wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Szpital przy ul. Rakietowej gotowy, ale pacjentów na razie nie przyjmie
Kliknij, aby powiększyć
Szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej Piotr Bera
Szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej

Zakończono budowę pierwszego etapu szpitala tymczasowego w centrum konferencyjnym przy ul. Rakietowej. Na początek szpital może przyjąć 100 pacjentów, ale na razie nie ma takiej potrzeby.

Reklama

– Ukończyliśmy budowę pierwszego etapu szpitala na 100 łóżek. W razie przymusu bylibyśmy w stanie otworzyć go prawie od razu. Na tę chwilę nie ma jednak takiej potrzeby, m.in. z powodu optymalizacji kosztów – powiedział podczas środowej konferencji prasowej Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Koszt budowy szpitala to ponad 40 mln zł. Docelowo pomieści łącznie 400 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 50 dla chorych wymagających podłączenia do respiratora. Organem prowadzącym lecznicę jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Zdaniem wojewody konieczność otwarcia szpitala tymczasowego nastąpi, gdy liczba pacjentów hospitalizowanych w województwie przekroczy 2 tysiące.

–Przekroczenie powyżej 2 tysięcy oznaczałoby konieczność lub poważne przymierzanie się do otwarcia szpitala tymczasowego. Jak dotąd maksymalne wypełnienie wyniosło 1700 osób, co budziło duży niepokój – dodał Obremski. – W tej chwili mieścimy się z pacjentami covidowymi w ramach systemu, nawet mamy możliwość odmrażania niektórych miejsc ważnych ze względu na pacjentów internistycznych, neurologicznych i kardiologicznych.

W nowym roku trzecia fala?

Istniejący już szpital tymczasowy podzielony jest na dwie części, po 50 łóżek zainstalowanych w specjalnie stworzonych boksach z zasłonami. Obiekt jest już przygotowany do montażu specjalistycznego sprzętu medycznego np. kardiomonitorów.

Szpital tymczasowy we Wrocławiu

– Mamy potrójny system zabezpieczenia tlenowego – koncentratory tlenu wystarczające dla 100 pacjentów, zbiornik, który zostanie zamontowany w najbliższych dniach oraz zbiór butli z tlenem – tłumaczy Maciej Bluj, pełnomocnik wojewody ds. szpitala tymczasowego we Wrocławiu.

Dodaje, że zgodnie z założeniami w pierwszym obiekcie będą hospitalizowani pacjenci zdolni do samodzielnego poruszania się. – Ci wymagający większego nadzoru trafią do hali respiratorowej, która jest budowana tuż obok. Tam trafią chorzy, u których istnieje duże ryzyko pogorszenia się stanu z pacjenta tlenowego na respiratorowego.

Jarosław Obremski podkreślał, że szpital powstał, żeby zabezpieczyć się przed trzecią falą koronawirusa, która może nadejść w drugiej połowie stycznia. Przypomina również, że od 10 dni notowany jest spadek liczby zachorowań, ale liczba potwierdzonych zakażeń i tak jest bardzo duża.

– Musimy się przygotowywać na sytuację, która jeszcze trzy tygodnie temu wydawała się bardzo trudna. Myślimy, że w styczniu dla Polski i Europy sytuacja może nie być dobra – stwierdził wojewoda.

Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Obyśmy nigdy tego szpitala nie musieli otwierać.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl