wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kultowy „ogórek” będzie miał drugie życie

Jelcz 043, który przez wiele lat stał w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej odzyska dawny blask. Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Politechnika Wrocławska, MPK, firma Jelcz oraz dolnośląska Solidarność chcą dać mu drugie życie z okazji 40-lecia organizacji związkowej. Co ciekawe, zabytkowy pojazd ma mieć ekologiczny napęd.

Reklama

Tego typu autobusem 26 sierpnia 1980 roku nieżyjący już Tomasz Surowiec zablokował wjazd do zajezdni nr VII rozpoczynając strajki we Wrocławiu. W ten sposób narodziła się wrocławska a potem dolnośląska Solidarność. O dramatycznych wydarzeniach sprzed 39 lat przypomina dziś tablica pamiątkowa i stojący na placu (teraz już Centrum Historii Zajezdnia - przyp. red.) autobus Jelcz 043, zwany - ze względu na swój kształt - „ogórkiem”.

(fot.archiwum MPK Wrocław)

Teraz kilka instytucji jednoczy siły aby „strajkowemu ogórkowi” dać drugie życie. Operacja nie będzie łatwa, bo pojazd, który stał najpierw w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej, a potem przejął go Ośrodek Pamięć i Przyszłość jest mocno zniszczony, nie ma też układu napędowego, brakuje wielu elementów wykończenia. I choć nie jest to dokładnie ten egzemplarz, którym Tomasz Surowiec rozpoczął wrocławskie strajki, to jest ambitny plan jego odbudowy. 26 czerwca został podpisany list intencyjny w tej sprawie.

– Rezultatem naszej współpracy będzie renowacja autobusu Jelcz 043 i przywrócenie jego wyglądu z 1980 r., przy jednoczesnym nadaniu mu cech pojazdu nowoczesnego, odpowiadającego najsurowszym standardom ekologicznym. Chcemy, aby wrócił na ulice, woził ludzi, a w środku prezentował historię Wrocławia – mówi Marek Mutor z Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

Czytaj również: Legendarna zajezdnia Solidarności

Prace obejmą zarówno karoserię jak i „wnętrze” autobusu. Całe przedsięwzięcie ma bardzo skomplikowany charakter, dlatego zakres praw i obowiązków zaangażowanych w ten proces instytucji będzie precyzyjnie określony. Partnerzy zaangażowani w projekt w pierwszej kolejności zajmą się analizą techniczną, projektowaniem i kosztorysowaniem. Realizacja przedsięwzięcia będzie kolejnym etapem. To początek drogi do tego, by ten piękny autobus znów pojawił się na ulicach Wrocławia i uświetnił przyszłoroczne obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”.

Partnerzy akcji

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” będzie odpowiedzialny za przygotowanie programu edukacyjno-kulturalnego związanego z rezultatami przedsięwzięcia. Odpowiada za poszukiwania partnerów i finansowania dla realizacji projektu.

Politechnika Wrocławska weźmie udział w rekonstrukcji pojazdu oraz wytypuje elementy nowego układu napędowego, układu chłodzenia i ogrzewania przestrzeni pasażerskiej autobusu. Wszystko to nastąpi w oparciu o badania związane między innymi z elektrycznym systemem napędowym, zawieszeniem, systemem hamowania czy pomiarami hałasu.

Jelcz Sp. z o. o. postanowiła dokonać oceny stanu technicznego karoserii nadwozia autobusu oraz przygotowania opisu planowanych napraw i kosztów elementów karoserii, włącznie z uzgodnieniem z podwykonawcami wykonania lub naprawy elementów karoserii, których Spółka nie będzie mogła przeprowadzić z zastosowaniem technologii dostępnych w Jelcz Sp. z o. o. oraz udostępnienie miejsca na terenie Spółki do wykonania prac związanych z naprawami i modyfikacjami.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o. o. deklaruje, iż udzieli wsparcia w przeprowadzeniu badań diagnostycznych w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Zakładzie Autobusowym MPK Spółka z o. o. na każdym etapie prac, udzieli wsparcia dla współuczestników w zakresie pomocy w wykonaniu docelowo prac lakierniczych oraz zajmie się naniesieniem oznakowań wewnętrznych oraz zewnętrznych pojazdu, dokona montażu komputera pokładowego oraz udzieli wsparcia w wykończeniu wnętrza pojazdu.

NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk postanowiło udzielić całemu przedsięwzięciu swego patronatu, uwzględniając je także w programie swoich działań związanych z obchodami 40. rocznicy powstania „Solidarności”.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl