wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:47

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław ufundował USK najnowocześniejszą karetkę w Polsce

Nowy ambulans daje zupełnie nowe możliwości. Kosztował ponad milion złotych i jak określają eksperci jest to taka mała sala intensywnej terapii. Zakup karetki dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego został ufundowany ze środków Gminy Wrocław.

Reklama

Dzięki nowej karetce do przewozu osób z ostrą niewydolnością oddechową czas oczekiwania na podłączenie pacjenta pod aparaturę podtrzymującą życie skróci się do minimum. Pojazd będzie służył również do przewozu pacjentów w skrajnie ciężkim przebiegu choroby Covid-19.

W Polsce są dwie takie karetki 

– Najnowocześniejsza karetka w Polsce, która właśnie prezentujemy, to przykład i dowód tego, że chociaż jako miasto nie posiadamy własnych szpitali, to nie unikamy odpowiedzialności za zdrowie wrocławianek i wrocławian wpierając wrocławskie szpitale finansowo. Ten rok jest oczywiście wyjątkowy ze względu na epidemię i nasze wsparcie też jest na wyjątkowym poziomie, no na same działania związane z COVIDem  przeznaczyliśmy w sumie 5,5 miliona złotych, przy czym mowa tu wyłącznie o dofinansowaniu jednostek ochrony zdrowia, bo całość kosztów wydanych do tej pory na walkę z koronavirusem to ok 30 mln zł. Dzięki naszemu wsparciu Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma ten nowoczesny ambulans, ale karetkę „otrzymał” od miasta także Wojskowy Szpital Kliniczny – podkreślał na przekazaniu karetki szpitalowi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Przygotowanie ambulansu do pracy trwało kilkanaście tygodni. Pojazd trzeba było odpowiednio wyposażyć i skonfigurować. Został on „uszyty na miarę” dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

- Ambulans daje nam nowe możliwości ratowania chorych. Bardzo dziękujemy za pomoc miasta i prezydenta Wrocławia – mówił profesor Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Ambulans został zbudowany na bazie Mercedesa Sprintera z 3 litrowym silnikiem diesla. Jest to druga karetka w Polsce wyposażona w moduł ECMO, czyli pozaustrojowy układ zawierający pompę oraz oksygenerator, pozwalający przez pewien czas zastąpić pracę płuc lub serca pacjenta. Poza tym jest wyposażony m.in. w respirator, ssak elektryczny, nosze płachtowe z torbą i dwie butle z tlenem.

Wrocław wspiera szpitale i walkę z koronawirusem

Na działania związane z pandemią koronawirusa, zwłaszcza zakup płynów, środków ochrony oraz sprzętu ratującego życie Wrocław przeznaczył już blisko 30 milionów złotych. Na samo tylko wsparcie jednostek zdrowia miasto przeznaczyło 5,5 miliona złotych. Dzięki temu udało się kupić dwie karetki, sprzęt medyczny oraz środki ochrony osobistej dla personelu medycznego.

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk nie zapomniał również o „zwykłym” wsparciu szpitali, niezwiązanym z epidemią: na zakup USG dla kliniki ginekologii i położnictwa USK oraz remont oddziału ginekologiczno-położniczego w WSS we Wrocławiu miasto przeznaczyło blisko 1,4 miliona złotych.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl