wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. „(Po)łączą nas góry” – nowy projekt fundacji Ładne Historie
Kliknij, aby powiększyć
Górskie wyprawy organizowane są już od 2019 roku Ładne Historie
Górskie wyprawy organizowane są już od 2019 roku

Fundacja Ładne Historie już od 2019 r. organizuje górskie wycieczki dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Projekt „(Po)łączą nas góry” to kolejny krok w kierunku rozwoju turystyki społecznej. Fundacja rekrutuje wolontariuszy, którzy wesprą inicjatywę i zaangażują się w planowanie kolejnych wypraw.

Reklama

Fundacja Ładne Historie to organizacja pozarządowa, związana na stałe z Wrocławiem i Świdnicą. Stworzyła ją grupa osób, które na co dzień zajmują się m.in. edukacją, animacją, sztuką, troską o tożsamość lokalną i dziedzictwo kulturowe.

– Inspirujemy do współdziałania, wzbudzamy kreatywność i zachęcamy do tworzenia, uczymy wzajemnego szacunku i empatii, mobilizujemy lokalne społeczności i tworzymy wciąż rosnącą grupę osób, które chcą zrobić coś dla innych – czytamy na stronie internetowej fundacji.

Górskie wyprawy w gronie najbliższych

„Łączą nas góry” to jeden z głównych projektów fundacji. W ramach tego programu, zespół organizuje górskie wycieczki dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Inicjatywa to kolejny krok fundacji w kierunku rozwijania turystyki społecznej dostępnej dla osób z różnego rodzaju dysfunkcjami. Projekt dotyczy kilku obszarów – wspomnianej turystyki społecznej jako aktywnej opieki wytchnieniowej, samorzecznictwa i wzmacniania aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

– Wycieczki organizowane są od 2019 r. Do tej pory było 36 takich wypraw, a udział wzięło w nich ponad 100 osób z niepełnosprawnościami. Co istotne, wspierało nas ponad 200 wolontariuszy z różnych części kraju – opowiada Sylwia Świerczyńska, koordynatorka projektu „Łączą nas góry”.

Fundacja zorganizowała już 36 górskich wycieczek/fot. Fundacja Ładne HistorieFundacja zorganizowała już 36 górskich wycieczek, fot. Fundacja Ładne Historie

Tylko w 2021 r. fundacja zorganizowała 11 wycieczek, w tym 9 rodzinnych i 2 dla placówek opiekuńczo-zdrowotnych. Uczestnicy odwiedzili m.in. Szrenicę, Włodzickie Wzgórza, Halę pod Śnieżnikiem, Andrzejówkę, Niknącą Łąkę, Jagodną, Polanę Jakuszycką, Wielką Sowę czy Kozie Siodło. Działania w ramach projektu stanowiły początek regularnej współpracy fundacji z osobami z niepełnosprawnościami. Członkowie zespołu zwracają szczególną uwagę na aspekt budowania społeczności, która funkcjonuje również poza górskimi szlakami.

Trwa rekrutacja wolontariuszy

Aktywizacja osób z niepełnosprawnościami i zachęcanie ich do spędzania wspólnego czasu w górach wspólnie z rodziną trwa nadal. Fundacja rekrutuje wolontariuszy, którzy wspomogą proces organizacji kolejnych wypraw. Nowy projekt „(Po)łączą nas góry” to szansa, aby zaangażować się w rozwój turystyki społecznej.

– Rekrutacja, która trwa do końca lutego, dotyczy osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, które z dotychczasowej roli uczestników wycieczek staną się ekspertami przy wyznaczaniu tras lub zechcą wspierać nas przy organizacji projektu w obszarze administracji i promocji – takie są dwie możliwości – mówi Sylwia Świerczyńska.

Fundacja rekrutuje zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i rodziców czy opiekunów/fot. Bartek BarczykFundacja rekrutuje zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i rodziców czy opiekunów, fot. Bartek Barczyk

Mile widziani opiekunowie

– Szukamy także rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami, którzy poza uczestnictwem w wyprawach, mających na celu inwentaryzację i opisywanie tras, w ramach działań samorzeczniczych będą dodatkowo promować ideę aktywnej opieki wytchnieniowej i prezentować efekty wspólnej pracy. Na poziomie regionalnym, spotykając się z członkami samorządów lokalnych i na poziomie ogólnopolskim, przy okazji spotkań wokół turystyki społecznej – dodaje.

Rekrutacja dotyczy chętnych niezależnie od miejsca zamieszkania, choć jej przedstawiciele największego zainteresowania spodziewają się po osobach z Dolnego Śląska. Fundacja pracuje bowiem przede wszystkim we Wrocławiu i w Świdnicy, a kolejnym etapem naboru jest cykl dedykowanych szkoleń. 

– W styczniu ogłosiliśmy nabór wolontariuszy, których teraz przygotowujemy do pracy na tematycznych szkoleniach, np. ze specyfiki pracy z osobami z niepełnosprawnościami czy udzielania pierwszej pomocy. Aktualnie trwa rekrutacja uczestników, którzy od marca – zanim jeszcze wezmą udział w projekcie – będą wyposażani w wiedzę i kompetencje – opowiada Sylwia Świerczyńska.

Tylko w 2021 roku fundacja zorganizowała 11 wypraw/fot. Arkadiusz Lipin

Tylko w 2021 roku fundacja zorganizowała 11 wypraw, fot. Arkadiusz Lipin

Celem pomoc ludziom z całego kraju

Kolejnym etapem projektu są wspólne wyprawy w Sudety, gdzie ich uczestnicy wyznaczą i opracują 15 szlaków dostępnych dla osób z dysfunkcjami ruchu. W 2023 r. powstanie natomiast nowa strona internetowa, która stanie się platformą informującą o turystycznych trasach górskich na Dolnym Śląsku. Oczywiście o takich, z których mogą korzystać również osoby z niepełnosprawnościami. Działania mają zwiększyć możliwość samodzielnego korzystania z walorów turystyki społecznej. 

– Nasze działania są niezwykle istotne z uwagi na ich inkluzywny charakter i ciągle niewielką ilość podobnych inicjatyw w naszym regionie i kraju. Chcemy zmienić tę sytuację, dlatego nasz projekt przewiduje powołanie ogólnopolskiej sieci współpracy podmiotów działających w obszarach opieki wytchnieniowej i turystyki społecznej. Spotkania sieci i wizyty studyjne, które planujemy, będą okazją do wymiany doświadczeń, dzielenia się dobrymi praktykami i zdobycia praktycznej wiedzy o sobie i swoich aktywnościach w zakresie oferty proponowanej osobom z niepełnosprawnościami – kończy Sylwia Świerczyńska. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl