wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Szczepienia przeciw COVID-19 dla obcokrajowców. Zasady
Kliknij, aby powiększyć
Szczepienie przeciw COVID-19 dla obcokrajowców Pixabay Free
Szczepienie przeciw COVID-19 dla obcokrajowców

15 stycznia ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Zaszczepić mogą się również mieszkający w Polsce obcokrajowcy. Jest jeden warunek - muszą przebywać tutaj legalnie.

Reklama

W drugiej połowie grudnia Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Wcześniej decyzję o zatwierdzeniu szczepionki podjęła Europejska Agencja Leków.

Polska w sumie zakupiła szczepionki od producentów: Astra Zeneca, Janssen Pharmaceutica NV/Johnson&Johnson, Pfizer/BioNTec, CureVac, Moderna. Szacuje się, że cały proces zaszczepienia większości populacji kraju wyniesie 2,4 mld zł. Rząd chciałby zaszczepić 31 mln osób.

Obecnie trwa etap "0" szczepień, w którym preparat podawany jest przede wszystkim pracownikom personelu medycznego i pozamedycznego w placówkach służby zdrowia czy seniorom. Według oficjalnych danych resortu zdrowia do 7 stycznia zaszczepiono 160 359 osób, a do kraju trafiło prawie 700 tys. preparatów.

Szczepienia COVID-19 dla obcokrajowców

Narodowy Program Szczepień zakłada, że zaszczepieni zostaną także obcokrajowcy mieszkający w Polsce.

– Tutaj przede wszystkim PESEL jest prawem do szczepienia. Mamy takie rozwiązanie, które pozwala leczyć wszystkich pacjentów chorujących na covid niezależnie od ich narodowości, ale w przypadku szczepień na pewno będziemy mieli pierwszeństwo dla obywateli polskich. Dla tych wszystkich, którzy są w bazie PESEL i to jest podstawowy tytuł, który upoważnia do szczepienia – mówił w grudniu w Polsat News Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Obcokrajowiec otrzyma numer PESEL automatycznie, gdy zamelduje się w Polsce na co najmniej 30-dniowy pobyt. Do tego potrzebna jest m.in. karta pobytu - zarówno przy meldunku stałym oraz czasowym. Karta pobytu, w okresie jej ważności, potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

– Bez karty pobytu nie można się zaszczepić, trzeba w Polsce przebywać legalnie – usłyszeliśmy dzwoniąc na infolinię koronawirusową (989). – Przy szczepieniu nie ma jednak podziału na narodowość. Obcokrajowców obowiązują takie etapy, jak wszystkich ze względu na wiek czy wykonywaną profesję.

Według danych ZUS w całym kraju ubezpieczonych jest ponad 650 tys. cudzoziemców, z czego we Wrocławiu zgłoszono ok. 43 tys. osób. Problemy mogą mieć jednak osoby, które długo czekają na legalizację pobytu. Według raportu NIK średni czas postępowania w urzędach wojewódzkich wynosi 116 dni, a w dolnośląskim nawet 328 dni.

Jakie są etapy szczepień przeciw COVID-19?

Początkowo proces szczepienia Polaków podzielony był na etapy, w zależności od wykonywanego zawodu oraz wieku. Pierwsi byli szczepieni medycy, potem najstarsi seniorzy i osoby przewlekłe chore, szczepiły się już służby mundurowe i nauczyciele.

  • od 10 maja 2021 r. ruszyła rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 dla wszystkich chętnych,
  • od 17 maja szczepić się mogą 16 i 17-latkowie,
  • od 7 czerwca szczepić się mogą dzieci i młodzież w wieku 12-15 lat.

Szczepienia przeciw COVID-19. Rejestracja

Zgodnie z informacjami resortu zdrowia polscy obywatele otrzymają automatycznie wystawione e-skierowanie na szczepienie, które będzie ważne przez 60 dni. Tak nie będzie w przypadku cudzoziemców, którzy po skierowanie muszą się zgłosić do lekarza POZ. 

Następnie po otrzymaniu skierowania mogą umówić się na szczepienie u wspomnianego lekarza lub dzwoniąc na infolinie pod nr telefonu 989 lub 22 62 62 989. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.

– Skierowanie na szczepienie dla cudzoziemców może wystawić jedynie lekarz POZ – potwierdza konsultantka infolinii (989), na którą zadzwoniliśmy.

Gdzie można się zaszczepić przeciw COVID-19?

We Wrocławiu i jego okolicach zarejestrowano już ponad 130 punktów, gdzie można będzie się zaszczepić przeciw COVID-19. Jakie to miejsca? Sprawdź TUTAJ.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl