Dane na wasz temat, robią wrażenie: każdego dnia ponad 1000 pracowników Fresenius Netcare w ponad 50 miejscach na całym świecie wspiera procesy i projekty IT w sektorze opieki zdrowotnej i farmaceutycznej. Dostarczacie nowoczesne rozwiązania IT dla ponad 300 000 pracowników Grupy Fresenius na całym świecie. Co dokładnie robicie we Wrocławiu?
Sławomir Bogusz: – Centrum IT we Wrocławiu odpowiada za zarządzanie i administrowanie korporacyjnymi systemami i sieciami teleinformatycznymi. Pod względem geograficznym zapewniamy wsparcie dla DataCenter, takich miastach jak Bad Homburg (Niemcy), Hongkong (Chiny) i Lake Zurich (USA).
Zespół wspiera również Shared Service Centra spółek zależnych Fresenius SE – Fresenius Kabi i Fresenius Medical Care, zlokalizowanych we Wrocławiu. Ponadto, wspieramy spółki należące do grupy kapitałowej, zlokalizowane w Poznaniu, Warszawie, Kutnie oraz w Błoniu pod Wrocławiem.
Czy z waszej pracy korzystają polskie firmy i polscy pacjenci?
Sławomir Bogusz: – Jak najbardziej. Fresenius Medical Care Polska zaopatruje szpitale i stacje dializ na terenie całego kraju od prawie 30 lat. Siedziba znajduje się w Poznaniu i koordynuje pracę 72 stacji dializ Medical Care w całej Polsce.
Fresenius Kabi posiada zakłady produkcyjne w Kutnie i w Błoniu pod Wrocławiem. Ich kliniczne produkty żywieniowe, leki ratujące życie oraz technologia infuzji i transfuzji pomagają w opiece nad krytycznie i przewlekle chorymi pacjentami w całej Polsce. Oddział handlowy w Warszawie wraz z przedstawicielami handlowymi dostarcza produkty do szpitali i placówek medycznych.
Co robi koncern Fresenius?
Sławomir Bogusz: – Grupa Fresenius to globalna grupa opieki zdrowotnej, oferująca wysokiej jakości produkty i usługi do dializ, leczenia szpitalnego i leczenia ambulatoryjnego. Zatrudniając ponad 300 000 pracowników w ponad 100 krajach na całym świecie i osiągając roczną sprzedaż, przekraczającą 35 miliardów euro, Fresenius jest jedną z wiodących firm medycznych na świecie. Grupa obejmuje cztery niezależnie obsługiwane segmenty biznesowe, każdy działający w innym obszarze opieki zdrowotnej:
- Fresenius Medical Care jest największym na świecie dostawcą produktów i usług dla osób z chorobami nerek, a także wiodącym dostawcą produktów do dializy, takich jak aparaty do dializy i dializatory.
- Fresenius Kabi to globalna firma z branży opieki zdrowotnej, która specjalizuje się w lekach i technologiach do infuzji, transfuzji i żywienia klinicznego. Portfolio produktów obejmuje szeroką gamę dożylnych leków generycznych, terapii infuzyjnych i żywienia klinicznego, a także urządzenia do aplikowania tych produktów pacjentom.
- Fresenius Helios jest wiodącym europejskim operatorem prywatnych szpitali. Jest właścicielem szpitali Helios w Niemczech i szpitali Quirónsalud w Hiszpanii.
- Fresenius Vamed zarządza projektami i świadczy usługi dla szpitali i innych placówek opieki zdrowotnej na całym świecie. Jest wiodącym dostawcą opieki pooperacyjnej w Europie Środkowej.
Fresenius Netcare działa jako dostawca usług IT dla wszystkich wyżej wymienionych spółek.
Od lokalnej apteki po globalną korporację...
Sławomir Bogusz: – Korzenie firmy sięgają 1462 roku, kiedy to otwarto aptekę Hirsch we Frankfurcie, a później, w XIX wieku, własność apteki przeszła na rodzinę Fresenius. W 1912 roku farmaceuta dr Eduard Fresenius, właściciel apteki Hirsch, założył firmę farmaceutyczną Dr. Eduard Fresenius, zatrudniającą wówczas zaledwie siedmiu pracowników. Kilka lat po jego śmierci, w 1952 roku, jego przybrana córka wraz z przyszłym mężem Hansem Krönerem zaczęła rozwijać firmę, która z biegiem lat stała się globalnym koncernem, świadczącym usługi medyczne na całym świecie.
Na czym polega specyfika waszej branży?
Sławomir Bogusz: – Zdrowie to dla nas wszystkich bardzo osobisty i delikatny temat. Dlatego w firmie Fresenius, „Forward Thinking Healthcare” odzwierciedla nasze zaangażowanie w przyszłość: staramy się zapewnić lepsze produkty lecznicze większej liczbie ludzi. Wyraźne skupienie się na innowacjach i wydajności pomogło nam udostępnić wysokiej jakości opiekę zdrowotną stale rosnącej liczbie osób.
Jakość produktu, bezpieczeństwo pacjentów i integralność danych to kluczowe cele naszych wysiłków. Stale doskonalimy się w ramach naszego certyfikowanego systemu zarządzania jakością, szkolimy naszych pracowników, usprawniamy współpracę wewnętrzną w ramach Grupy. Nigdy nie przestajemy szukać lepszych rozwiązań – w ten sposób Fresenius przyczynia się do postępu medycyny i lepszej opieki nad pacjentami.
Siedziba firmy znajduje się w Bad Homburgu, w Hesji, w Niemczech, a oddział w Polsce jest w samym centrum Wrocławia w biurowcu Nowy Targ. Dlaczego Wrocław?
Sławomir Bogusz: – Wyboru lokalizacji dokonano w 2013 roku, rozważając również Kraków i Poznań. Ostatecznie uznano, że Wrocław jest najlepszą lokalizacją dla organizacji Centrum IT. Wybór Wrocławia oferował szansę dla wielu studentów, którzy zdobywają u nas doświadczenie w ramach praktyk.
Od 2014 roku Fresenius Netcare działa jako część Clinico Medical, jednakże całkowicie niezależna operacyjnie. Zarząd Grupy podjął decyzję o utworzeniu od 1 lipca 2021 roku niezależnej – Fresenius Netcare Polska sp. z o.o.
Z niecierpliwością czekamy na powiększenie naszego zespołu. Ze względu na dynamiczny rozwój, rok temu wraz z Shared Service Center Fresenius Medical Care sp. z o.o. i Fresenius Kabi Business Services sp. z o.o. zmieniliśmy lokalizację na większą – jeden z najbardziej prestiżowych i eco-aware budynków we Wrocławiu, zlokalizowanym przy pl. Nowy Targ. Lokalizacja w centrum Wrocławia jest idealna dla pracowników korzystających z różnych środków transportu, biuro zapewnia dużo przestrzeni, a chillout roomy zaspokajają potrzebę odpoczynku.
Szukacie pracowników we Wrocławiu?
Sławomir Bogusz: – Tak, w związku z tym, że zespół stale się rozrasta przez ostatnie sześć lat, szukamy utalentowanych osób – nie tylko ekspertów z określonych dziedzin, ale cenimy również świeże spojrzenie studentów, którzy angażują się w pracę w ramach programów stażowych. Wielu naszych studentów, zaczynających od stażu, współpracuje z nami do dziś już jako doświadczeni pracownicy.
Jest Pan absolwentem Politechniki Wrocławskiej, ale wiem, że karierę rozpoczął Pan jako programista w Agencji Łączności i Informacji NATO w Holandii. Ma Pan ponad 12-letnie doświadczenie w ramach pracy w NATO i w ramach struktur Unii Europejskiej. Ponadto, 18 miesięcy w Kandaharze w Afganistanie, dwukrotnie odznaczony przez sekretarza generalnego NATO za misje na Bałkanach i w Afganistanie. Jak z takim doświadczeniem zostaje się szefem Centrum Operacji i Kompetencji IT Fresenius Netcare?
Sławomir Bogusz: – Moje dotychczasowe doświadczenia ukształtowały mój charakter i jestem za nie ogromnie wdzięczny. Moje życiowe motto brzmi „Nigdy się nie poddawaj”. Dzięki ciężkiej pracy i trudowi włożonemu w osiąganie zamierzonych celów, niemożliwe zawsze stawało się dla możliwe. Jestem bardzo dumny, że mam wokół siebie ciężko pracujących specjalistów, którzy z całą powagą, ale również z nutą humoru zapewniają doskonałe wsparcie IT, mając na uwadze motto: „Impossible things we do on the spot, miracles have to wait a while”.