wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Finał kampanii „Rowerowy Maj 2019”

Finał kampanii „Rowerowy Maj 2019”

Data publikacji: Autor:

Wrocław już po raz czwarty zorganizował kampanię „Rowerowy Maj”. Ma ona na celu promocję roweru jako środka transportu wśród dzieci, rodziców i nauczycieli. Liczba placówek edukacyjnych biorących udział w kampanii z roku na rok się zwiększa. W tym roku w kampanii wzięło udział 55 placówek, tj. 17 przedszkoli i 38 szkół podstawowych. Łącznie to ponad 21,5 tysięcy młodych wrocławian.

Reklama

Kampania „Rowerowy Maj” adresowana jest do uczniów szkół podstawowych i dzieci przedszkolnych oraz pracowników tych placówek. Głównym jej celem jest promowanie aktywności fizycznej, zrównoważonej mobilności, w tym w szczególności komunikacji rowerowej.

– Wrocław od kilku lat dąży do stworzenia dobrej i bezpiecznej infrastruktury dla rowerzystów. Każdego roku budujemy kilkanaście kilometrów dróg dla rowerów. W tym roku nowe trasy powstaną między innymi w ciągu ulic Piłsudskiego, Dworcowej, Podwala, Krasińskiego, św. Katarzyny, Kraińskiego, Janickiego, Wyszyńskiego, Na Grobli, Walońska – wyjaśnia Daniel Chojnacki, oficer rowerowy Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Oficer rowerowy UMW, Daniel Chojnacki (z prawej) wręcza nagrodę przedstawicielowi jednej ze zwycięskich placówek, fot. UMW

– Widać zatem, że inwestycji rowerowych jest coraz więcej, ale chcielibyśmy również zwiększyć liczbę rowerzystów, dzięki czemu nie tylko mieszkańcy będą zdrowsi, ale również będzie mniejszy hałas, mniej spalin, a przede wszystkim będzie czystsze powietrze – dodaje Daniel Chojnacki.

Pozytywna rywalizacja i aktywność

Tegoroczna czwarta już edycja „Rowerowego Maja” organizowana była przez Urząd Miejski Wrocławia w partnerstwie z Miastem Gdańsk, który jest głównym organizatorem kampanii. Trwała ona od 6 do 31 maja 2019 roku. Wzięło w niej udział 21 428 uczestników z 55 placówek.

– Zainteresowanie dzieci i młodzieży bardzo nas cieszy, ponieważ pokazuje, że zmieniają się nasze przyzwyczajenia i coraz więcej osób wybiera inne sposoby na dotarcie do szkoły czy przedszkola. Co istotne w dojazdach tych uczestniczą również rodzice, a to może mieć pozytywny wpływ na zmianę nawyków komunikacyjnych w sposobie poruszania się po mieście, bo przecież codzienne dojazdy do szkoły rowerem, hulajnogą czy na rolkach, to doskonała okazja do zapewnienia niezbędnego dla zdrowia wysiłku fizycznego – mówi Monika Kozłowska–Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności UMW.

Zasady „Rowerowego Maja” oparte są na pozytywnej rywalizacji szkolnej oraz międzyszkolnej pomiędzy uczestnikami konkursu. W ramach kampanii liczone były aktywne podróże do szkoły lub przedszkola. Za aktywne podróże uznaje się przejazdy rowerem, hulajnogą, na rolkach, wrotkach, itp., a także w przypadku dalszych odległości podróże komunikacją miejską lub samochodem łączone z aktywnymi podróżami na ostatnim odcinku, którego długość nie powinna być krótsza niż 200 m. Za każdy przejazd uczestnik otrzymał dwie naklejki: kwadratową do przyklejenia w książeczce rowerowej i okrągłą do przyklejenia na plakat klasowy.

Trzy poziomy rywalizacji

W środę, 19 czerwca trzy najbardziej aktywne szkoły i przedszkola w trzech kategoriach zostały nagrodzone i otrzymały nagrody pieniężne w wysokości od 2,5 do 10 tysięcy złotych. Dla najlepszej klasy z każdej ze szkół i przedszkoli przewidziano również nagrody w formie biletów wstępu do centrum kultury, sportu lub rozrywki, które ufundowały różne organziacje, w tym m.in. ZOO, Hydropolis czy AquaPark Wrocław. Każdy uczestnik, który przyjechał chociaż raz na rowerze otrzymał upominek (naklejki odblaskowe, pokrowce na siodła rowerowe, dzwonki rowerowe, torbo-plecaki, kubki).

Szczegółowe wyniki kampanii „Rowerowy Maj 2019” znajdują się na stronie internetowej.

Zwycięzcy tegorocznej edycji

Placówki edukacyjne rywalizowały w 3 kategoriach: szkoły duże, szkoły małe i średnie oraz przedszkola.

Tytuł najbardziej rowerowych dużych szkół otrzymały:

  • Szkoła Podstawowa nr 84
  • Szkoła Podstawowa nr 32
  • Szkoła Podstawowa nr 1

Tytuł najbardziej rowerowych średnich i małych szkół otrzymały:

  • Szkoła Podstawowa nr 42
  • Szkoła Podstawowa nr 39
  • Szkoła Podstawowa nr 78

Tytuł najbardziej rowerowych przedszkoli otrzymały:

  • Wesoła Trójeczka
  • Przedszkole nr 149
  • Przedszkole nr 1

„Rowerowy Maj 2019” w liczbach

  • ilość placówek – 55, w tym: 17 przedszkoli i 38 szkół podstawowych, to 21 428 potencjalnych uczestników, 964 klasy/grupy
  • ilość aktywnych uczestników 13 196
  • frekwencja rowerowa dla Wrocławia w "Rowerowym Maju 2019" - 32 %
  • wykonano 276 320 przejazdów w obie strony
  • 469 dzieci miało 100 % frekwencję

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama