wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Powstaje system wsparcia dla szpitali w czasie pandemii – pracuje nad nim PWr
Kliknij, aby powiększyć
Zespół Katedry Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji na Wydziale Mechanicznym pracujący nad projektem Virtual AM Storage Covid-19 fot. Małgorzata Mierzejewska
Zespół Katedry Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji na Wydziale Mechanicznym pracujący nad projektem Virtual AM Storage Covid-19

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej po raz kolejny pomogą szpitalom w walce z koronawirusem. Wydział Mechaniczny pracuje nad systemem, który ułatwi pracę białego personelu.

Reklama

Na początku pandemii Politechnika Wrocławska produkowała m.in.: przyłbice i przejściówki do masek tlenowych. Były produkowane za pomocą drukarek 3D, po czym trafiały do szpitali, w których zaczynało brakować sprzętu. Obecnie, wspólnie z lekarzami, naukowcy z Wydziału Mechanicznego, pracują nad stworzeniem systemu wsparcia pomocnego, gdy dostawy zostaną przerwane.

Źródło: Politechnika Wrocławska

– Gdy szpitalom zaczęło brakować tego typu sprzętów, w ciągu kilku dni, razem z różnymi firmami i organizacjami, byliśmy w stanie zorganizować się i zacząć wytwarzać potrzebne elementy. Po kilku tygodniach, dzięki zakupionym urządzeniom, ruszyła też masowa produkcja przyłbic na naszym Wydziale Chemicznym. To pokazuje, jak duże mamy możliwości wsparcia, jeśli wykorzystamy nasz sprzęt i wiedzę oraz połączymy siły – przekonuje dr hab. inż. Tomasz Kurzynowski.

Wszystko z drukarki 3D

Niezbędne narzędzia pracy lekarzy będą wytwarzane w dużych ilościach tak, aby jak najszybciej uzupełnić braki w placówkach medycznych. Zespół naukowców pracuje nad szeregiem rozwiązań, które pozwolą wspierać prace szpitali. Pomoc ma pojawić się w ciągu 12 godzin. Taki system zapewni też, że wszystkie wytwarzane części i sprzęty będą bezpieczne, niezawodne i spełniające oczekiwania lekarzy.

– Na drukarkach 3D, oprócz przyłbic i przejściówek do masek tlenowych, mogą powstawać m.in. adaptery i rozgałęźniki do wentylatorów, przejściówki i „zaślepki” do respiratorów. - A także tzw. wymazówki, czyli próbki do poboru wymazów potrzebne do przeprowadzenia badań na obecność wirusa, czy uniwersalne nakładki na drzwi umożliwiające otwieranie ich łokciem, by unikać konieczności dotykania dłońmi klamek – tłumaczy dr inż. Iryna Smolina.

Wydrukowane elementy - przejściówki do masek tlenowych - fot. Małgorzata Mierzejewska

Technologia 3D już na początku pandemii sprawdziła się w wytwarzaniu sprzętu medycznego, którego brakowało w szpitalach. Obecnie powstaje baza informacji technicznych, materiałowych oraz lista sprawdzonych certyfikowanych urządzeń, z których korzystają szpitale i właśnie na tej bazie będą powstawały narzędzia wytworzone za pomocą drukarek 3D.

Magazyn online dla medyków 

Firmy zaangażowane w produkcję, instytucje badawcze i osoby, które zajmują się drukiem 3D, będą mogły skorzystać z pilotażowej platformy cyfrowej – Virtual AM Storage Covid-19.

Na platformie zostaną umieszczone m.in. cyfrowe modele elementów i sprzętów do wytwarzania. Umożliwi to szybkie rozpoczęcie druku potrzebnych części. Magazyn online pozwoli też na sprawne zarządzanie rozproszoną produkcją (w przypadku większego zapotrzebowania na dany element jego produkcją może zająć się jednocześnie kilka podmiotów zaangażowanych w sieć wsparcia). Szpitalom z kolei platforma będzie mogła służyć jako „sklep internetowy”, w którym szybko określą swoje potrzeby i wyślą zamówienie – w sytuacji gdy normalne łańcuchy dostaw są przerwane lub przeciążone.

– Dodatkowo szpitale będą też mogły zgłaszać potrzeby nietypowych rozwiązań – np. przyłbicy dla pacjenta z otyłością na tyle dużą, że standardowe maseczki i przyłbice okazują się zbyt małe. Zostanie wtedy opracowany spersonalizowany element czy sprzęt dla takiej osoby – tłumaczy dr inż. Michał Olejarczyk.

Wspólny projekt naukowców z Politechniki Wrocławskiej i specjalistów z wrocławskiego szpitala przy ul. Koszarowej jest finansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl