wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Wrocław na cztery łapy
  6. W Zoo Wrocław urodził się tygrys sumatrzański [ZDJĘCIA, WIDEO]
W Zoo Wrocław urodził się tygrys sumatrzański [ZDJĘCIA, WIDEO] Fot. Zoo Wrocław

Jeden z najrzadszych podgatunków tygrysa na świecie – tygrys sumatrzański – przyszedł na świat we wrocławskim zoo 23 maja 2020 r. To pierwszy – od 8 lat – osobnik tego krytycznie zagrożonego gatunku urodzony w Polsce. Dwumiesięczna kotka wychodzi od kilku dni na wybieg gdzie, pod czujnym okiem matki – Nuri, poznaje świat.

Reklama

Rodzicami małej tygrysicy są 7-letnia Nuri, która przyjechała do Wrocławia w czerwcu 2015 r. z zoo w Paignton (Anglia) oraz 11-letni Tengah urodzony w ogrodzie w Rheine (Niemcy), a mieszkający we Wrocławiu od maja 2010 r.

Najmłodsza tygrysia mieszkanka jeszcze nie ma imienia. Jego wybór odbywa się poprzez głosowanie na Facebooku.

– Każdy poród nas cieszy, bo to oznacza, że zwierzęta czują się u nas dobrze. Tygrysy nie rozmnażały się we Wrocławiu od 20 lat. Teraz wreszcie się to udało pomimo, że to pierwszy poród Nuri. Odbywał się on w warunkach rodzinnych, rodzice opiekowali się młodą, co rzadko się zdarza. Obecnie potomek waży już 5 kilogramów i coraz chętniej poznaje swoje otoczenie – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

– To duży sukces hodowlany. Matka doskonale zajmuje się młodą. Od tygodnia córka zwiedza wybieg, chodzi pomiędzy bambusami, bawi się oraz uczy wszystkich zachowan tygrysów. Pod opieką matki pozostanie ok. 1,5 roku, następnie wyjedzie, gdyż gatunek ten jest objęty światowym programem hodowlanym, a poza tym tygrysy to samotniki – wyjaśnia Beata Niewęgłowska, opiekunka zwierząt drapieżnych w Zoo Wrocław.

Fot. Zoo Wrocław

Gatunek zagrożony wyginięciem

Tygrysy to jedne z najpiękniejszych dzikich kotów. Choć nie mają naturalnych wrogów poza człowiekiem, są krytycznie zagrożone wyginięciem. Hodowle zachowawcze to jedyna szansa na ich przetrwanie.

– Szacuje się, że zostało ich w naturze około 400-500 osobników, w ogrodach zoologicznych żyje ich zaledwie 272. To ostatni rodzaj tygrysa z Archipelagu Wysp Sundajskich, który przeżył. Do tego nasze doświadczenie wskazuje, że ten podgatunek tygrysa nie rozmnaża się tak łatwo, jak inne – w zeszłym roku urodziło się tylko 13 młodych. To pokazuje, że nie mamy czasu, musimy działać i ratować te piękne koty – dodaje Radosław Ratajszczak.

Fot. Zoo Wrocław

W ramach Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA) prowadzony jest jeden program hodowlany, bez podziału na regiony. Do tego Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) przeciwdziała handlowi tygrysami i ich częściami nie tylko w Azji, ale również w Europie.

Wrocławski ogród namawia również do wspierania działań na rzecz ochrony gatunkowej zwierząt w środowisku naturalnym. Wystarczy kupić bilet ZOO NA RATUNEK lub przekazać datki na konto fundacji DODO.

O tygrysach sumatrzańskich

Tygrys sumatrzański to jeden z ośmiu podgatunków tygrysa. Jest mniejszy od swoich kuzynów i posiada charakterystyczną grzywę na karku oraz bokobrody na policzkach.

Fot. Zoo Wrocław

Występuje tylko w północnych, górskich rejonach Sumatry, w miejscach zapewniających mu spokojne schronienie, cień, wodę i pożywienie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl