Na powierzchni ok 10 tys. mkw. znajdzie się market spożywczy znanej sieci dyskontowej oraz ok. 30 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych. Na terenie Centrum Stabłowicka uruchomione będą też obiekty kulturalne i oświatowe, w tym przedszkole, żłobek i szkoła dla kilkuset dzieci.
– Planowany park handlowy wzbogaci istniejącą ofertę handlową tej dzielnicy o znane i popularne sieciowe marki branż: modowej, rtv-agd, drogeryjnej, usługowej, wyposażenia wnętrz i innych. W obiekcie ma również pojawić się klub fitness oraz różnorodna oferta gastronomiczna. Przy obiekcie powstanie duża liczba miejsc postojowych dla samochodów oraz rowerów – wylicza Agnieszka Zalewska-Gajewska z firmy Mallson Polska, która odpowiada za koncepcję komercyjną oraz wynajem przyszłego obiektu.
Część lokali w obiekcie przewidziana jest dla lokalnych najemców oraz mieszkańców, którzy chcieliby prowadzić punkty usługowe czy gastronomiczne. Otwarcie zaplanowane jest na koniec 2020 r.
Po lewej stronie: 13 września 2014, źródło: Fotopolska.eu. Po prawej: wizualizacja Centrum Stabłowicka, źródło: inwestor.
Rewitalizacja fabryki
Inwestorem są właściciele wrocławskiej drukarni Dan-Mark, którzy postanowili wykorzystać fakt ograniczenia swojej działalności produkcyjnej i chcą zmienić niszczejące hale przemysłowe na obiekty użyteczne dla całej okolicznej społeczności.
– Jest więc szansa, by poprzez rewitalizację fabryki uratować największą szedową halę na Dolnym Śląsku z pożytkiem dla zabytku, jak i mieszkańców. Biorąc pod uwagę rozpoczęte i planowane inwestycje mieszkaniowe, w ciągu kilku najbliższych lat na Stabłowicach będzie mieszkać ponad 30 tys. osób – dodaje inwestor.
Przędzalnia Schöllera na Stabłowicach
Hale przemysłowe przy ul. Stabłowickiej, które obecnie będą rewitalizowane, powstały w 1890 r. Leopold Schöller, właściciel cukrowni na Różance, Muchoborze i Klecinie, wraz z synami Rudolphem i Philippem Eberhardem wybudowali tkalnię i przędzalnię czesankową. Łącznie 32 tys. wrzecion produkowało do 900 t przędzy rocznie. Kompleks fabryczny obejmował także osiedle mieszkaniowe dla pracowników.
Rok 1966, przędzalnia czesankowa "Wel-tex" we Wrocławiu. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe / Fotopoloska.eu. Autor: Grażyna Rutowska
Po wojnie była tam Wrocławska Przędzalnia Czesankowa WEL-TEX, która zakończyła działalność w połowie lat 90. XX w. Obecnie w obiekcie przy ul.Stabłowickiej 118-120 ma siedzibę firma Dan-Mark.