wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Debata Trzydziestolecia: Rocznica uznania niepodległości Ukrainy
Kliknij, aby powiększyć
Debata Trzydziestolecia z okazji rocznicy uznania niepodległości Ukrainy Um Wrocław
Debata Trzydziestolecia z okazji rocznicy uznania niepodległości Ukrainy

Polska jako pierwsza na świecie uznała niepodległości Ukrainy. O źródłach i konsekwencjach wydarzenia z 2 grudnia 1991 roku rozmawiano podczas Debaty Trzydziestolecia we wrocławskim Ratuszu z udziałem dyplomatów, historyków, naukowców.

Reklama

Decyzję u uznaniu Ukrainy za niepodległe państwo podjął ówczesny premier Polski Jan Krzysztof Bielecki (tego samego dnia niepodległość Ukrainy uznała Kanada). Postanowienie rządu RP było konsekwencją wyników referendum na Ukrainie, w którym udział wzięło 80 procent uprawnionych, a 92 procent z nich opowiedziało się za powstaniem Ukrainy jako odrębnego bytu politycznego.

- To był moment rozpadu imperium sowieckiego. Bez Ukrainy Związek Sowiecki nie istniał – mówił prof. Paweł Kowal. Dyplomata, były wiceminister spraw zagranicznych, a dzisiaj poseł, był gospodarzem Debaty Trzydziestolecia. Spotkanie we wrocławskim Starym Ratuszu zorganizowało Kolegium Europy Wschodniej i Biuro Współpracy z Zagranicą wrocławskiego Urzędu Miejskiego.

Witając uczestników wydarzenia prezydent Wrocławia, mówił o kilku najważniejszych aspektach obecności niepodległej Ukrainy na mapie Europy.

 Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, fot. UM Wrocław

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, fot. UM Wrocław

Podkreślił, że niepodległość i integralność terytorialna państwa ukraińskiego są niepodważalne. Zadeklarował, że widzi Ukrainę w strukturach europejskich. – To jest korzystne dla całej Europy – akcentował Jacek Sutryk.

Prezydent Wrocławia zwrócił uwagę, że w stolicy Dolnego Śląska mieszka ok. 100 tysięcy Ukraińców. Nawiązując do wielokulturowej przeszłości miasta, w której przenikają się wpływy polskie, czeskie, niemieckie, mówił, że dzisiaj Ukraińcy wpływają na jego rozwój.

Ukraińskim władzom dziękował za deklarację powołania we Wrocławiu konsulatu generalnego.

Marcin Przydacz z Ministerstwa Spraw Zagranicznych wspomniał, że przez 30 lat relacji polskie państwo i Polacy aktywnie wspierali wolną Ukrainę. Zwrócił uwagę miejsce debaty rocznicowej. – Wrocław wiele łączy z Ukrainą, także ze względu na historię mieszkańców miasta – mówił.

Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce: - Te 30 lat to ważny etap w historii rozwoju Ukrainy. Cieszę się, że w tym okresie wielokrotnie otrzymywaliśmy wsparcie ze strony polskiego państwa oraz Polaków. Czuliśmy waszą pomoc w najtrudniejszych momentach, na przykład podczas pomarańczowej rewolucji.

Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce

Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce, fot. Um Wrocław

Prof. Patrycja Matusz, prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego, wspomniała, że wielu młodych Ukraińców wybrało Wrocław jako miejsce do studiowania i rozwoju. – Wiedza i umiejętności tutaj zdobyte pozwolą im zmieniać Ukrainę, kiedy wrócą do siebie – mówiła.

Od Giedroycia po Jana Pawła II

Podczas rozmowy otwierającej o kulisach decyzji polskiego rządu o uznaniu Ukrainy opowiadała m.in. Bogumiła Berdychowska, publicystyka, specjalistka w zakresie historii Ukrainy i relacji polsko-ukraińskich. Sporo uwagi poświęciła wpływowi paryskiej „Kultury”, wydawnictwa społeczno-politycznego, na model myślenia o relacjach Polaków z narodami sąsiadującym od wschodu. – Każdy kto myśli o Ukrainie odwołuje się do tradycji Jerzego Giedroycia, który przekonywał, że wolna Ukraina może być dla Polski dobrym partnerem – mówiła analityczka.

Olbrzymie znaczenie dla budowania pozytywnych relacji między narodami miały także postawa PRL-owskich środowisk opozycyjnych oraz deklaracja Jana Pawła II.

Debata Trzydziestolecia w Starym Ratuszu, fot. UM Wrocław

Debata Trzydziestolecia w Starym Ratuszu, fot. UM Wrocław

O procesie narodzin niepodległej Ukrainy opowiadał także prof. Jan Malicki, historyk, współzałożyciel podziemnego pisma „Obóz” i inicjator powołania Studium Europy Wschodniej.

Mówił, że wynik referendum niepodległościowego na Ukrainie, był decydującym przy ogłoszeniu decyzji o powstaniu wolnego państwa. Prof. Malicki przywołał wydarzenia z Białowieży w grudniu 1991 roku, gdzie podczas spotkania prezydentów Rosji, Białorusi i Ukrainy, zdecydowano o rozpadzie Związku Sowieckiego.

- Prezydent Leonid Krawczuk czuł wsparcie narodu, a nie tylko klasy politycznej, do podjęcia decyzji o powołaniu wolnego państwa ukraińskiego – mówił prof. Malicki.

Podczas środowej Debaty Trzydziestolecia wielokrotnie przywoływano książkę Pawła Kowala „Testament Prometeusza”, głęboką analizę polskiej polityki wschodniej w okresie zmian ustrojowych.

Zapis Debaty Trzydziestolecia można obejrzeć na stronie Kolegium Europy Wschodniej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl