wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Powstała koncepcja zagospodarowania kąpieliska przy ul. Harcerskiej

Pracownia projektowa MXL4 przedstawiła koncepcję zagospodarowania kąpieliska „Oporów” przy ul. Harcerskiej. Według niej nowe kąpielisko ma zostać podzielone na trzy strefy: teren stawu naturalnego, strefę centralną i strefę rekreacyjną. Pracę projektantów poprzedziły konsultacje społeczne.

Reklama

W 2018 roku przeprowadzone zostały konsultacje społeczne z mieszkańcami, poświęcone przyszłości kąpieliska. W projekt zaangażowały się Urząd Miejski Wrocławia, Politechnika Wrocławska, Rada Osiedla Oporów, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu (więcej na ten temat w artykule na wroclaw.pl).

Następnie, już w trakcie opracowywania dokumentu, zealizowano dalsze konsultacje. W ich toku zebrane zostały opinie na temat dwóch przedstawionych wariantów. Proces ten podsumowany został w raporcie (dostępny na stronie Wrocław Rozmawia). Wnioski płynące z obu etapów konsultacji stanowiły podstawę do sporządzenia finalnej wersji koncepcji zagospodarowania kąpieliska.

Teren stawu naturalnego

To strefa obejmująca istniejący naturalny staw, plażę, parking, zieleń okalającą, ścieżki i budynek wejściowy.

Budynek wejściowy

Budynek wejściowy / bramowy odbudowany zostałby w dotychczasowym miejscu. Znajdzie się w nim zaplecze sanitarno-socjalne dla plaży, a także dodatkowe pomieszczenia na potrzeby społeczne (np. salka na spotkania rady osiedla i mieszkańców, kawiarnia, możliwość lokalizacji niewielkiego klubu sportowego fitness/joga).

Staw

Opracowana koncepcja przewiduje rewitalizację, oczyszczenie i uzdatnienie biologiczne wód istniejącego stawu. Przeprowadzone byłyby także prace polegające na oczyszczeniu i utrzymaniu skarp brzegowych.

teren stawu naturalnego

Planuje się również oczyszczenie, wymianę i uzupełnienie nasypu z piasku drobnego – plażowego. Istniejące pomosty pływające, po zinwentaryzowaniu, uzupełnieniu i wyremontowaniu, wkomponowane zostaną w nowy układ. Strefa plażowo – wypoczynkowa zostałaby powiększona o przestrzeń pomiędzy historycznymi szpalerami drzew wysokich. Przewiduje się, że wszystkie prace związane ze stawem poprzedzone zostaną badaniami hydrogeologicznymi.

Zieleń i ścieżki

Uzupełnione zostaną historyczne szpalery drzew. Planuje się także prace adaptacyjne i pielęgnacyjne zieleni istniejącej. Wzdłuż brzegu stawu powstaną ścieżki, wraz z wyposażeniem w niezbędną infrastrukturę. Planuje się oświetlenie terenu, lokalizację elementów małej architektury tj. ławek i mebli miejskich, koszy na odpady, stojaków rowerowych itp.

Parking

Od strony południowej planuje się pozostawić istniejący parking wraz z wjazdem od ul. Harcerskiej. Zgodnie z założeniami opracowanej koncepcji, w ramach projektu należy wyposażyć teren w przyłącza prądu, wody, kanalizacji sanitarnej oraz wyznaczyć miejsca możliwego postoju samochodów gastronomicznych typu foodtruck i camper.

Strefa centralna

Ma ona pełnić rolę zwornika / łącznika i przestrzeni publicznej pomiędzy strefą stawu i strefą rekreacyjno – sportową. Powstaną tu węzły komunikacji pieszej i rowerowej (a także okazjonalnej kołowej). W tej części kąpieliska powstałyby także place wejściowe na teren – jeden od strony ul. Jordanowskiej, drugi od strony ul. Harcerskiej. Będą one mogły pełnić dodatkowo funkcję miejsca spotkań mieszkańców osiedla, mogą posłużyć pod organizację festynów, koncertów, pikników itp.

Zobacz mapę koncepcyjną kąpieliska (plik pdf)

Przestrzenie publiczne planuje się zagospodarować z dużym udziałem nawierzchni wodoprzepuszczalnych, budową systemów zacieniających ( np. pergole) i nasadzeniami zieleni ozdobnej.

Strefa wyposażona zostanie w niezbędną infrastrukturę techniczną: oświetlenie, przyłącza prądu, wody i kanalizacji sanitarnej. Całość uzpełniona zostałaby o ławki, meble miejskie, kosze na śmieci i stojaki rowerowe.

Strefa rekreacyjna

W strefie rekreacyjnej przewiduje się budowę boisk o nawierzchni sztucznej i naturalnej. Powstałyby one w miejscu rozebranych – ze względu na zły stan techniczny – niecek basenowych.

strefa rekreacyjna

Planuje się tutaj odtworzenie układu przestrzennego basenów w postaci np. ścieżek spacerowych z odwzorowaniem układu betonowych pomostów lub zagłębienia nawierzchni boisk.

Pozostałą część strefy stanowiałby łąka, urządzona z wykorzystaniem istniejącej zieleni.

Niezagospodarowany teren mógłby w przyszłości zostać wykorzystany w celu budowy basenów i dodatkowych atrakcji sportowych, z nastawieniem na sfinansowanie ich przez podmioty prywatne.

Miejsce z historią

Jak podają autorzy opracowania - w miejscu, w którym zbudowano Kąpielisko Oporów, wcześniej eksploatowano złoża gliny dla potrzeb miejscowej cegielni. Funkcjonowała ona do lat 20. XX wieku. Po zakończeniu wydobywania surowca z wyrobisk, zostały one zalane wodą. Jedna z glinianek została zasypana, drugą pozostawiono jako staw gondolowy, a w zagłębieniu trzeciej umieszczono niecki basenów. Kąpielisko ruszyło w 1929 roku. Autorem projketu był Richard Konwiarz, który nadał kompleksowi sportowemu minimalistyczną, oszczędną stylistykę. W roku 2005 baseny zostały zamknięte na skutek złego stanu technicznego. Współcześnie teren funkcjonuje jako kąpielisko miejskie, jednak z wyłączeniem zdegradowanych niecek basenowych.  

Stan obecny

Kąpielisko zostało uporządkowane po okresie zimowym. Stary budynek socjalny został rozebrany, a miejsce po nim uporządkowano i obsiano trawą, zgodnie z wnioskami z konsultacji społecznych. Zamontowane zostały 4 latarnie parkowe oraz tablice ostrzegawcze wraz z regulaminem kąpieliska. Pojawiło się także 12 stojaków pozwalających na segregację śmieci. Obecnie na terenie kąpieliska zewnętrzny operator montuje zielona plażę - Bikini Beach Bar. Całość obiektu jest otwarta, choć do odwołania obowiązuje tam zakaz kąpieli.

Dalsze perspektywy

Na kąpielisku sukcesywnie realizowane są bieżące prace. Miastu udało się także odkupić od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa działkę od strony ulicy Jordanowskiej. Działka ma powierzchnię 0,6395 ha, jej koszt wyniósł 1,066 mln złotych. Pozwoli na zapewnienie sprawniejszej obsługi komunikacyjnej kąpieliska i utworzenie miejsc parkingowych. Koncepcja zakłada etapowanie inwestycji i wymaga zabezpieczenia środków finansowych w budżecie miasta.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl