wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rozstrzygnięto konkurs na pomnik Żołnierzy Wyklętych
Kliknij, aby powiększyć
Tomasz i Konrad Urbanowiczowie wygrali konkurs na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych Wizualizacja
Tomasz i Konrad Urbanowiczowie wygrali konkurs na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych

Tomasz i Konrad Urbanowiczowie wygrali konkurs na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych. Zwycięzcę wybrano w drugim etapie konkursu spośród pięciu propozycji. Pomnik ma powstać na skwerze u zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej. Wystawę pokonkursową można obejrzeć od 13 do 21 czerwca br. w Muzeum Architektury.

Reklama

O budowie pomnika Żołnierzy Wyklętych zadecydowała Rada Miejska Wrocławia w 2016 r. Konkurs na projekt pomnika został ogłoszony we wrześniu 2019 r., w osiemdziesiątą rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę.

W konkursie mogli wziąć udział artyści plastycy i architekci, a także inni wykonawcy, którzy w ostatnich 10 latach stworzyli umieszczone w przestrzeni publicznej dzieło sztuki upamiętniające osobę lub wydarzenie historyczne.

I miejsce w konkursie

Do drugiego etapu konkursu przeszło pięć prac. Ostatecznie I miejsce w konkursie zdobyła praca przygotowana przez Tomasza Urbanowicza i Konrada Urbanowicza.

– Autorzy zwycięskiego projektu w przestrzeni placu umieszczają szklane bloki z zastygłymi, jakby zamrożonymi sylwetkami żołnierzy. To wyrazisty monument - jak ocenił sąd konkursowy - dzieło prowokuje do dialogu, skłania do głębokiej refleksji i poznawania historii. Wywołuje interakcję z widzami – mówi  Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miejskim Wrocławia – Główną nagrodę przyznano za przedstawienie dramatycznej historii w sposób jednoznaczny, ale niedopowiedziany oraz za stworzenie nowej przestrzeni publicznej o wysokiej randze – dodaje.

Wizualizacja, autorzy Tomasz i Konrad Urbanowiczowie

Autorzy projektu podkreślają: – Takie rozwiązanie plastyczne tworzy bryły –wielowymiarowe rzeźby z tajemniczymi szklanymi postaciami wewnątrz, a przede wszystkim, z niekończącą się grą światła i cienia oraz subtelnych efektów optycznych, powstających dzięki różnym fakturom, różnicom  przezroczystości i grubości w piecowych szkłach. Postaci ustawione są wewnątrz brył w różnych kierunkach. Zależnie od kąta obserwacji poruszającego się widza, szklane postaci, są mniej lub bardziej widoczne. Symbolicznie uzyskiwany jest w ten sposób efekt ich działalności konspiracyjnej lub też prób wymazywania przez ówczesną władz.

Szkło artystyczne i gra świateł

Sąd konkursowy w uzasadnieniu wyniku zwrócił uwagę na znakomite wykorzystanie szlachetnego szkła artystycznego i gry światła, zarówno w dzień, jak i po zmroku, co umożliwiają struktura materiału oraz precyzyjnie dobrana iluminacja.

Sąd z dużym uznaniem odniósł się do wielu przyjętych rozwiązań – przede wszystkim przemyślanej kompozycji grafiki posadzki całego placu, a także doboru miejsca na maszt flagowy. Jednocześnie sąd konkursowy zgodnie wskazał na wymagające skorygowania umieszczenie inskrypcji pomnikowej i znaków organizacji wojskowych. Zgodnie z regulaminem zalecenia pokonkursowe zostaną przekazane laureatowi.

Wizualizacja, autorzy Tomasz i Konrad Urbanowiczowie

II nagrodę otrzymała praca Barbary Getter i Andrzeja Gettera. Sąd konkursowy podkreślił rangę wykreowanej przez autorów przestrzeni publicznej, gdzie znalazły się skoncentrowane asymetrycznie monumentalne krzyże, stanowiąc wyrazisty znak dramatycznej historii.

Skwer u zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej

Laureaci I miejsca otrzymają nagrodę w wysokości 50 tys. zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji umowy na wykonanie szczegółowego opracowania pokonkursowego. Laureaci II miejsca otrzymają nagrodę w wysokości 35 000  zł. Pozostali uczestnicy II etapu otrzymają po 8 tys. zł.

Makieta, autorzy Tomasz i Konrad Urbanowiczowie

Pomnik ma powstać na skwerze u zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej we Wrocławiu. Ostateczna decyzja o wzniesieniu pomnika należy jednak do Rady Miejskiej Wrocławia, której jesienią tego roku projekt zostanie przedstawiony.

Wystawa pokonkursowa prac dostępna będzie od soboty 13 czerwca do niedzieli 21 czerwca br. w Muzeum Architektury we Wrocławiu przy ul. Bernardyńskiej 5.

Czytaj także: Konkursu na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych – I etap

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl