wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławski aktywista pomaga ocalić Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
Kliknij, aby powiększyć
W ubiegłym roku pracownicy Telefonu Zaufania przeprowadzili 57621 rozmów z dziećmi fot. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
W ubiegłym roku pracownicy Telefonu Zaufania przeprowadzili 57621 rozmów z dziećmi

Pod koniec ubiegłego roku rząd wstrzymał finansowanie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, na który rocznie dzwoni kilkadziesiąt tysięcy osób. Zbiórkę pieniędzy na pomoc fundacji założył wrocławianin Aleksander Twardowski. W kilku godzin zebrał kilkaset tysięcy złotych.

Reklama

– Rocznie ponad 1200 dzieciaków próbuje odebrać sobie życie. To czworo dzieci dziennie. Dziecięca psychiatria leży – w aż pięciu województwach nie było w 2020 choćby jednego dziennego oddziału psychiatrii dziecięcej – czytamy w opisie zbiórki dostępnej na portalu zrzutka.pl.

Rząd podjął decyzję o zaprzestaniu finansowania Telefonu Zaufania, który powstał w 2008 roku. Apel nie pozostawia wątpliwości – brak pieniędzy na dalsze działanie to ryzyko utraty szansy na udzielenie dzieciom pomocy w nierzadko dramatycznych sytuacjach. Przedstawiciele Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę nie ukrywają też, że wsparcie z budżetu państwa już od jakiegoś czasu systematycznie malało.

– W pierwszych latach działania telefonu 116 111 fundusze państwowe stanowiły solidną bazę umożliwiającą jego stabilne funkcjonowanie. Współfinansowanie ze środków publicznych oscylowało między 30 a 60 proc. rocznego budżetu utrzymania telefonu. W ostatnich latach poziom współfinansowania państwowego nie przekraczał 6 proc. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w roku 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie państwa – napisano w apelu.

Wystarczyło zaledwie kilka godzin

Odzew na apel pojawił się bardzo szybko. Wrocławianin Aleksander Twardowski założył w Internecie zbiórkę pieniędzy, która miała umożliwić uratowanie instytucji. Zbiórka spotkała się z błyskawiczną reakcją internautów i darczyńców. W ciągu kilku godzin udało się zebrać 350 tys. zł, czyli tyle, ile Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży potrzebował do dalszego funkcjonowania.

– Impulsem, który skłonił mnie do działania, była informacja o zakończeniu finansowania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Od razu pomyślałem, żeby zaangażować kilka osób i wspólnie spróbować wesprzeć Fundację – mówi Aleksander Twardowski, aktywista i przedsiębiorca.

– Postanowiłem wykorzystać swoje zasięgi w mediach społecznościowych, ale też zasięgi osób i podmiotów, z którymi się znam. Początkowo spodziewałem się, że zbierzemy kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale skala przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Kiedy po godzinie zebraliśmy 100 tysięcy złotych, wiedziałem, że osiągniemy założony cel – mówi. 

Na tym jednak nie poprzestano. Pojawił się kolejny cel – milion złotych. Taka kwota pozwoliłaby nie tylko utrzymać Telefon Zaufania, ale i zagwarantować najmłodszym pomoc przez całą dobę. To niezwykle istotne, albowiem również w nocy zdarzają się interwencje, które niejednokrotnie pozwalają uratować czyjeś życie. Cel osiągnięto we wtorek, jeszcze przed południem. 

Zapotrzebowanie na pomoc wciąż rośnie

Zgodnie z danymi przedstawionymi w apelu do premiera, tylko w ubiegłym roku pracownicy Telefonu Zaufania przeprowadzili 57621 rozmów i odpowiedzieli na 9232 wiadomości online.

W ciągu 13 lat działalności odebrali ponad 1,4 miliona połączeń i przeprowadzili ponad 3,3 tys. interwencji w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dzieci. Ich liczba rośnie z roku na rok. Jeszcze w 2018 r. odnotowano 346 interwencji, rok później 519, w 2020 zaś – 747. W ubiegłym roku było ich 823.

– Temat psychologii dziecięcej jest mi bardzo bliski i nie może być tak, że po kilkunastu latach działania rezygnuje się z finansowanie podmiotu, który każdego dnia pomaga dzieciom w sytuacjach kryzysowych – mówi Twardowski. 

Wrocław dba o zdrowie psychiczne najmłodszych

Od początku września 2021 r. prowadzony jest remont kapitalny części budynku Centrum Neuropsychiatrii „Neuromed” przy ul. Białowieskiej we Wrocławiu, gdzie znajduje się Dzienny Oddział Psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. 

– Po jego zakończeniu znacznie poprawią się warunki prowadzonej tu terapii najmłodszych pacjentów – mówi Jadwiga Dul, zastępca dyrektora ds. administracyjno-organizacyjnych Centrum Neuropsychiatrii „Neuromed”. – Do ich dyspozycji będą m.in. dwie sale do terapii grupowej z lustrem weneckim, pokoje terapii indywidualnej, dwie sale do zajęć fizycznych, a także nowe sanitariaty i winda. Znikną też wszelkie bariery dla osób z niepełnosprawnościami. Powstaną też nowe sale lekcyjne. Dzięki modernizacji będą tu prowadzone zajęcia lekcyjne zarówno dla dzieci ze szkoły podstawowej, jak i dla młodzieży licealnej. Tu również znajdować się będzie dyrekcja szkoły. 

Koniec remontu w Centrum Neuropsychiatrii „Neuromed” zaplanowano na koniec sierpnia 2022 r. Jego koszt to 6,2 mln zł. 

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia przygotowuje program „Wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie”, który obejmie szkolenia i warsztaty psychologiczne dla dzieci z problemami psychologicznymi. Konkurs na jego prowadzenie zostanie ogłoszony do końca stycznia. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl