wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Fotodzień w Zajezdni Popowice – Maximum z 1901 r. największą atrakcją [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
29 lutego 2020 r. Fotodzień w Zajezdni Popowice Jarek Ratajczak
29 lutego 2020 r. Fotodzień w Zajezdni Popowice

Tramwaj Maximum z 1901 r. i zwiedzenie zajezdni – to największe atrakcje sobotniego Photoday w Zajezdni Popowice. To kolejne spotkanie zorganizowane w tym miejscu przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego we współpracy z Wydziałem Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Reklama

Każdy, kto przyszedł na zorganizowany w sobotę fotodzień – mógł zobaczyć wszystkie zakamarki dawnej zajezdni nr 5 przy ul. Legnickiej. Chętnych nie brakowało.

Fot. Jarek Ratajczak

4-letni Kamil (na zdjęciu), miłośnik komunikacji miejskiej, na pokaz przyszedł z rodzicami.

– Nasz Kamil uwielbia tramwaje, jak otwierają zajezdnię to jesteśmy na każdym spotkaniu. Marzy, by zostać motorniczym – mówią Kamila i Krzysztof z ul. Gajowickiej.

Fot. Jarek Ratajczak

Adrian Dambiec (na zdjęciu), rocznik ’74 przyszedł, bo chciał pokazać synowi jak dawniej wyglądały tramwaje, a szczególnie te, które pamięta ze swojego dzieciństwa. – Robię tu zdjęcia, bo lubię tego typu klimaty – mówi.

Największą atrakcją był tramwaj Maximum z 1901 r.

Fot. Jarek Ratajczak

– Kochamy fotografowanie, stare tramwaje i stary Wrocław. Tramwaj Maximum z 1901 r. widzimy po raz pierwszy, liczymy, że wyjedzie na nasze wrocławskie ulice – mówi Tomasz Gomułkiewicz (na zdjęciu) z córką Hanią, lat 14.

Kolejny etap restauracji tramwaju

Pod koniec 2019 r. zakończył się kolejny etap restauracji tego unikatowego wagonu – rekonstrukcja instalacji elektrycznej, dzięki czemu może się poruszać dzięki pracy silników.

Podczas imprezy tramwaj wyjeżdżał przed halę i wykonał kilka jazd po placu manewrowym. To doskonały moment, by zobaczyć postępy w pracach konserwatorskich przed tym, jak rozpocznie się kolejny etap działań, tym razem obejmujących odbudowę wnętrza wagonu.

Fot. Jarek Ratajczak

Szczególna wartość tramwaju wynika z tego, że czteroosiowe wagony z początku XX w. są niezwykłą rzadkością. W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych można spotkać jedynie pojedyncze egzemplarze. Do tej pory tylko Berlin może pochwalić się trzema eksponatami obrazującymi różne stopnie modernizacji wagonów tego typu: od początków eksploatacji po przebudowy z okresu międzywojennego.

Uczestnicy spotkania, fot. Jarek Ratajczak

Organizatorzy akcji podkreślają, że Wrocław ma to szczęście, że w swej historii również posiadał podobne wagony oraz że możliwa jest rekonstrukcja chociaż jednego, który z pewnością – w przypadku pieczołowitej restauracji – stanie się atrakcją miasta. W Europie Środkowo-Wschodniej jest to jeden z pojedynczych egzemplarzy tego typu tramwajów (np. w Libercu znajduje się tramwaj z wózkami typu Maximum-Minimum, ale został sprowadzony ze Szwajcarii).

Uczestnicy spotkania, fot. Jarek Ratajczak

Zajezdnia Popowice

Zajezdnia Popowice nie pełni już od wielu lat funkcji regularnej zajezdni. Pod jej dachem znalazły bowiem schronienie zabytkowe tramwaje i autobusy, zarówno te pieczołowicie odremontowane, jak i czekające nadal na remont, których stan – w wyniku wielu lat stania w zapomnieniu – jest bardzo zły.

Uczestnicy spotkania, fot. Jarek Ratajczak

Obiekt powstał w 1901 r. jako pierwsza zajezdnia spółki Breslauer Straßen-Eisenbahn-Geselschaft (Wrocławskie Towarzystwo Kolei Ulicznej) przystosowana do obsługi tramwajów elektrycznych (wcześniej przedsiębiorstwo eksploatowało tramwaje konne).

Znajdziemy tu dwie główne ceglane hale (wnętrza obu będzie można zobaczyć) z łącznikiem pomiędzy, w którego tylnej części wzniesiono wieżę ciśnień. W głębi ulokowane są z kolei budynki warsztatowe, do których dojazd zapewniała suwnica. Architektura zajezdni nosi cechy neogotyku w elementami secesji np. ozdobne elementy metalowe.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl