wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:16

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław ma sposób na tańsze badania ruchu

Jeszcze dwa lata temu, Kompleksowe Badania Ruchu (KBR) we Wrocławiu kosztowały 2,7 miliona złotych. Każde kolejne mogą już być tańsze. Wszystko za sprawą technologii Smart Citizen, dzięki której udało się obniżyć koszt badań ankietowych - składowej KBR.

Reklama

Pilotażowy projekt „Wrocław Bada Ruch” przeprowadzono jesienią 2019 na osiedlu Gądów – Popowice Południowe. Mieszkańcy osiedla ankietowani byli na dwa sposoby: online oraz stacjonarnie, w punktach wytypowanych we współpracy z Radą Osiedla. Celem ankiety było poznanie potrzeb i doświadczeń mieszkańców osiedla w zakresie poruszania się po mieście.

Ale stawką pilotażu były także wymierne oszczędności: jeżeli nowa metoda okazałaby się równie precyzyjna, co tradycyjna – jej wdrożenie na szerszą skalę obniżyłoby koszty cyklicznych badań ruchu.

Jak sprawdza się nowa metoda?

Wyniki pilotażu okazały się obiecujące. Dane są zbieżne z wynikami KBR 2018. Oznacza to, że technologię Smart Citizen z powodzeniem można zastosować na szerszą skalę. Udało się także obniżyć koszt dotarcia do jednego ankietowanego ze 103,70 zł do 40,37 zł. Pozwoli to na tańsze i częstsze diagnozowanie ruchu we Wrocławiu.

– Te dane szybko się dezaktualizują. Ideą projektu było szybsze i z dużo większą częstotliwością pozyskiwanie danych – mówi Robert Bednarski, dyrektor Biura Smart City. Jak zapowiada, miasto chciałoby przeprowadzić podobne badania w szerszej skali. W pierwszej kolejności – w zachodniej części Wrocławia, także na obszarze gdzie budowany jest tramwaj na Nowy Dwór.

Obniżenie kosztów badań ankietowych, pozwoli na częstszą weryfikację - na ile podejmowane decyzje przekładają się na poprawę komfortu podróżowania przez miasto.

Gądów – Popowice Południowe pod lupą

Badanie dostarczyło także kompletu informacji na temat osiedla. Mieszkańców Gądowa – Popowic Południowych zapytano m.in. o to, co przeszkadza im w codziennych podróżach różnymi środkami transportu. Największą uciążliwością dla pieszych (41%) okazało się zastawianie chodników przez parkujące samochody.

Kierowcy zwrócili największą uwagę (83%) na zbyt duże natężenie ruchu, a pasażerowie autobusów (65%) – na nieregularność kursów (znacznie lepiej wypadły pod tym względem tramwaje). Pełny raport z badania „Wrocław Bada Ruch” można pobrać na stronie: wroclawbadaruch.pl.

Raport wbr 20191-1 from Wroclaw

Technologię Smart Citizen wdrożoną w projekcie „Wrocław Bada Ruch”, opracowała wrocławska firma Smart Citizen sp. z o.o.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl