wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:07

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Poszukiwani pracodawcy do projektu „Weź kurs na staż”

Centrum Kształcenia Praktycznego poszukuje pracodawców, którzy przyjmą uczniów szkół zawodowych na staże w ramach projektu „Weź kurs na staż“. Za zorganizowanie stażu pracodawcy nie ponoszą żadnych kosztów, a nawet otrzymują dofinansowanie. Chętne podmioty mogą się zgłaszać do połowy marca 2018 r..

Reklama

Projekt „Weź kurs na staż. Podniesienie efektywności kształcenia zawodowego we wrocławskich szkołach zawodowych” realizowany będzie w imieniu Gminy Wrocław przez Centrum Kształcenia Praktycznego w okresie od 1 czerwca 2018 r. do 31 sierpnia 2019 r.. Projekt zakłada zwiększenie umiejętności zawodowych oraz wyposażenie w wiedzę specjalistyczną poszukiwaną na rynku pracy 300 uczniów z siedmiu wrocławskich szkół kształcących w branżach: motoryzacyjnej, mechanicznej, elektryczno-energetycznej, mechatroniczno-elektronicznej, lotniczej, transportowo-spedycyjno-logistycznej, informatycznej i turystyczno-gastronomicznej.

Dla 210 uczniów zaplanowano w ramach projektu realizację staży zgodnych z kierunkiem kształcenia u lokalnych pracodawców. – Obecnie poszukujemy pracodawców, którzy byliby zainteresowani przyjęciem uczniów na staże zawodowe – informuje Joanna Handziak-Buczko, kierownik projektów w Centrum Kształcenia Praktycznego.

Korzyści dla uczniów i pracodawców

Pracodawcy zaangażowani w projekt zyskują stażystów, którzy są wyłonieni spośród najlepszych uczniów szkół zawodowych oraz zmotywowani do nauki i pracy w przedsiębiorstwie. Mają również możliwość kontynuowania współpracy z wybranymi uczniami, a okres realizacji stażu może stanowić okazję do poznania stażysty i oceny jego kompetencji pod względem przydatności jako potencjalnego pracownika firmy. Zarówno wynagrodzenie stażystów, jak i koszt związany z przygotowaniem stanowiska pracy i opieką nad stażystą jest pokrywany w całości ze środków projektu.

– Pracodawcy zyskują możliwość pozyskania jako przyszłych pracowników najzdolniejszych uczniów szkół branżowych i techników, a uczniowie zdobywają doświadczenie i debiutują na otwartym rynku pracy, co będzie dla nich dużym atutem w kształtowaniu dalszej ścieżki zawodowej. Większość czynności formalnych, w tym przygotowanie dość obszernej dokumentacji stażowej, jest po stronie CKP, co jest ważne dla pochłoniętych pracą właścicieli firm – wylicza Joanna Handziak-Buczko.

– Współpraca szkół z pracodawcami przynosi korzyści obu stronom. Bardzo dużo zyskuje uczeń, który nabywa i doskonali umiejętności praktyczne w rzeczywistym środowisku pracy, poznaje nowe techniki i technologie stosowane w danej branży. Niezwykle cenna jest też dla młodego człowieka możliwość kształtowania relacji interpersonalnych i umiejętności pracy w grupie zadaniowej, co jest oczekiwaną przez pracodawcę kompetencją rynkową – tłumaczy Anna Chołodecka, Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego we Wrocławiu.

„Zawodowy Wrocław“ już w trakcie realizacji

Od grudnia 2016 r. Centrum Kształcenia Praktycznego realizuje pokrewny projekt: „Zawodowy Wrocław“.

– Zakończyliśmy już pierwszą edycję staży, stwarzając 81 uczniom możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Badanie ankietowe przeprowadzone po zakończeniu pierwszej edycji projektu pokazało, że ponad 50% naszych stażystów otrzymało propozycję dalszej współpracy, w tym także na umowy o pracę i cywilnoprawne – podkreśla kierownik projektu z CKP.

W ramach realizacji „Zawodowego Wrocławia” Centrum Kształcenia Praktycznego współpracuje z 13 wrocławskimi szkołami, w tym m.in. z Lotniczymi Zakładami Naukowymi, Zespołem Szkół Budowlanych, Zespołem Szkół Gastronomicznych czy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 11.

Szczegóły dotyczące organizacji i realizacji staży

  • Rekrutację uczestników prowadzi realizator projektu. W procesie rekrutacji uwzględniane są kompetencje i kwalifikacje ucznia oraz dostosowywany jest profil kandydata do potrzeb pracodawcy.
  • Staż realizowany jest na podstawie trójstronnej umowy pomiędzy realizatorem projektu, stażystą i pracodawcą.
  • Uczeń odbywa staż w wymiarze 150 godzin (najczęściej w miesiącach wakacyjnych, z możliwością ustalenia harmonogramu zgodnie z potrzebami ucznia i pracodawcy).
  • Za staż uczeń otrzymuje bezpośrednio od realizatora projektu finansowane w całości ze środków projektu stypendium.
  • Staż realizowany jest na podstawie programu stażu uzgodnionego przez pracodawcę i nauczyciela ze szkoły, do której uczęszcza uczeń.
  • Pracodawca otrzymuje refundację kosztów poniesionych w związku z przygotowaniem stanowiska pracy stażysty (np. odzież ochronna, szkolenie bhp, materiały zużyte przez stażystę) w wysokości średnio 1000 zł brutto/1 stanowisko stażowe.
  • Pracodawca wyznacza opiekuna stażysty – pracownika, który czuwa nad prawidłową realizacją stażu. Opiekun stażysty otrzymuje dodatek do wynagrodzenia. Dodatek wynosi 10% wynagrodzenia (ale nie więcej niż 500 zł brutto łącznie z kosztami pracodawcy) i jest w całości refundowany przez realizatora projektu.
  • Przygotowanie umów i wzorów załączników leży po stronie realizatora projektu.
  • Pracodawca nie ponosi żadnych kosztów związanych z przyjęciem ucznia na staż.

Jak pracodawcy mogą zgłosić się do projektu?

Pracodawcy zainteresowani wzięciem udziału w programie „Weź kurs na staż“ mogą zgłaszać się do CKP do 15 marca 2018 r. Kontakt ze specjalistą ds. staży – Iwoną Kurzyk pod numerem tel. 71 798 67 00 wewn. 132 lub mailowo: [email protected].

Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl