Za gruntowaną renowację byli odpowiedzialni MPK wraz z Politechniką Wrocławską, fabryką Jelcz i CH Zajezdnią. Swój wkład miało także Studenckie Koło Naukowo-Techniczne P13 Politechniki Wrocławskiej, Akademicki Klub Motorowy Apanoar i Koło Naukowe Wireless Group.

Weekend Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia
Warsztaty / Dla wszystkich / Eventy / Dla dzieci Centrum Historii Zajezdnia
Od teraz spotkamy „Ogórka” częściej. Po raz pierwszy wszyscy chętni będą mogli przejechać się nim już w Święto Niepodległości. Autobus wyruszy stamtąd o godz. 14 i 16. Jednak zainteresowani powinni zarejestrować się najpierw na taką wycieczkę na stronie CH Zajezdnia.
Uczestnicy spotkania podczas którego pokazano odrestaurowany autobus, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
– W przyszłym roku nasz zabytkowy pojazd będzie również jeździł do wrocławskich szkół i dowoził stamtąd uczniów do naszego muzeum – informuje Marek Mutor, dyrektor CH Zajezdnia.
Odrestaurowany „Ogórek” ma niezwykle ciekawą historię
Wyremontowany autobus Jelcz 043, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
To właśnie tym egzemplarzem 26 sierpnia 1980 roku Tomasz Surowiec zablokował bramę zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej, rozpoczynając tym samym strajk, który w konsekwencji doprowadził do powstania wrocławskiej Solidarności. Zabytkowy pojazd ma być symbolem tych odległych wydarzeń.
Później jeszcze przez wiele lat autobus woził pasażerów po mieście. Aż w końcu, po wielu latach eksploatacji, zastąpiono go nową generacją autobusów. Wtedy nasz „Ogórek” zaczął stopniowo niszczeć. Gdy przed rokiem rozpoczęto jego remont był już w bardzo złym stanie technicznym. To w jak świetnej kondycji zobaczyliśmy go podczas prezentacji w CH Zajezdnia jest zasługą wielu osób i organizacji.
Wyremontowany autobus Jelcz 043, fot. T. Hołod
– Elementów do naszego „Ogórka” szukaliśmy w ponad stu miejscach - zdradza szczegóły remontu Krzysztof Balawejder, prezes zarządu MPK Wrocław. – Jestem bardzo zadowolony z tego jak dobrze wygląda dziś.
W zabytkowym autobusie wymieniono niemal wszystko
Przede wszystkim konstrukcję nadwozia i podwozia. Wyremontowano jego poszycie zewnętrzne. Karoserię pomalowano na piękny, czerwony kolor, a poszczególne elementy w kolor kości słoniowej. Wewnątrz dodano nowe fotele i wykładzinę.
Uczestnicy spotkania podczas którego pokazano odrestaurowany autobus, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Autobus trafi na stałe do Centrum Historii Zajezdnia. W dni robocze będzie dowoził do niego uczniów wrocławskich szkół. W czasie weekendu będą mogli podróżować nim wszyscy chętni.