wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Studenci, szczepionka zwiększa szanse na dobre wakacje
Kliknij, aby powiększyć
Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Bibliotece Uniwersyteckiej Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Bibliotece Uniwersyteckiej

- Idą wakacje. Z dokumentem zaświadczającym o szczepieniu przeciwko COVID-19, unikniemy testów na granicy albo przymusowej kwarantanny – mówi Paula Tomaszewska. Studentka stomatologii na Uniwersytecie Medycznym namawia rówieśników do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19.

Reklama

Paula Tomaszewska jest studentką V roku stomatologii na Uniwersytecie Medycznym. Zaangażowała się w przygotowanie i obsługę punktu szczepień, który od wtorku 11 maja działa w Bibliotece Uniwersyteckiej. Szczepieni są tu pracownicy naukowi Uniwersytetu Wrocławskiego, a od 17 maja w gmachu przy ul. Joliot-Curie przyjmowani będą także pracownicy administracyjni i studenci.

Paula już dawno przyjęła drugą dawkę preparatu, ponieważ podczas zajęć ma do czynienia z pacjentami. – Nie mogłabym ich narażać na zachorowanie, sama także wolałabym nie zachorować na COVID-19 – mówi dziewczyna.

Liczba zaszczepionych na 11 maja. Źródło: www.gov.pl

Osoby w wieku 18-30 lat to grupa wiekowa, w której jest najmniej zaszczepionych. Tak wynika z danych rządu. – Jeśli nie zaszczepimy młodych ludzi, najbardziej aktywnych, to nie wygramy z epidemią koronawirusa – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego, który wraz z rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego – prof. Przemysławem Wiszewskim, zachęcał studentów do przyjęcia szczepionki.

Ochrona bliskich

Dla młodej stomatolożki najważniejszy argument za szczepieniem brzmi: - To najbardziej skuteczna ochrona przed ciężkim zachorowaniem na COVID-19. Jednocześnie ograniczamy w ten sposób zagrożenie wobec osób z otoczenia, z rodziny i tych, z którymi mamy do czynienia na co dzień.

Paula Tomaszewska, studentka stomatologii na Uniwersytecie Medycznym, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Zagrożone są nie tylko osoby starsze i z tzw. chorobami współistniejącymi. Ciężki przebieg zakażenia koronawirusem może się przydarzyć także młodym, zdrowym i silnym osobom. Paula przywołuje przykład swojego dobrego znajomego, który z rozpoznanym covidem trafił do szpitala. - Wcześniej zdążył zarazić rodziców i swoją dziewczynę – mówi Tomaszewska.

Po szczepionce podróże bez testów i kwarantanny

Jednak przyszła lekarka za argument za szczepieniem, który może przekonać największą grupę jej rówieśników, przyjmuje swobodę podróżowania.

Paula Tomaszewska: - Duża część krajów europejskich nadal utrzymuje obostrzenia w stosunku do przyjezdnych. Wymagają od nich testów na COVID-19, a Brytyjczycy wysyłają na kwarantannę. Dlatego dokument poświadczający przyjęcie szczepionki zmniejsza ryzyko, że utkniemy na którejś granicy. O wymaganych zaświadczeniach o szczepieniu wspominają także przedstawiciele linii lotniczych. Brak takiego dokumentu może nam kompletnie zepsuć wakacje.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl