wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Odyseja Umysłu 2018 – kreatywna rywalizacja we Wrocławiu

Nietuzinkowe przedstawienia teatralne, złożone pojazdy wykonujące różne zadania, dzieła plastyczne z dziwacznych materiałów i filigranowe konstrukcje zdolne utrzymać potężne obciążenia – to wszystko wymyślą i przygotują uczestnicy konkursu kreatywności Odyseja Umysłu. Eliminacje regionalne 27. edycji tego międzynarodowego programu dla dzieci i młodzieży – we Wrocławiu 24 lutego 2018 r.

Reklama

Program Odyseja Umysłu jest realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów i ma na celu rozwój zdolności twórczych młodych ludzi. Uczestnicy kreatywnych zmagań pracują w kilkuosobowych zespołach (od 5 do 7 osób), przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie pod okiem wyszkolonego trenera.

Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych problemów o charakterze projektowym. Nawiązują one do różnych talentów czy zainteresowań i wymagają zastosowania wiedzy w praktyce. Swoje rozwiązanie zespoły przedstawiają w formie kilkuminutowej prezentacji scenicznej na konkursie, poddając efekty pracy ocenie sędziów.

Odyseusze mierzą się również z tzw. Problemami Spontanicznymi. Są one tajne do ostatniej chwili, wymagają myślenia na zawołanie, improwizacji, znakomitej współpracy oraz radzenia sobie z niedoborem zasobów i stresem. Współzawodnictwo między drużynami odbywa się w czterech grupach wiekowych – od szkół podstawowych po szkoły wyższe).

Eliminacje regionalne Odysei Umysłu

Eliminacje regionalne Odysei Umysłu

Konkursy
Termin 24 lutego 2018 od 09:00 do 17:00

Miejsce Szkoła Podstawowa nr 22

Zobacz

Każdy wygrywa

Podczas przygotowań i konkursów młodzi ludzie wspólnie rozwijają kompetencje kluczowe dla ich przyszłości: umiejętności związane z pracą w zespole, praktycznym łączeniem wiedzy z różnych dziedzin i niestandardowym rozwiązywaniem problemów. Uczą się tolerancji dla odmiennych pomysłów, podejmują inicjatywę i ryzyko, eksperymentują, a do tego świetnie się bawią. Dlatego na medalach, które po występie otrzymują wszyscy uczestnicy widnieje hasło: „W Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą”.

Konkurs regionalny we Wrocławiu

Zmierzą się w nim drużyny Odysei Umysłu ze szkół i placówek edukacyjnych województw dolnośląskiego i opolskiego. Zapowiadany jest udział aż 77 zespołów, a organizatorzy spodziewają się blisko tysiąca gości. Zmagania będzie można obserwować przez całą sobotę, do czego zachęcamy, ponieważ wstęp do szkoły przy Karpnickiej jest wolny. 

Warto dodać, że eliminacje dla Odyseuszy odbędą się w kolejnych dniach także w Warszawie,  Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku.

Wyłonione podczas eliminacji regionalnych drużyny, które osiągną najlepsze wyniki, awansują do Finału Ogólnopolskiego. Wydarzenie potrwa dwa dni (24-25 marca br.) i odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz w hali Gdynia Arena w Gdyni. Weźmie w nim udział ponad 225 zespołów (ok. 4 tys. osób) z całego kraju. Drużyny, które zajmą tam I i II miejsca będą mogły reprezentować Polskę podczas Finałów Światowych w Stanach Zjednoczonych.

Takim problemom stawią czoła tegoroczni Odyseusze

  • Problem 1: Do boju w trójboju (zadanie dla grup wiekowych: I, II, III i IV)Stworzony przez drużynę, oryginalny pojazd weźmie udział w kreatywnym trójboju. Uczestnicy zaprojektują, zbudują i pojadą wehikułem, który spróbuje zdobyć punkty w trzech dyscyplinach: w „curlingu” – stopniowo przepychając „kamień” do strefy premiowanej, w „lancy” – przewracając jedynie określone cele, a także w „slalomie” – nawigując między „pachołkami” i pokonując trasę najpierw naprzód, a później wstecz. Uczestnictwo pojazdu w tym nietradycyjnym triatlonie będzie częścią fabularnego spektaklu, podczas którego wehikuł zmieni swój wygląd, o jego działaniu opowie postać „trenera”, a kolejne konkurencje – przeplecione jakiegoś rodzaju rozrywką dla publiczności – objaśni pewien „komentator”.

