscy pacjenci?

Sławomir Bogusz: – Jak najbardziej. Fresenius Medical Care Polska zaopatruje szpitale i stacje dializ na terenie całego kraju od prawie 30 lat. Siedziba znajduje się w Poznaniu i koordynuje pracę 72 stacji dializ Medical Care w całej Polsce.

Fresenius Kabi posiada zakłady produkcyjne w Kutnie i w Błoniu pod Wrocławiem. Ich kliniczne produkty żywieniowe, leki ratujące życie oraz technologia infuzji i transfuzji pomagają w opiece nad krytycznie i przewlekle chorymi pacjentami w całej Polsce. Oddział handlowy w Warszawie wraz z przedstawicielami handlowymi dostarcza produkty do szpitali i placówek medycznych.

Co robi koncern Fresenius?

Sławomir Bogusz: – Grupa Fresenius to globalna grupa opieki zdrowotnej, oferująca wysokiej jakości produkty i usługi do dializ, leczenia szpitalnego i leczenia ambulatoryjnego. Zatrudniając ponad 300 000 pracowników w ponad 100 krajach na całym świecie i osiągając roczną sprzedaż, przekraczającą 35 miliardów euro, Fresenius jest jedną z wiodących firm medycznych na świecie. Grupa obejmuje cztery niezależnie obsługiwane segmenty biznesowe, każdy działający w innym obszarze opieki zdrowotnej:

  • Fresenius Medical Care jest największym na świecie dostawcą produktów i usług dla osób z chorobami nerek, a także wiodącym dostawcą produktów do dializy, takich jak aparaty do dializy i dializatory.
  • Fresenius Kabi to globalna firma z branży opieki zdrowotnej, która specjalizuje się w lekach i technologiach do infuzji, transfuzji i żywienia klinicznego. Portfolio produktów obejmuje szeroką gamę dożylnych leków generycznych, terapii infuzyjnych i żywienia klinicznego, a także urządzenia do aplikowania tych produktów pacjentom.
  • Fresenius Helios jest wiodącym europejskim operatorem prywatnych szpitali. Jest właścicielem szpitali Helios w Niemczech i szpitali Quirónsalud w Hiszpanii.
  • Fresenius Vamed zarządza projektami i świadczy usługi dla szpitali i innych placówek opieki zdrowotnej na całym świecie. Jest wiodącym dostawcą opieki pooperacyjnej w Europie Środkowej.

Fresenius Netcare działa jako dostawca usług IT dla wszystkich wyżej wymienionych spółek.

Od lokalnej apteki po globalną korporację...

Sławomir Bogusz: – Korzenie firmy sięgają 1462 roku, kiedy to otwarto aptekę Hirsch we Frankfurcie, a później, w XIX wieku, własność apteki przeszła na rodzinę Fresenius. W 1912 roku farmaceuta dr Eduard Fresenius, właściciel apteki Hirsch, założył firmę farmaceutyczną Dr. Eduard Fresenius, zatrudniającą wówczas zaledwie siedmiu pracowników. Kilka lat po jego śmierci, w 1952 roku, jego przybrana córka wraz z przyszłym mężem Hansem Krönerem zaczęła rozwijać firmę, która z biegiem lat stała się globalnym koncernem, świadczącym usługi medyczne na całym świecie.

Na czym polega specyfika waszej branży?

Sławomir Bogusz: – Zdrowie to dla nas wszystkich bardzo osobisty i delikatny temat. Dlatego w firmie Fresenius, „Forward Thinking Healthcare” odzwierciedla nasze zaangażowanie w przyszłość: staramy się zapewnić lepsze produkty lecznicze większej liczbie ludzi. Wyraźne skupienie się na innowacjach i wydajności pomogło nam udostępnić wysokiej jakości opiekę zdrowotną stale rosnącej liczbie osób.

Jakość produktu, bezpieczeństwo pacjentów i integralność danych to kluczowe cele naszych wysiłków. Stale doskonalimy się w ramach naszego certyfikowanego systemu zarządzania jakością, szkolimy naszych pracowników, usprawniamy współpracę wewnętrzną w ramach Grupy. Nigdy nie przestajemy szukać lepszych rozwiązań – w ten sposób Fresenius przyczynia się do postępu medycyny i lepszej opieki nad pacjentami.

Siedziba firmy znajduje się w Bad Homburgu, w Hesji, w Niemczech, a oddział w Polsce jest w samym centrum Wrocławia w biurowcu Nowy Targ. Dlaczego Wrocław?

Sławomir Bogusz: – Wyboru lokalizacji dokonano w 2013 roku, rozważając również Kraków i Poznań. Ostatecznie uznano, że Wrocław jest najlepszą lokalizacją dla organizacji Centrum IT. Wybór Wrocławia oferował szansę dla wielu studentów, którzy zdobywają u nas doświadczenie w ramach praktyk.

Od 2014 roku Fresenius Netcare działa jako część Clinico Medical, jednakże całkowicie niezależna operacyjnie. Zarząd Grupy podjął decyzję o utworzeniu od 1 lipca 2021 roku niezależnej – Fresenius Netcare Polska sp. z o.o.

Z niecierpliwością czekamy na powiększenie naszego zespołu. Ze względu na dynamiczny rozwój, rok temu wraz z Shared Service Center Fresenius Medical Care sp. z o.o. i Fresenius Kabi Business Services sp. z o.o. zmieniliśmy lokalizację na większą – jeden z najbardziej prestiżowych i eco-aware budynków we Wrocławiu, zlokalizowanym przy pl. Nowy Targ. Lokalizacja w centrum Wrocławia jest idealna dla pracowników korzystających z różnych środków transportu, biuro zapewnia dużo przestrzeni, a chillout roomy zaspokajają potrzebę odpoczynku.

Szukacie pracowników we Wrocławiu?

Sławomir Bogusz: – Tak, w związku z tym, że zespół stale się rozrasta przez ostatnie sześć lat, szukamy utalentowanych osób – nie tylko ekspertów z określonych dziedzin, ale cenimy również świeże spojrzenie studentów, którzy angażują się w pracę w ramach programów stażowych. Wielu naszych studentów, zaczynających od stażu, współpracuje z nami do dziś już jako doświadczeni pracownicy.

Jest Pan absolwentem Politechniki Wrocławskiej, ale wiem, że karierę rozpoczął Pan jako programista w Agencji Łączności i Informacji NATO w Holandii. Ma Pan ponad 12-letnie doświadczenie w ramach pracy w NATO i w ramach struktur Unii Europejskiej. Ponadto, 18 miesięcy w Kandaharze w Afganistanie, dwukrotnie odznaczony przez sekretarza generalnego NATO za misje na Bałkanach i w Afganistanie. Jak z takim doświadczeniem zostaje się szefem Centrum Operacji i Kompetencji IT Fresenius Netcare?

Sławomir Bogusz: – Moje dotychczasowe doświadczenia ukształtowały mój charakter i jestem za nie ogromnie wdzięczny. Moje życiowe motto brzmi „Nigdy się nie poddawaj”. Dzięki ciężkiej pracy i trudowi włożonemu w osiąganie zamierzonych celów, niemożliwe zawsze stawało się dla możliwe. Jestem bardzo dumny, że mam wokół siebie ciężko pracujących specjalistów, którzy z całą powagą, ale również z nutą humoru zapewniają doskonałe wsparcie IT, mając na uwadze motto: „Impossible things we do on the spot, miracles have to wait a while”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl