4. Babciowe. Będzie 1500 zł na dziecko. Od kiedy? (ZASADY)

Babciowe. 1500 zł na dziecko - rząd zdecydował. Od kiedy ma być wypłacane? Co z 800 plus? (WARUNKI)

Mariola Szczyrba,

Babcia czyta małemu dziecku książeczkę. Z lewej w kółku kilka banknotów 100 zł pixabay.com/dassel/Alicja/ilustracyjne
Babcia czyta małemu dziecku książeczkę. Z lewej w kółku kilka banknotów 100 zł

We wtorek 9 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic", który dotyczy m.in. nowego świadczenia - tzw. babciowego. Zakłada on wparcie finansowe - 1500 zł miesięcznie - dla rodziców najmłodszych dzieci, którzy będą chcieli skorzystać z pomocy niani lub babci. Od kiedy ma być wypłacane nowe świadczenie? Komu będzie przysługiwać i na jakich warunkach? Czy zastąpi 800 plus? Sprawdź termin i zasady "babciowego"!

Tzw. babciowe to nowe świadczenie, wyczekiwane przez wielu rodziców, którzy mają dzieci w wieku żłobkowym, a chcą wrócić do pracy i skorzystać z pomocy babci czy niani w opiece nad pociechami. Dzięki niemu - jak czytamy na oficjalnym portalu rządowym gov.pl - nie będzie trzeba wybierać między pracą a macierzyństwem.

We wtorek 9 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic", który teraz trafi do prac w Sejmie. Później ustawa będzie jeszcze musiała zdobyć podpis prezydenta. O co chodzi w tym projekcie i komu będzie przysługiwać "babciowe"?

"Babciowe" - 1500 zł na dziecko. Komu przysługuje świadczenie? (warunki)

Tzw. babciowe ma być wsparciem dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca. Wyniesie 1500 zł miesięcznie na dziecko. Będzie kierowane do rodziców, którzy są aktywni zawodowo (dostaną je nie tylko osoby wracające do pracy, ale także te, które przed uchwaleniem ustawy się na to zdecydowały, a mają dziecko w określonym w projekcie wieku).

- Jeżeli rodzice chcą powierzyć dziecko opiece babci, cioci, dziadkowi albo niani, dostaną na to 1500 zł wsparcia od państwa. Warunkiem jest aktywność zawodowa.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dla kogo "babciowe" 1900 zł? Na co przeznaczyć pieniądze?

Z wyższej dopłaty będą mogli skorzystać rodzice dzieci z niepełnosprawnościami – to 1900 zł miesięcznie (dotyczy to rodziców dzieci, "które potrzebują stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością codziennego współudziału opiekuna dziecka w leczeniu, rehabilitacji i edukacji").

Rodzice będą mogli zdecydować, na co spożytkują otrzymane pieniądze. Mogą np. sfinansować opiekę niani lub babci (w tym emerytki).

"Jeśli rodzice zdecydują się na zawarcie z nianią czy babcią umowy uaktywniającej, to składki od tej umowy będą dodatkowo finansowane przez państwo (do wysokości podstawy nie wyższej niż 50 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę). Rozwiązanie pozwoli np. na coroczną waloryzację wysokości emerytury babci, zatrudnionej na umowę uaktywniającą".
gov.pl

Zawarcie umowy uaktywniającej nie będzie jednak warunkiem otrzymania świadczenia.

Nie tylko "babciowe". 3 świadczenia dla rodziców najmłodszych dzieci

Warto dodać, że z pomocy finansowej będą mogli skorzystać także rodzice, którzy zdecydowali się na zostanie z dzieckiem w domu. Rząd zaplanował trzy warianty świadczenia:

• "aktywni rodzice w pracy" (tzw. babciowe - 1500 zł na dziecko oraz 1900 zł na dziecko z niepełnosprawnością);
  • "aktywnie w żłobku" (świadczenie na okres 24 miesięcy będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Dofinansowanie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł na dziecko z niepełnosprawnościami);
  • "aktywnie w domu" (świadczenie na okres 24 miesięcy skierowane do rodziców, z których jedno nie chce albo nie może pójść do pracy. Otrzymają 500 zł, które będzie wypłacane na każde dziecko, a nie wyłącznie na drugie i kolejne).

Świadczenie "aktywnie w żłobku". Jakie warunki?

Świadczenie "aktywnie w żłobku":

• zastąpi obecne dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3;
  • będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna;
  • wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko z niepełnosprawnością (nie więcej niż wysokość opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki).

Powiększ obraz: Kobieta trzyma przed sobą w rękach małe dziecko. Tzw. babciowe ma być skierowane do rodziców aktywnych zawodowo, którzy zdecydowali się powierzyć opiekę nad pociechą babci czy niani pixabay.com/ilustracyjne

Świadczenie "aktywnie w domu". Jakie zasady?

Świadczenie "aktywnie w domu":

• będzie przeznaczone głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca, bez spełnienia warunku aktywności zawodowej. Chodzi o rodziców, którzy nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia "aktywni rodzice w pracy" ("babciowe") lub ich dziecko nie będzie korzystało ze żłobka;
  • będzie przysługiwało na podobnych zasadach, jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy;
  • nowością jest możliwość uzyskania dofinansowania na każde dziecko – w tym na pierwsze i jedyne – w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca.

"Babciowe" - nowe świadczenie. Czy zastąpi 800 plus?

Warto podkreślić, że rodzice będą mogli przechodzić z jednego wariantu świadczenia na drugi, nawet wielokrotnie, jeśli będą mieć taką potrzebę.

Na to samo dziecko, za dany miesiąc, będzie można pobierać tylko jedno świadczenie.

Co ważne, oprócz nowego wsparcia finansowego, rodzice bez zmian będą otrzymywać świadczenie 800 plus.

"Babciowe" dla rodziców dzieci w wieku żłobkowym. Od kiedy?

Teraz projekt trafi do prac w Sejmie. Niewykluczone, że zostanie zmodyfikowany.

• Według planu rządu nowe świadczenia mają być wypłacane od 1 października 2024 roku.

Roczny koszt zaproponowanych świadczeń wyniesie 8,9 mld zł.

źródło: gov.pl