  • Problem 2: O co chodzi z emoji (zadanie dla grup wiekowych: I, II i III)Drużyna pokaże wymyśloną przez siebie historię o pewnym obrazku emoji – onegdaj słynnym, a obecnie zapomnianym. Podczas spektaklu zespół wykorzysta samodzielnie zaprojektowane i skonstruowane, trójwymiarowe wyobrażenia trzech różnych piktogramów emoji, z których każdy wykona odmienną funkcję, wspomagającą prezentację opowieści. Jeden z nich powiększy swój rozmiar, drugi „ożyje” – stając się postacią odgrywaną przez któregoś z zawodników, a trzeci – przeobrazi w jeszcze inne emoji. W przedstawienie wplecione będą też: układ choreograficzny, jakiegoś rodzaju techniczna reprezentacja wysyłania krótkiej wiadomości tekstowej i efekty dźwiękowe wzbogacające widowisko… Częścią występu nie mogą być wypowiadane słowa ani żadne inne wytwory ludzkiego głosu!

  • Problem 3: Bajdokument – prawie prawda (zadanie dla grup wiekowych: I, II, III i IV)Zespół stworzy i odegra humorystyczny spektakl, w którym wydarzenia znane ze stron klasycznej powieści, wybranej z określonej listy, zaprezentowane zostaną w formie dowcipnej parodii programu dokumentalnego. Przynajmniej dwóch bohaterów rzeczonego utworu literackiego – z perspektywy których pisarskie fantazje to rzeczywistość – wspominać będzie przygody, w jakich „uczestniczyło”, i sprzeczać się co do ich przebiegu – dodając, pomijając, kwestionując lub przejaskrawiając rozmaite szczegóły. Drużyna pokaże ów spór przy użyciu technik charakterystycznych dla konwencji paradokumentu – takich jak „głos zza kadru” oraz sceny „akcji na żywo”, „ujęć zza kulis” i „wywiadów” z bohaterami. Natomiast jak było „naprawdę” – wyjaśni sędziom i publiczności wymyślona przez zawodników postać „świadka”, o której książkowy oryginał nie wspomina.
  • Problem 4: Wieża ze zwierza (zadanie dla grup wiekowych: I, II, III i IV) Zespół, szkice i pomysły, klej, patyki – i jest wieża. Stwórzcie jeszcze z wieży zwierza! Zadanie drużyny polega na zaprojektowaniu oraz zbudowaniu wyłącznie z drewna balsa – i ewentualnie kleju – struktury, która podczas konkursowego występu poddana zostanie próbie utrzymania jak największego ciężaru. Konstrukcję należy przyozdobić tak, by wyglądem przypominała zwierzę określonego rodzaju. „Stworzenie” najpierw trzeba ustawić na stelażu testera, następnie „nakarmić” – dodając doń trzy wykonane przez uczestników przedmioty wyobrażające jedzenie, później usunąć z konstrukcji zwierzęce dekoracje, „pokarm” pozostawiając na miejscu – i dopiero wtedy rozpocząć nakładanie na nią sportowych odważników. Przemiany struktury oraz proces jej testowania muszą być wplecione w fabułę oryginalnego spektaklu, w którym pojawi się ponadto wyjaśnienie, dlaczego zwierzak opuszcza dom.

  • Problem 5: Nieziemska miejscówka (zadanie dla grup wiekowych: I, II, III i IV)Jest takie miejsce, w którym istoty z wielu światów mają zwyczaj zatrzymywać się w podróży, by zatankować, przekąsić coś i trochę odpocząć. Zespół ma za zadanie stworzyć i odegrać zabawny spektakl opowiadający o pozaziemskiej miejscówce, którą odwiedzą trzej oryginalni przybysze z różnych planet. Jest tam zatrudniony pochodzący z Ziemi ludzki pracownik, dostępne jest jakiegoś rodzaju jedzenie oraz pewna nowatorska rozrywka, a pojawi się futurystyczna mapa – która z dwuwymiarowej zmieni się w trójwymiarową. Ponadto, przynajmniej dwie spośród wymaganych postaci pomówią o poszukiwaniach pewnego kosmicznego skarbu – cokolwiek by to nie było.

  • Problem dla Juniorów: Kuchenne rewelacje (zadanie pozakonkursowe dla grup najmłodszych dzieci) Zespół wymyśli i zaprezentuje na scenie autorskie show kulinarne, w którym postać pomysłowego Szefa Kuchni udzieli wesołej lekcji gotowania pewnemu Gościowi Specjalnemu, przygotowując wspólnie z nim posiłek. Rzecz rozgrywać się będzie w scenerii Kreatywnej Kuchni, w której trzy osobne struktury – wykonane z różnych zaskakujących materiałów – podtrzymywać będą książkę kucharską, miskę kuchenną oraz jeszcze jeden inny, dowolnie wybrany przedmiot. W spektaklu zaprezentowany zostanie tytuł show – uwidoczniony na scenografii, charakterystyczny dla „programu” motyw muzyczny, opowieść o przyrządzanym jedzeniu, a także stworzone przez drużynę, namacalne reprezentacje pożywienia.

Zdjęcia od organizatorów pochodzą z poprzednich edycji Odysei Umysłu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl