wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław będzie współtworzył memoriał ku czci generała Maczka

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz złożył kwiaty na mogiłach polskich żołnierzy 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisław Maczka, którzy 73. lata temu wyzwolili holenderską Bredę, miasto partnerskie Wrocławia. Powstanie tam Memoriał ku czci zmarłego w 1994 r. generała. 

Reklama

Uroczystości rocznicowe w Bredzie zaplanowano na trzy dni. W sobotę delegacja z Wrocławia złożyła kwiaty przy tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Także w sobotę ulicami miasta przeszła uroczysta defilada, która kończy się zwykle przy tzw. polskim czołgu, a w Wilhelmina Park zorganizowano spotkanie zatytułowane „Oddajemy cześć wyzwolicielom Bredy”.

Oficjalne obchody 73. rocznicy wyzwolenia miasta rozpoczęła niedzielna msza z udziałem delegacji z Wrocławia. Kościół St. Laurentiuskerk został z tej okazji nadzwyczajnie przystrojony, przy ołtarzu stanęła plakieta z napisem „Dziękujemy Wam Polacy”.

W październiku 1944 r. dowodzona przez gen. Stanisława Maczka 1. Polska Dywizja Pancerna przekroczyła granicę belgijsko-holenderską i ruszyła w kierunku ujścia Mozy. Wcześniej Polacy wyzwolili m.in. Ypres i Gandawę.

Wyparcie Niemców z Bredy nie było łatwym zadaniem, bowiem uczynili oni z niej silny punkt oporu. Walkę utrudniał poprzecinany kanałami teren. Ponadto Polacy nie chcieli zniszczyć zabudowy pięknego miasta. We wspomnieniach podkomendni gen. Maczka pisali, że zakazał on używania armat czołgowych, Polaków nie wspierało ani lotnictwo, ani artyleria. W dwudniowych walkach zginęło 151 polskich żołnierzy.

Holendrzy przyjęli wyzwolicieli z entuzjazmem. Po wojnie wielu polskich pancerniaków osiadło w mieście lub w okolicy. Na miejscowym cmentarzu wojskowym pochowanych jest 160 z nich. W Bredzie, między swoimi żołnierzami, kazał się pochować gen. Stanisław Maczek, który zmarł w 1994 r. w Wielkiej Brytanii.

W niedzielę, 29 października na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym odbył się apel poległych. Wzięło w nim udział pięciu polskich kombatantów, żołnierzy dywizji gen. Maczka.

W poniedziałek, 30 października prezydent Wrocławia i burmistrz Bredy Paul Depla podpisali list intencyjny o dalszej współpracy.

– W 2019 r. obok Polskiego Cmentarza Honorowego przy Etenseeban powstanie memoriał ku czci zmarłego w 1994 r. generała Maczka. Opowie o tym, jak Polacy uwalniali Europę. Wrocław wesprze ten projekt. Dziękuję Holendrom za pamięć o polskich bohaterach – zapowiada prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl