wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławianki Roku 2021 to kobiety czynu, pasji, wolności i przyszłości

Wrocławianki Roku 2021 to kobiety czynu, pasji, wolności i przyszłości

Małgorzata Wieliczko ,

Kliknij, aby powiększyć
Wrocławianki Roku 2021 (od lewej): Kamila Stokowa-Sołtys, Małgorzata Makarczuk-Kłos, Olga Budzan i Marta Derejczyk, Adrianna Klimaszewska, Kate Hobler fot. Sławek Przerwa
Wrocławianki Roku 2021 (od lewej): Kamila Stokowa-Sołtys, Małgorzata Makarczuk-Kłos, Olga Budzan i Marta Derejczyk, Adrianna Klimaszewska, Kate Hobler

1 grudnia na wieczornej gali w Narodowym Forum Muzyki poznaliśmy wyróżnione tytułem Wrocławianki Roku 2021 przedstawicielki różnych zawodów i aktywności, które mają jednak podobne zdanie o tym, kim są i jaką rolę powinny odgrywać teraz i w przyszłości polskie kobiety. Ich nietuzinkowa i ważna społecznie działalność daje przykład innym paniom, że nie ma takich sił, które mogą je zatrzymać.

Reklama

Otwierając galę, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet, na co dzień dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM, Joanna Nyczak wyjaśniła ideę wydarzenia, którego finał zorganizowano po raz wtóry.

Joanna Nyczak, Monika Suder

Przewodnicząca WRK – Joanna Nyczak i (po lewej) prowadząca galę Monika Suder, źródło: Fb

– Inicjując i organizując to wyróżnienie, chcemy promować kobiety oraz ich działalność. Chcemy docenić ich konsekwencję, kreatywność, pasję w działaniu, łamanie stereotypów, umiejętność pracy w zespole i ich sukcesy. Chcemy pokazywać liderki w działaniu, liderki zmian, liderki obecne, ale również liderki przyszłości. 

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, którego reprezentował wiceprezydent Jakub Mazur.

Jakub Mazur

źródło: Fb

– Kto może być lepszą inspiracją w dzisiejszych czasach jak nie nasze wrocławianki? Bardzo się cieszę, że w tych kategoriach – proekologicznych, biznesowych, edukacyjnych, równościowych, w sile młodości odnalazły się kandydatki, które są inspiracją dla nas. Są dla nas wzorem tego, że możemy z dumą, odwagą, inteligencją, stawiać czoło tym przeciwnościom, które napotykamy – powiedział między innymi wiceprezydent Mazur (fot.), gratulując wszystkim wyróżnionym w tym roku Wrocławiankom.

Kto znalazł się w ich gronie i otrzymał statuetkę wykonaną przez wrocławską artystkę Beatę Stankiewicz-Szczerbik?

statuetki

fot. Sławek Przerwa

Kategoria: Działalność równościowa

W dniu, gdy na ulicach polskich miast znowu zaprotestowały kobiety przeciwko zgłoszonemu pod obrady sejmu obywatelskiemu projektowi o zakazie aborcji, z którego wynika, że przerwanie ciąży może być traktowane jako zabójstwo, wyróżnienie dla wrocławianki w tej kategorii nabrało szczególnego znaczenia.

Nominowane do tej nagrody były: Agata Iżykowska-Uszczyk, Adrianna Klimaszewska i Janina Bąk.

Zwyciężyła Adrianna Klimaszewska – polonistka, dziennikarka, społeczniczka, feministką, mamą i żoną. Pomysłodawczyni Różowej Skrzyneczki.

Od wielu lat działa na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz praw człowieka, przeciwdziała wykluczeniom. Wspiera i uczestniczy we wszystkich manifestacjach w obronie praw kobiet i marszach na rzecz praw osób LGBT. Wokół „różowych skrzyneczek” (w kraju jest ich dziś ponad 3 tys.; znajdują się w kinach, szkołach, szpitalach, bibliotekach czy teatrach) stworzyła prężnie działającą grupę kobiet w całej Polsce, wyciągając na światło dzienne problem tzw. ubóstwa menstruacyjnego.

Jest inicjatorką „Przepiśnika polsko-ukraińskiego” i „Kroniki sąsiedzkiej: Zakrzów wczoraj, Zakrzów dziś”. Tworzyła osiedlowy zin feministyczny o kobietach Psiego Pola i Nadodrza. Organizowała i współprowadziła spacery herstoryczne na Starym Mieście i Nadodrzu. Zapoczątkowała projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, dotyczący wprowadzenie edukacji seksualnej we wrocławskich szkołach.

– Ada działa we wspólnocie i w grupie. Jedną z nic jest grupa „Matki na granicy”, gdzie Ada jest zaangażowana w pomoc humanitarną na rzecz osób w kryzysie na granicy polsko-białoruskiej. W każde działanie maksymalnie się angażuje, nie tracąc przy tym ludzkiego oglądu – mówiła o laureatce Jolanta Niezgodzka, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet.

< Adrianna Klimaszewska

źródło: Fb

– Tytuł Wrocławianki Roku to dla mnie ogromne wyróżnienie, za które dziękuję każdej osobie, dzięki której stoję dziś w tym miejscu. Czuję dziś ogromną wdzięczność, a jednocześnie się boję. Boję się tego miejsca, w którym jako kobiety stoimy. Bycie kobietą, osobą LGBT+, migrantem, uchodźczynią w tym kraju jest trudne i niebezpieczne. Wszystkie i wszyscy odczuwamy to na własnej skórze – powiedziała Adrianna Klimaszewska po odebraniu statuetki z rąk wiceprezydenta Wrocławia Jakuba Mazura.

Kategoria: Działalność społeczna i edukacyjna

Nominowane w tej kategorii były: Agnieszka Aleksandrowicz, Olga Chrebor, Mariola Abkowicz, Małgorzata Makarczuk-Kłos.

Zwyciężyła Małgorzata Makarczuk-Kłos – psycholożka, psychoterapeutka. Obecnie prowadzi konsultacje dla dzieci, które doświadczyły przemocy i ich rodziców/opiekunów, terapię systemową rodzin oraz zajęcia terapeutyczne dla rodziców chcących poprawić swoje metody wychowawcze

Została doceniona jej 25-letnia działalność na rzecz ofiar przemocy oraz działania zmierzające do wprowadzenia tematu przemocy wobec kobiet i dzieci do debaty publicznej. Jest jedną z założycielek i inicjatorek działań wrocławskiej Fundacji NON LICET z obszaru ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Jej umiejętności i determinacja pomogły zmienić życie wielu mieszkanek Wrocławia. Kobieta, która reaguje, która nie odpuszcza, która zwycięża. Jej sukcesy to wolność jaką daje innym.

– Swoim działaniem Małgorzata Makarczuk-Kłos „psuje obyczaje”, bo wspiera kobiety i dzieci w uwolnieniu się z kryzysu, którego przyczyną jest najczęściej przemoc – widoczna i niewidoczna, nieuświadomiona i nienazwana. Pomimo przeciwności instytucjonalnych i społecznych trwa w swojej misji, działając z innymi na rzecz stworzenia z Wrocławia miasta bezpiecznego i wolnego od przemocy – mówiła w laudacji o laureatce członkini Wrocławskiej Rady Kobiet Izabela Beno.

Małgorzata Makarczuk-Kłos, wrocławianka roku

– Dziękuję za to, że moja praca została zauważona i doceniona. Muszę tu również wspomnieć o bardzo ważnej osobie – Elżbiecie Łukackiej, z którą powołałyśmy fundację, a której nie ma już z nami. Przez lata była „dobrym duchem organizacyjnym” fundacji. W latach 90. przemoc nie była popularnym tematem i trudno było uzyskać jakiekolwiek środki na działalność. My starałyśmy się dawać siłę, nadzieję, zauważać i doceniać cierpienie – powiedziała m.in., dziękując za wyróżnienie, Małgorzata Makarczuk-Kłos.

Kategoria: Działalność proekologiczna

Nominowane były: Ewa Zachara, Marta Derejczyk i Olga Budzan, Julia Rokicka, Helena Sówka, Karolina Kosowicz-Kędzierska i Magdalena Rajchelt-Zublewicz, Weronika Urbańska.

Zwyciężyły Marta Derejczyk i Olga Budzan – edukatorki, twórczynie i kuratorki wystawy „Naprawiacze”  w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Przez rzeczy uratowane przez ich właścicieli, osoby, które chciały się o te rzeczy zatroszczyć, które miały pomysł na to, jak rzeczy długo wykorzystywać, jak ich nie niszczyć – wskazują, że naprawianiem/upcyclingiem może zająć się każda i każdy.

– Nasze laureatki pokazują, jak wiedza naszych babek i kultura wsi mogą połączyć się z nowymi ideami i naprawić świat. Ludowe „naprawianie świata” traktują też jako aktywną postawę wobec ekologii. Kapituła doceniła także fakt, że Marta Derejczyk i Olga Budzan są  edukatorkami, prowadzą warsztaty dla dzieci w każdym wieku. Uczą jak zrobić maskotki, a nawet spódnice, z niepotrzebnych skrawków oraz podstaw reperacji odzieży. Czerpią garściami z polskiej tradycji ludowej, ale nie tylko, bo Kintsugi – japońskiej sztuki reperowania porcelany możemy się nauczyć we Wrocławiu właśnie od nich – opisała laureatki Magdalena Rozwadowska z Wrocławskiej Rady Kobiet.

Marta Derejczk, Olga Budzan

źródło: Fb

– Prawdziwie imponującą działalnością proekologiczną zajmują się, często już od wielu lat, bohaterki i bohaterowie naszej wystawy. My mamy przyjemność prezentować efekty tej pracy. Wystawa „Naprawiacze” opowiada o ludziach, którzy nie godzą się na świat obiektów jednorazowego użytku. Naprawianie to także sposób myślenia o świecie, aktywna postawa wobec problemów i niesprawiedliwości, kreatywność, pomysłowość i wrażliwość na nieoczywiste piękno. To też szacunek do rzeczy, pracy człowieka i naszej planety. Jako edukatorki zobowiązujemy się pokazywać te wartości w naszej codziennej pracy – powiedziała Marta Derejczyk.

Kategoria: Działalność naukowo-badawcza

Nominowane w tej kategorii były: Kamila Stokowa-Sołtys, Helena Wyligała, Monika Lewandowicz-Machnikowska, Agata Gąsiorowska, Małgorzata Krzywonos.

Zwyciężyła Kamila Stokowa-Sołtys – pracuje jako adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego i kieruje Pracownią Chemii Biologicznej i Medycznej. Jest zaangażowana w realizację dwóch projektów europejskich (NECTAR COST ACTION 18202 oraz Horyzont 2020). 

Jest współautorką patentu i międzynarodowego zgłoszenia patentowego, dotyczącego degradacji RNA wirusowego przez bacytracynę. Współautorka 27 publikacji o zasięgu międzynarodowym. Zainteresowania badawcze Kamili Stokowej-Sołtys koncentrują się na scharakteryzowaniu właściwości koordynacyjnych i prooksydatywnych fragmentów białek powierzchniowych bakterii, wywołujących choroby nowotworowe przewodu pokarmowego, i wyjaśnienie molekularnego mechanizmu powstawania i rozwoju nowotworów jelita grubego.

– Nasza kandydatka, a właściwie jej odkrycie, może zrewolucjonizować światową medycynę. Zbadała bowiem zastosowanie antybiotyków do wytwarzania preparatów, niszczących np. wirusa HIV, co zostało między innymi docenione w konkursie  „Innowacja jest Kobietą” [I miejsce - red.], organizowanym przez Fundację Kobiety Nauki. Kamila Stokowa-Sołtys ma umiejętność opowiadania o bardzo skomplikowanych procesach i rzeczach w sposób przystępny dla każdego. A jej pasję i zaangażowanie doceniają zwłaszcza studenci, wykazując się 100-procentową obecnością na zajęciach pani doktor – mówiła Renata Piwko-Wolny, autorka laudacji z Wrocławskiej Rady Kobiet.

Kamila Stokowa-Sołtys

źródło: Fb

– Obieram tę nagrodę w imieniu kobiet nauki, badaczek, matek, które muszą dzielić życie zawodowe z życiem rodzinnym, co często do łatwych zadań nie należy. Ale pamiętajmy, by o to życie rodzinne należycie dbać i relacje międzyludzkie należycie pielęgnować – musimy się szczepić! Zwracam państwu uwagę z perspektywy chemika, pasjonującego się i zajmującego się na co dzień chemią medyczną, na konieczność szczepień i podkreślić  z uporem maniaka – że szczepienia są najskuteczniejszą formą profilaktyki i chronią nas przed ciężkim przebiegiem choroby – zaapelowała, dziękując za wyróżnienie tytułem Wrocławianki Roku, dr Kamila Stokowa Sołtys.

Kategoria: Działalność small biznes (mała przedsiębiorczość)

Nominacje w tej kategorii uzyskały: Małgorzata Marek, Natalia Kuźma, Kate Hobler, Ilona Nowicka, Kamila Kowalska, Dorota Kwiatkowska-Ciotucha, Maja Żak 

Zwyciężyła Kate Hobler – jedna z najbardziej znanych i docenianych edukatorek branży IT w Polsce, specjalizuje się w nauczaniu rewolucyjnej metody scruma, której, a także agille coachingu, jest w naszym kraju pionierką. W ciągu ostatnich 12 lat przeszkoliła ponad 14 tys. osób. Występuje na konferencjach, publikuje na blogu, działa w stowarzyszeniu IT CORNER.

– Jej życiowy cel: by biznes w Polsce był bardziej etyczny, co sama udowadnia swoją postawą i profesjonalizmem. Bardzo ważna jest dla niej dbałość o prawa mniejszości i prawa kobiet. Jako kobieta w branży IT wykazuje się spokojną walecznością, rozbraja wszystkie konflikty, jest odważna i ceni siostrzeństwo. Wspiera kobiety, buduje ich poczucie wartości. Rozbija szklane sufity, inspiruje – opisała laureatkę Joanna Stańczyk z Wrocławskiej Rady Kobiet.

Kate Hobler

źródło: Fb

– Jestem z wykształcenia programistką, ale fascynują mnie i ludzie, i maszyny różnego rodzaju. Od ponad dekady jestem przedsiębiorczynią. Działam na bardzo męskim rynku i nawet jeśli pojawiają się na nim kobiety, są trochę jakby „zamykane” w kategoriach kobiecych. Bardzo bym chciała, żeby to się zmieniło. Moja firma rozwija się coraz szybciej, coraz lepiej dzięki grupie ludzi, która chce to robić ze mną. Bardzo chcę, by takich firmy, jak nasza – opartych na wartościach, lubiących swoją konkurencję i współpracujących z nią – było coraz więcej – podkreślała energiczna Wrocławianka Roku 2021 w kategorii small biznes. 

Kategoria specjalna: Teraz młodość – siła młodości

Nominowane były: Weronika Urbańska, Dominika Grzesik, Laura Kwoczała, Alicja Tchórz.

Zwyciężczyni to Alicja Tchórz – wybitna pływaczka wrocławskiego MKS Juvenia, wielokrotna olimpijka, odważna polska pływaczka specjalizująca się w stylu grzbietowym, mistrzyni Europy na krótkim basenie, wielokrotna rekordzistka Polski. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie i Rio de Janeiro, zdobywczyni europejskich medali. Jest żołnierzem zawodowym w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Karierę sportową zaczęła w 13. roku życia, a już jako 14-latka wywalczyła złoty i srebrny medal na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów. Bardzo szybko zakwalifikowała się do kadry narodowej. W 16. roku życia była już mistrzynią Europy juniorów w stylu grzbietowym na 100 m, w tych samych zawodach była też trzecia w stylu motylkowym. Lista jej osiągnięć jest bardzo długa. W tym roku w listopadzie, w Kazaniu, sięgnęła po złoto – została mistrzynią Europy na 100 m stylem zmiennym. Poprawiła tym samym rekord Polski. Wspólnie z koleżankami zdobyła brąz w sztafecie 4 x 50 m stylem dowolnym.

– Medale Alicji Tchórz mam tu wypisane na dwie strony – mówiła laudatorka, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet, prof. Lidia Hirnle. – Wydawałoby się, że to tylko słowa, tylko medale, ale za tym stoi wielka, ciężka praca. To poświecenie życia osobistego, to wielki hart ducha, by w tak młodym wieku zdobyć tak wiele. Alicja Tchórz ma nie tylko wielkie osiągnięcia sportowe, ale znana jest ze swojej odwagi, wrażliwości i postawy moralnej. Walczy o nagrody i fundusze dla pływaków juniorów, stworzyła wraz z koleżankami fundusz stypendialny. Rozsławia nasz Wrocław i całą Polskę.

Laureatka nie mogła osobiście odebrać nagrody, ponieważ w tym samym czasie walczyła na mistrzostwach Polski w Bydgoszczy o kolejne medale dla MKS Juvenia Wrocław. Nagrała jednak słowa podziękowania, co usłyszeli i zobaczyli na ekranie w NFM-ie zebrani na gali goście oraz widzowie za pośrednictwem internetu (uroczystość była bowiem transmitowana online). 

– Chcę bardzo podziękować za nominację, która już była dla mnie ogromnym wyróżnieniem, a wiadomość, że zostałam laureatką Wrocławianki Roku, była już dla mnie przemiłym zaskoczeniem i mobilizacją do dalszego działania na rzecz Wrocławia – powiedziała Alicja Tchórz, laureatka kategorii Teraz młodość – siła młodości.

Sutryk, Tchórz, Hirnle

8 grudnia br. Alicja Tchórz odebrała statuetkę Wrocławianki Roku 2021 z rąk prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w ratuszu. Na spotkaniu była obecna także autorka laudacji prof. Lidia Hirnle, fot. UM Wrocławia

Kosy poszły na ostro

Relacjonując tegoroczną galę Wrocławianek Roku, nie sposób zapomnieć o innych niesamowitych wrocławiankach, uzdolnionych muzycznie członkiniach zespołu folkowego Kosy, który jako artystyczny „przerywnik” zachwycił żywiołowością i wypełnił całe wydarzenie dobrą energią.

Kosy

źródło: Fb

Panie Aleksandra Gronowska, Katarzyna Pakosa, Anastazja Sosnowska, Katarzyna Szetela-Pękosz, wspierane przez dwóch panów – Michała Pękosza i Wiktora Golca zebrały zasłużone brawa za zagranie i odśpiewanie wszystkich utworów, potwierdzając młodą, ale już uznaną markę swojego zespołu.

Trzeba bowiem tu dodać, że połączone pasją do dolnośląskich pieśni, muzyczki zdążyły wyfrunąć z wrocławskiego gniazda na krajowe, a ostatnio też bardzo prestiżowe europejskie estrady – jak ta w Porto, gdzie zagrały na najważniejszej imprezie muzycznej na świecie, czyli Worldwide Music Expo 21, reprezentując nasz kraj.

Wrocławianka Roku 2021, gala

Wspólne zdjęcie tegorocznych Wrocławianek Roku z wiceprezydentem Wrocławia Jakubem Mazurem i członkiniami Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Wrocławia, która zorganizowała galę z producenckim wsparciem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Wrocław, fot. Sławek Przerwa

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl