wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. W dawnej przędzalni będzie Centrum Stabłowicka
Centrum handlowo-usługowe Stabłowicka, wizualizacja źródło: inwestor
Centrum handlowo-usługowe Stabłowicka, wizualizacja

Sklepy, restauracje, klub fitness, obiekty kulturalne oraz szkoła i przedszkole – to wszystko planowane jest w Centrum Stabłowicka. Nowoczesny obiekt handlowo-usługowy powstanie w zrewitalizowanych halach produkcyjnych dawnej przędzalni przy ul. Stabłowickiej. Otwarcie zaplanowano na koniec 2020 r.

Reklama

Na powierzchni ok 10 tys. mkw. znajdzie się market spożywczy znanej sieci dyskontowej oraz ok. 30 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych. Na terenie Centrum Stabłowicka uruchomione będą też obiekty kulturalne i oświatowe, w tym przedszkole, żłobek i szkoła dla kilkuset dzieci.

– Planowany park handlowy wzbogaci istniejącą ofertę handlową tej dzielnicy o znane i popularne sieciowe marki branż: modowej, rtv-agd, drogeryjnej, usługowej, wyposażenia wnętrz i innych. W obiekcie ma również pojawić się klub fitness oraz różnorodna oferta gastronomiczna. Przy obiekcie powstanie duża liczba miejsc postojowych dla samochodów oraz rowerów – wylicza Agnieszka Zalewska-Gajewska z firmy Mallson Polska, która odpowiada za koncepcję komercyjną oraz wynajem przyszłego obiektu.

Część lokali w obiekcie przewidziana jest dla lokalnych najemców oraz mieszkańców, którzy chcieliby prowadzić punkty usługowe czy gastronomiczne. Otwarcie zaplanowane jest na koniec 2020 r.

Po lewej stronie: 13 września 2014, źródło: Fotopolska.eu. Po prawej: wizualizacja Centrum Stabłowicka, źródło: inwestor.

Rewitalizacja fabryki

Inwestorem są właściciele wrocławskiej drukarni Dan-Mark, którzy postanowili wykorzystać fakt ograniczenia swojej działalności produkcyjnej i chcą zmienić niszczejące hale przemysłowe na obiekty użyteczne dla całej okolicznej społeczności.

– Jest więc szansa, by poprzez rewitalizację fabryki uratować największą szedową halę na Dolnym Śląsku z pożytkiem dla zabytku, jak i mieszkańców. Biorąc pod uwagę rozpoczęte i planowane inwestycje mieszkaniowe, w ciągu kilku najbliższych lat na Stabłowicach będzie mieszkać ponad 30 tys. osób – dodaje inwestor.

Przędzalnia Schöllera na Stabłowicach

Hale przemysłowe przy ul. Stabłowickiej, które obecnie będą rewitalizowane, powstały w 1890 r. Leopold Schöller, właściciel cukrowni na Różance, Muchoborze i Klecinie, wraz z synami Rudolphem i Philippem Eberhardem wybudowali tkalnię i przędzalnię czesankową. Łącznie 32 tys. wrzecion produkowało do 900 t przędzy rocznie. Kompleks fabryczny obejmował także osiedle mieszkaniowe dla pracowników.

Rok 1966, przędzalnia czesankowa "Wel-tex" we Wrocławiu. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe / Fotopoloska.eu. Autor: Grażyna Rutowska

Po wojnie była tam Wrocławska Przędzalnia Czesankowa WEL-TEX, która zakończyła działalność w połowie lat 90. XX w. Obecnie w obiekcie przy ul.Stabłowickiej 118-120 ma siedzibę firma Dan-Mark.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl