wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:31

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Wrocław na cztery łapy
  6. Sensacja w Zoo Wrocław – urodził się drugi w Polsce takin złoty
Sensacja w Zoo Wrocław – urodził się drugi w Polsce takin złoty Fot. Zoo Wrocław

To jeden z najrzadszych gatunków zwierząt w ogrodach zoologicznych na świecie i kolejny powód, aby nie czekać na otwarcie Zoo, tylko już dziś kupić #biletnaprzyszłość i zaplanować odwiedziny w ciągu roku. Nowy mieszkaniec wrocławskiego ogrodu jest żywym dowodem na to, że pomimo iż pozostaje on zamknięty, życie za jego bramą toczy się nadal, a atrakcji wciąż przybywa.

Reklama

Takin złoty to niezwykle rzadki gatunek, nawet w ogrodach zoologicznych. Jego hodowlę prowadzi zaledwie trzynaście placówek na całym świecie. Wrocławskie stado stworzono w 2017 r. i rok temu świętowano narodziny pierwszego osobnika – samicy Shaanxi.

Tym razem, 1 kwietnia, na świat przyszedł samiec. To ogromny sukces hodowlany wrocławskiego zoo. W ostatnim roku przyszło na świat zaledwie 10 młodych tego gatunku na całym świecie, w tym w: Tokio, Berlinie, Libercu i Dreźnie. Na swoje maluchy czeka m.in. San Diego.

– Programy hodowli zachowawczej to priorytet dla ogrodów zoologicznych. Na całym świecie prowadzanych jest ich około 900. Jednym z nich objęty jest takin złoty, który zamieszkuje w naturze tylko jedną chińską prowincję i którego Europejczycy zobaczyli dopiero w XIX w. Stąd duże znaczenie naszej hodowli oraz naszych doświadczeń, bo one już mają wpływ na przetrwanie tego gatunku – podkreśla Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Fot. Zoo Wrocław

Takiny złote we Wrocławiu

Przypomnijmy, cztery osobniki takina złotego - Xian, Johnny Woo, Won Yu i Zhaoze, przyjechały do stolicy Dolnego Śląska w ramach wymiany hodowlanej na przełomie czerwca i lipca 2017 r. z trzech ogrodów zoologicznych – Liberca, Drezna i Berlina. Zamieszkały na wybiegu w najstarszej części zoo mając za sąsiadów koziorożce syberyjskie, milu i jelenie Alfreda.

Specjalnie dla nich ustawiono głazy i pnie drzew, a także wybudowano strumyk, by wybieg odzwierciedlał ich środowisko naturalne.

– Tym razem matką została Won Yu i podobnie jak rok temu Zhaoze, bardzo troszczy się o potomstwo. Nie spuszcza samczyka z oka, a gdy ten oddali się nawet odrobinę, przywołuje go charakterystycznym, chrapliwym muczeniem – mówi Łukasz Karolik, opiekun zwierząt kopytnych we wrocławskim zoo.

– Na razie mały takin żywi się tylko mlekiem matki, ale interesuje go wszystko co nowe. Kiedy karmimy Zhaoze np. marchewką, podchodzi i próbuje ją naśladować, ale jeszcze nie potrafi gryźć i jego układ trawienny nie jest gotowy na stały pokarm – dodaje opiekun.

Fot. Zoo Wrocław

O gatunku

W naturze takiny złote występują tylko w jednej, chińskiej prowincji – Shaanxi. Zamieszkują góry Qinling i ich okolice poruszając się na wysokości od 1 500 do 4 500 m n.p.m. Choć ich krewniakami są owce i kozy, to są dużo większe -  osiągają do 2,2 m długości ciała przy 1,4 m wysokości i masie nawet 350 kg. Do tego mają nietypową budowę ciała - przypominają krzyżówkę kozy, antylopy i niedźwiedzia, a rogi mają krótkie i osadzone bardzo blisko siebie.

Żywią się głównie trawą, liśćmi i kwiatami, a także pędami bambusa. Najchętniej żerują o świcie i zmierzchu. Naturalnymi wrogami takinów są niedźwiedzie, wilki, cyjony i lamparty.

Fot. Zoo Wrocław

W środowisku naturalnym dożywają 18 lat. Zgodnie ze statusem IUCN należą do gatunków „wrażliwych”. W 2001 r. oszacowano ich liczebność na nieco powyżej 5 000 osobników. Choć od 1988 r. są chronione w Chinach, to liczebność populacji wciąż maleje. Największym zagrożeniem dla nich są wylesienia, polowania i fragmentacja siedlisk.

#biletnaprzyszłość

Obserwując doniesienia z wrocławskiego zoo można być spokojnym, że pomimo pandemii zwierzęta mają się dobrze. Dlatego warto kupić voucher #biletnaprzyszłość, by móc w pierwszej kolejności osobiście odwiedzić wszystkie nowe maluchy i swoich „starych” ulubieńców, gdy tylko zoo zostanie otwarte dla zwiedzających.

„Bilet na przyszłość” to vouchery na bilety normalne, ulgowe i rodzinne oraz karty roczne – normalne i ulgowe. Bilety jednorazowe będą ważne 365 dni od daty zakupu, a ich właściciele będą mogli wymienić je na bilety w pierwszej kolejności w Punkcie Obsługi Klienta, w dniu wizyty.

Szczegóły dostępne tutaj.

#domoweZoo – transmisje na żywo

O tym, że wrocławskie zoo pracuje normalnie możemy się przekonać obserwując social media oraz aktualności na stronie internetowej.

Ogród na bieżąco informuje o kolejnych maluchach przychodzących na świat oraz prowadzi edukacyjne transmisje na żywo #domoweZOO na Facebooku – w środy i piątki, które można również oglądać na kanale You Tube. 15 kwietnia opiekunowie zabiorą nas na wybieg fok.

Transmisje na żywo w ramach #domoweZoo obejrzysz tutaj.

mat. prasowe Zoo Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl