wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Dobiega końca pierwszy etap budowy szpitala tymczasowego

Przy ul. Rakietowej 33 we Wrocławiu powstaje szpital tymczasowy dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Do końca listopada szpital ma zostać wyposażony w pierwsze 100 łóżek.

Reklama

Podczas specjalnej konferencji prasowej wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski, poinformował o postępie prac na budowie szpitala w zachodniej części miasta.

– Dobre informacje są takie, że z dnia na dzień na Dolnym Śląsku spada liczba zachorowań, pomimo to że zwiększamy liczbę testów w naszym regionie. Natomiast musimy być przygotowani na różne, nawet najgorsze, scenariusze rozwoju epidemii w przyszłości. Dlatego kończymy pierwszy etap prac przy budowie szpitala tymczasowego. Moim marzeniem jest, żeby ten szpital nie musiał funkcjonować, ale jesteśmy już prawie gotowi, żeby wkrótce mogli tutaj być leczeni pierwsi pacjenci – podkreślił wojewoda.

fot. www.wroclaw.pl

Kilkaset łóżek, sale tlenowe i magazyn

Budowa szpitala tymczasowego przy ul. Rakietowej jest rozłożona na trzy etapy.

– Do końca przyszłego tygodnia udostępnimy organowi prowadzącemu, czyli Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu, pierwszą halę, która pomieści 100 łóżek. Następny etap to będzie 200 łóżek, które już w grudniu będziemy mogli uruchamiać sukcesywnie, w zależności od potrzeb oraz możliwości. Trzeci etap budowy szpitala to sale OIOM-owe oraz tlenowe plus apteka i magazyn – wyjaśnił Maciej Bluj, pełnomocnik wojewody dolnośląskiego ds. szpitala tymczasowego.

fot. www.wroclaw.pl

Szpital przy ul. Rakietowej zostanie wyposażony w duży, 60-tonowy zbiornik tlenowy oraz dwa przemysłowe koncentratory tlenu. Dodatkową rezerwą będzie magazyn butli tlenowych.

Odciążenie innych placówek

Jarosław Obremski podkreślił również, że ma nadzieję na to, że szpital przy ul. Rakietowej – poza dwoma przypadkami – nigdy się nie wypełni.

– Maksymalne wykorzystanie tego szpitala przewidujemy tylko w przypadku, jeżeli znacząco pogorszy się sytuacja epidemiczna w Polsce i sprawdzą się najgorsze scenariusze oraz jeżeli np. na wiosnę zaczniemy wychodzić z pandemii. Wówczas nasz plan zakłada to, że większość pacjentów z koronawirusem będziemy chcieli leczyć w konkretnych dwóch, trzech szpitalach, w tym oczywiście przy ul. Rakietowej. Natomiast pozostałe placówki mogłyby wówczas zacząć nadrabiać zaległości w zakresie zabiegów planowych i leczenia pacjentów z innymi chorobami – dodał.

fot. www.wroclaw.pl

Przypomnijmy, że dodatkowo w regionie powstaną jeszcze kolejne miejsca dla pacjentów z COVID-19. W Wałbrzychu – dzięki KGHM – w przyszłym tygodniu powstanie 50 miejsc, natomiast w ciągu miesiąca kolejne łóżka pojawią się w rozbudowywanym szpitalu w Legnicy.

Czytaj także:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl