wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Archicom otworzył bramy Browarów Wrocławskich

Archicom otworzył bramy Browarów Wrocławskich

Jarek Ratajczak,

Materiał archiwalny

Poczuć niezwykły klimat dawnych lat, posłuchać opowieści Marka Krajewskiego i poznać przyszłość Browarów Wrocławskich. Tego mogli doświadczyć uczestnicy premiery inwestycji Archicomu. Deweloper uchylił rąbka tajemnicy dotyczącej nowych miejsc spotkań na terenie dawnego Browaru Piastowskiego.

Reklama

– Zaprosiliśmy wrocławian do zapoznania się z naszą wizją przyszłości Browarów Wrocławskich w murach historycznej zabudowy, której wkrótce przywrócimy świetność – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, Prezes Archicom S.A.

Premiera odbyła się na terenie Butelkowni, zlokalizowanej przy placu Browarnym, który w przyszłości będzie sercem inwestycji, miejscem spotkań wrocławian z kawiarniami i restauracjami. Przez główny plac Browarów Wrocławskich gości przeprowadził barwny korowód postaci z epoki. Wydarzeniu towarzyszyły melodie katarynki, stukot końskich kopyt, rozmowy dostojnych par z dorożkarzem i pokrzykiwania młodego gazeciarza! W takiej atmosferze grono przyszłych mieszkańców, przedstawicieli Rad Osiedli, Organizacji Pozarządowych, wrocławskich architektów i urzędników wprowadzono w klimat i historię miejsca. Wizję przyszłości przedstawiła prezes Archicomu:

– Chcemy aby Browary Wrocławskie były miejscem otwartym – projekt przewiduje przestrzenie placów i nadbrzeża Odry, na których toczyć się będzie nowe życie tego miejsca – mówiła Dorota Jarodzka-Śródka, architekt i współautorka koncepcji Browarów Wrocławskich.

Browary Wrocławskie – wizualizacja, źródło: inwestor

Budują Browary Wrocławskie

Browary Wrocławskie będą kompleksowym założeniem urbanistycznym zlokalizowanym przy ul. Jedności Narodowej. W ramach inwestycji pojawią się mieszkania, apartamenty i lofty, a także biura, lokale usługowe, supermarket. Projekt przewiduje połączenie rekreacyjnej przestrzeni nad rzeką (gdzie powstaną m.in. kino letnie czy klub kajakowy) z trzema placami o charakterze społecznym. Na Placu Browarnym wybierzemy się ze znajomymi na lunch, spotkamy się przy kawie chłonąc historię tego miejsca. Plac artystyczny będzie przestrzenią spotkań mieszkańców ze sztuką, a plac targowy -strefą cyklicznych inicjatyw lokalnych.

Atmosfery premierowego wieczoru dopełniło spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim (na zdjęciu, źródło: organizatorzy). Pisarz zabrał gości w podróż po dawnym Wrocławiu i architekturze poprzemysłowej widzianej oczami bohaterów swoich powieści. Opowiadał o inspiracjach twórczych, a zapytany, czy autorowi kryminałów jest daleko do architekta, odpowiedział:

– W sensie metaforycznym jest bardzo blisko. Architektura jest stosowaną matematyką,  triumfem ludzkiej racjonalności. Podobnie jest w kryminale - na początku zawsze mamy do czynienia z chaosem świata, bo morderstwo to wyrwa zrobiona w świecie. Świat ulega destrukcji, a przynajmniej jakiś jego element, a na końcu powieści kryminalnej bestia zostaje złapana - mamy do czynienia z triumfem ludzkiego umysłu. – mówił Marek Krajewski. – Na architekturę zdawało się matematykę i rysunek. Z matematyki byłem dobry. Gdybym był lepszy z rysunku, zdawałbym na architekturę.

źródło: materiał prasowy

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl