wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Książki dla Gwinei
  4. Jeszcze możemy pomóc. Ostatni dzień zbiórki [KSIĄŻKI DLA GWINEI]

Jeszcze możemy pomóc. Ostatni dzień zbiórki [KSIĄŻKI DLA GWINEI]

Redakcja www.wroclaw.pl,

Do 15 września trwa zbiórka pieniędzy na podręczniki dla gwinejskich dzieci. Wrocław ma przekazać Gwinei 100 tys. egzemplarzy książek. To dzięki nim najmłodsi nauczą się czytać i pisać w kraju, który ma jeden z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. Na finał akcji zaplanowano specjalne wydarzenia.

Reklama

Książki są wydrukowane i zszyte, a plan dystrybucji omawiany z Ministerstwem Edukacji Gwinei. Nowy rok szkolny dla gwinejskich dzieci rozpoczyna się 1 października.

Ile pieniędzy do tej pory udało się zebrać – to można śledzić na stronie organizatora zbiórki, Fundacji Art Transparent. – Zachęcamy do wspierania akcji, zebraliśmy ponad 160 tysięcy złotych, a mamy jeszcze zobowiązania sponsorów, którzy obiecali, że dołączą do akcji – mówi Karolina Bieniek z Fundacji Art Transparent, która koordynuje akcję „Książki dla Gwinei”. 

Finał zbiórki

Z okazji zakończenia akcji Fundacja Art Transparent przygotowała na wrzesień serię wydarzeń związanych z Gwineą, w tym wystawę Leona Podsiadłego we współpracy z Magdą Podsiadły. Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia, rzeźby i grafiki słynnego wrocławskiego rzeźbiarza zainspirowane jego pobytem w Gwinei. 

„Książki dla Gwinei” – uroczyste zakończenie akcji

„Książki dla Gwinei” – uroczyste zakończenie akcji

Koncert / Wernisaż / Wystawa
Termin od 1 września 2017 do 15 września 2017

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Dlaczego Wrocław pomaga

23 kwietnia 2017 Wrocław przekazał tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016 stolicy Gwinei – Konakry. – Do gwinejskich dzieci trafi też 100 tys. elementarzy do nauki czytania i pisania – zapowiedział w lutym Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Każdy może wesprzeć ten projekt i wpłacić darowiznę.

Choć w tym afrykańskim państwie jest obowiązkowa i darmowa edukacja, to tylko ok. 40% dzieci będzie kiedykolwiek chodziło do szkoły. Dlaczego? Ich rodziców nie stać na przybory szkolne, książki czy dojazdyMając do wyboru edukację dzieci albo wyżywienie całej rodziny – wybierają to drugie.

 

Warto pomagać

Projekt koordynuje Fundacja Art Transparent, która prosi wszystkich zainteresowanych o donacje na ten cel. Pieniądze można wpłacać do 15 września na konto fundacji. Potrzeba 100 tys. dolarów, które pójdą na druk i przekazanie książek gwinejskim szkołom. Tę operację będzie też współfinansować UNESCO i gmina Wrocław.

Czytaj też: Poznajcie historię Alafaomara, dziecka ulicy z Gwinei. To dla niego i jego kolegów będą elementarze do nauki czytania i pisania, na które prowadzimy zbiórkę we Wrocławiu.

Elementarze zostaną wydane w języku francuskim, który jest językiem urzędowym Gwinei. Ten afrykański kraj ma jeden z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. Jego mieszkańcy używają kilkunastu języków plemiennych, a języka oficjalnego, czyli francuskiego, dzieci uczą się dopiero w szkole.

Niedawno też Gwinea zmagała się z epidemią eboli. Tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO dla Konakry ma zwrócić uwagę świata na problem analfabetyzmu w Afryce i symbolicznie zdjąć z Gwinei „klątwę Eboli”. Podkreślała to Irina Bokova, sekretarz generalna UNESCO.

Gambia gratuluje akcji

Przebywająca na Światowym Kongresie Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA – Matilda Johnson z The Gambia National Library jest zachwycona wrocławską inicjatywą. – Pomysł akcji jest fantastyczny, marzyłabym, aby projekt poszerzono o inne kraje, w których jest także wielka potrzeba czytania – podkreśla. – Książek nigdy dość, zwłaszcza w naszych państwach, w których kultura czytania jest bardzo uboga, głównie dlatego że wiele osób nie ma dostępu do książek – dodaje. Matildzie Johnson spodobał się także fakt, iż okładki dla elementarzy dla gwinejskich dzieci zaprojektowały uczennice z Wrocławia. – Najważniejsze to przyciągnąć dzieci do czytania, a by to zrobić, trzeba je czymś zachęcić. Dziękuję za projekt „Książki dla Gwinei” w imieniu gwinejskich czytelników, zwłaszcza że Gambia jest położona niedaleko Gwinei, a na kongresie IFLA nie ma przedstawiciela obecnej Światowej Stolicy Książki UNESCO. 

Gwinea potrzebuje książek

– Stan czytelnictwa i bibliotek w stolicy Gwinei, Konakry, jest dramatycznie zły. Biblioteka Narodowa mieści się w jednym, niewielkim pomieszczeniu, a w skład jej zbiorów wchodzą książki jeszcze z czasów kolonialnych, a to oznacza, że od lat 60. XX wieku nikt nie inwestował w czytelnictwo w Gwinei – podkreśla Karolina Bieniek z Fundacji Art Transparent, która koordynuje akcję „Książki dla Gwinei”. – W Konakry istnieje wprawdzie kilka bibliotek, ale prywatnych i za wstęp do nich trzeba zapłacić – dodaje. W tej chwili organizator Światowej Stolicy Książki UNESCO stara się robić w zakresie poszerzenia czytelnictwa rewolucję i w każdej dzielnicy Konakry otwierać punkty czytelnicze. Do tej pory edukacja i walka z analfabetyzmem nie była priorytetem rządu, stąd działania UNESCO i wrocławskie. – W kwietniu 2017 roku prezydent Rafał Dutkiewicz rozmawiał z gubernatorem Konakry, zwracając uwagę na potrzebę zmiany obecnej polityki czytelnictwa, sugerując, że jeśli Gwinea nadal chce się rozwijać, bez inwestycji w edukację i rozwój czytelnictwa będzie to niemożliwe – zwraca uwagę Karolina Bieniek.  

Ostatnie tygodnie zbiórki

Pieniądze można wpłacać na konto Fundacji Art Transparent do 15 września. Przed ostatnim dniem zbiórki zaplanowano liczne wydarzenia związane z Gwineą. Nie wszyscy może wiedzą, ale zdjęcia do komedii Stanisława Lenartowicza „Cała naprzód” ze Zbyszkiem Cybulskim w roli głównej powstawały w stolicy tego kraju, mieście Konakry. Film obejrzymy 10 września o 18.00 w Klubie Proza. Ponadto wystawy: fotografii (1 września w Klubie Proza), których autorzy odwiedzili Gwineę – Karoliny Łągiewki (zachwyca się ciągle nie do końca odkrytym potencjałem tego kraju) oraz rzeźb i grafik profesora Leona Podsiadłego (15 września w Mieszkaniu Gepperta), jakie powstały podczas pobytu wrocławskiego artysty w Gwinei. W ostatni dzień zbiórki – 15 września w Klubie Vertigo koncert bossa novy. Bilety kosztują 20 zł, a część kwoty z biletów zostanie przeznaczona na akcję „Książki dla Gwinei”.  

Jak pomóc Gwinei?

Dane do przelewu:

Fundacja Art Transparentul. Czereśniowa 10, 55-140 ŻmigródNIP 915-170-51-92KRS 0000247340Alior BankKonto: 24 2490 0005 0000 4600 2802 1548

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl