wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Aktywny rodzic: babciowe i dwa inne świadczenia na dziecko

"Aktywny rodzic" - nowa, wyczekiwana przez wielu ustawa wkrótce wejdzie w życie. To łącznie nawet 36 tys. zł na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia (niezależnie od dochodów), w tym tzw. babciowe. W czerwcu ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe świadczenia będą wypłacane przez ZUS. Na jakich zasadach? I od kiedy można składać wnioski? Sprawdź szczegóły.

Reklama

Ustawa "Aktywny rodzic" i 3 nowe świadczenia na dziecko

Ustawa "Aktywny rodzic" z 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka, przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, 10 czerwca została podpisana przez prezydenta Dudę. Dzięki niej zostaną wprowadzone trzy nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3.

Każde małe dziecko w Polsce zasługuje na dobrą opiekę, każdy rodzic małego dziecka w Polsce zasługuje na wsparcie w tym, żeby taką opiekę nad maluchem zapewnić. Opiekę babci, cioci, wujka, dziadka, profesjonalną opiekę opiekunki albo opiekę w żłobku czy opiekę rodzicielską. Program Aktywny Rodzic to program opieki nad dziećmi. To także program aktywizacji rodziców na rynku pracy. Taki program, który ma pozwolić mamie po narodzinach dziecka, tacie po okresie urlopu poświęconego na opiekę nad dzieckiem, powrócić do aktywności zawodowej.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

3 nowe świadczenia dla rodziców małych dzieci (zasady, kwoty)

Mowa o świadczeniach:

  • „aktywni rodzice w pracy”, czyli tzw. babciowym. Dotyczy ono aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Będzie ono wypłacane w wysokości 1500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy od 12 do 35 miesiąca życia dziecka. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością będzie to 1900 zł miesięcznie;
  • „aktywnie w żłobku”. Zastąpi ono obecnie funkcjonujące dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, które wynosi do 400 zł miesięcznie. Nowe świadczenie „aktywnie w żłobku” dotyczy rodziców dzieci uczęszczających do instytucji opieki w wieku do lat 3 (tj. żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna) i będzie wypłacane w kwocie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko z niepełnosprawnościami. Kwota nie może przekroczyć wysokości opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki. Świadczenie nie będzie wypłacane bezpośrednio wnioskującemu rodzicowi, ale zostanie przekazane do żłobka/klubu dziecięcego/opiekuna dziennego i dzięki temu rodzić zapłaci mniej za pobyt dziecka w tej instytucji;
  • „aktywnie w domu”. Będzie ono przysługiwało na każde dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia i wypłacane w wysokości 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące. To wsparcie skierowane do tych rodziców, którzy nie będą uprawnieni lub nie zdecydują się na skorzystanie ze świadczenia „aktywni rodzice w pracy” lub „aktywnie w żłobku”, bo nie pracują zawodowo lub ich dziecko nie uczęszcza do instytucji opieki. Świadczenie to przysługuje na każde dziecko i zastąpi dotychczas funkcjonujący, ale nieprzysługujący na pierwsze dziecko, rodzinny kapitał opiekuńczy.

Wybór formy świadczenia zależy od rodzica. Decyzję można zmienić wielokrotnie w trakcie trwania programu – tzn. zrezygnować z jednej formy wsparcia i przejść na drugą. Ważne jest jednak, że na to samo dziecko za dany miesiąc może być wypłacone tylko jedno świadczenie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Program Aktywny rodzic ma wspierać aktywność zawodową rodziców małych dzieci pixabay.com/ilustracyjne
Program Aktywny rodzic ma wspierać aktywność zawodową rodziców małych dzieci

Czy aby otrzymać świadczenia "Aktywny rodzic" trzeba spełnić kryterium dochodowe?

Każdy rodzic, który wychowuje dziecko w wieku 12 - 35 miesięcy, może otrzymać jedno wsparcie w zależności od własnego wyboru czy sytuacji zawodowej, na każde dziecko, co do zasady w wieku 12 - 35 miesięcy. Nowe świadczenia nie są uzależnione od warunku kryterium dochodowego. Natomiast w przypadku świadczenia „aktywni rodzice w pracy” weryfikowany będzie fakt i wymiar aktywności zawodowej rodziców.

Babciowe i nowe świadczenia dla rodziców. Od kiedy i gdzie składać wnioski?

Zgodnie z ustawą, rodzice będą mogli składać wnioski do ZUS od 1 października 2024 r. 

Co ważne, oprócz nowego wsparcia finansowego, rodzice bez zmian będą otrzymywać świadczenie 800 plus.

Kiedy zostaną wypłacone świadczenia "Aktywny rodzic"?

Według planów, pierwsze świadczenia zostaną wypłacone już w czwartym kwartale bieżącego roku.

Czy z babciowego można skorzystać, jeśli aktywnym zawodowo jest tylko jeden z rodziców?

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” będzie przysługiwać, jeżeli oboje rodzice dziecka pracują zawodowo i podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu od podstawy, której łączna, czyli obydwojga rodziców, wysokość wyniesie nie mniej niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę - wyjaśnia ministerstwo.

"Jednocześnie w ustawie określono minimalny próg aktywności zawodowej dla każdego z rodziców, zgodnie z którym, podstawa, od której opłacane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe każdego z nich, nie może być niższa niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę lub 30% w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą korzystających z preferencyjnego obniżenia składek".
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

A co jeśli rodzic samodzielnie wychowuje dziecko? Nie ma wymogu, aby wykazywał on aktywność zawodową drugiego z rodziców - wyjaśnia ministerstwo. Dotyczy go wówczas wymóg aktywności zawodowej z podstawą składek emertytalnych i rentowych nie niższą niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jaki będzie koszt funkcjonowania programu "Aktywny rodzic"?

Świadczenia „Aktywny rodzic” oraz koszt obsługi tych świadczeń przez ZUS będą finansowane z budżetu państwa oraz ze środków Funduszu Pracy. Szacuje się, że w pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy (2025 r.) wydatki na jej realizację wyniosą 8,975 mld zł. 

Więcej pytań i odpowiedzi znajdziesz na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

źródło: gov.pl

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl