wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Powstaje Wrocławska Mapa Rzemieślników

Zbudują rower, naprawią maszynę do szycia, wymienią tapicerkę w samochodzie. Jest ich ponad 40 tylko na samym Nadodrzu. Czym się zajmują wrocławscy rzemieślnicy i jak ich znaleźć? Odpowiedzią na te pytania ma być najnowszy projekt stowarzyszenia Akcja Miasto - Wrocławska Mapa Rzemieślników.

Reklama

Mapę znajdziecie pod adresem wroclawscyrzemieslnicy.pl. Znalazły się na niej punkty usługowe, pracownie, galerie czy warsztaty. Takie, jak choćby warsztat rowerowy Hultaj z ulicy Rydygiera. Naprawiają tu praktycznie wszystko co ma dwa kółka. Budują też własne jednoślady. Hultaje – bo o nich mowa - tworzone są na indywidualne zamówienie.

Kawałek dalej przy tej samej ulicy znajdziemy Kolektyf. To nietypowe biuro projektowe, którego głównymi produktami stały się murale i grafiki naścienne.Jeszcze kawałek dalej, przy skrzyżowaniu z ulicą Wąską, trafimy na krawcową. W Pracowni 17 przycupnął butik z ubraniami hand made. Podobnych warsztatów, galeryjek, pracowni, kryje się na Nadodrzu ok. 50.

Jak do tego doszło

Rewitalizacja osiedla rozpoczęła się w latach 2008-2009. Zaczęło się od wynajmowania lokali artystom i rzemieślnikom za symboliczną kwotę, zachęcania ich  do osiedlania się na Nadodrzu.

Na Nadodrzu spotkasz prawdziwych rzemieślników, fachowców i pasjonatów

fot. Piotr Spigiel, Akcja Miasto

Najem lokali na parterach kamienic ograniczony został do określonych branż, a w dedykowanych przetargach nie decydowała cena, lecz prowadzona działalność. Równocześnie miasto objęło Nadodrze programem rewitalizacji, na który przeznaczone zostało około 100 milionów złotych (w tym 40 mln ze środków unijnych).

Czytajcie także: Wrocławscy Mistrzowie Rzemiosła

Na osiedlu aktywnie zaczęły działać m.in. Łokietka 5 Infopunkt Nadodrze, Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin, czy Hart Hostel & Art. – Przy wsparciu Urzędu Miasta oraz Rady Osiedla, na Nadodrzu znalazło swoje miejsce szereg podmiotów i wydarzeń, wokół których koncentruje się dziś życie. Pracownie rzemieślnicze zaczęły się sieciować, nastąpiła synergia – mówi Laura Pieńkowska z Biura Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miasta Wrocławia.

W przyszłości kolejne osiedla

Pilotażowa mapa rzemieślników, obejmuje Nadodrze. W planach jest jednak rozszerzenie projektu na kolejne części miasta. – Chcemy obejmować zasięgiem  kolejne osiedla, by coraz więcej mieszkańców Wrocławia dostrzegało potencjał małego biznesu w swoim sąsiedztwie – mówi Mateusz Nowakowski z Akcji Miasto.

rzemieślnicy z Nadodrza

fot. Piotr Spigiel, Akcja Miasto

Społecznicy mają nadzieję, że ich inicjatywa wesprze też nadodrzański biznes po doświadczeniach epidemii koronawirusa, w związku z którym większość z punktów musiało ograniczyć, bądź czasowo zawiesić swoją działalność. – Mamy nadzieję, że, gdy sytuacja się uspokoi, rzemieślnicy dzięki Mapie pozyskają nowych klientów i będą mogli bez problemów kontynuować swoją pracę – mówi Robert Gacek z Akcji Miasto.

Źródłem inspiracji dla Wrocławskiej Mapy Rzemieślników był podobny projekt z Warszawy autorstwa stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Objął on już znaczną część stolicy, jest nadal rozwijany i aktualizowany. Wsparcia we wrocławskim projekcie udzieliły też Fundacja Dom Pokoju, prowadząca Infopunkt na Nadodrzu, a ze strony technicznej firma Monterail. Zdjęcia do Mapy wykonał Piotr Spigiel.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl