wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 83 lata temu ogłoszono pięć Prawd Polaków
Kliknij, aby powiększyć
Tablica na kościele św. Marcina we Wrocławiu fot. Tomasz Hołod
Tablica na kościele św. Marcina we Wrocławiu

6 marca 2021 r. przypada 83. rocznica ogłoszenia na kongresie w Berlinie Pięciu Prawd Polaków. Z tej okazji odbędzie się XVII ogólnopolska edycja uroczystości z tym faktem związanych. W tym roku – jako Święto Polskiej Młodzieży spod Znaku Rodła – obchodzone są pod hasłem: Polak Polakowi bratem.

Reklama

Tradycyjnie, obchody rocznicowe zaczną się na Ostrowie Tumskim, pod kościołem św. Marcina. Poniżej program:

Święto Polskiej Młodzieży spod Znaku Rodła

Święto Polskiej Młodzieży spod Znaku Rodła

Spotkania
Termin 7 marca 2021 08:30

Miejsce Kościół Św. Marcina

Zobacz

99 lat Związku Polaków w Niemczech

W 1922 r. powołano do życia Związek Polaków w Niemczech. Kierownikiem wrocławskiego oddziału związku został Franciszek Juszczak i piastował tę funkcję aż do 1939 r. To właśnie jego działalność dała impuls do nowych aktywności i integrowania się polskiej mniejszości.

Powstało nowe Towarzystwo „Biblioteka Ludowa”, które weszło w posiadanie kamienicy przy Tauentzienstrasse 90 (dziś Tadeusza Kościuszki). Jednak zezwolenia na urządzenie tam Domu Polskiego Niemcy zgody nie wyrazili. Zorganizowano go więc (listopad 1928) na piętrze kamiennicy przy Heinrichstrasse 21/22 (dziś Henryka Brodatego), przenosząc tam wiele polonijnych organizacji.

Trafiła tam Szkółka Polska, której z czasem przybyło uczniów i miała ich nawet 100 (potem jej pomieszczenia były też na Schweidnitzer Stadtgraben, czyli Podwalu). Była też biblioteka z 7-tysięcznym księgozbiorem, czytelnia, Towarzystwo Śpiewu „Harmonia”, drużyna harcerska, zespół teatralny, Związek Akademików Górnoślązaków „Silesia Superior”, urządzono również stołówkę akademicką i biura Dzielnicy Związku Polaków.

Odbywały się w Domu Polskim także różne uroczystości, spotkania świąteczne Polonii i wykłady. W listopadzie 1938 r. Dom Polski przeniesiono do kupionej przez berliński Bank Słowiański kamiennicy przy Podwalu 16a (budynek dziś nie istnieje, został zniszczony w maju 1945, a dziś upamiętnia go we Wrocławiu tablica), gdzie w ostatnim czasie przed wojną mieściły się biura Związku Polaków, Związku Towarzystw i Związku Rewizyjnego Spółdzielni Polskich.

Symbol rodziny i godła

Znak Rodła przedstawia bieg Wisły z zaznaczonym Krakowem. Był używany przez Związek Polaków w Niemczech od 3 grudnia 1932. Powstał po przejęciu władzy przez Hitlera. Naziści, likwidując strukturę Republiki Weimarskiej, zmieniali też symbolikę niemieckich organizacji i instytucji. Godłem państwowym stała się swastyka i naziści wymagali tej symboliki od wszystkich działających w III Rzeszy organizacji politycznych, kulturalnych i społecznych, zakazując używania innych symboli niż przez siebie proponowane. Obowiązywał też pruski zakaz używania przez Polaków w Niemczech znaku Orła Białego.

Działacze Związku Polaków  postanowili więc utworzyć nowy znak, który umożliwi obejście wszystkich zakazów, a jednocześnie będzie podkreślał narodowy charakter organizacji. W ten sposób powstało Rodło, wyglądające jak pół zmodyfikowanej swastyki, a jednocześnie nią niebędące. W ten sprytny sposób Polacy w Niemczech uniknęli przyjęcia symboliki nazistowskiej. Autorką znaku Rodła jest malarka i graficzka Janina Kłopocka. Nazwę wymyślił zaś Edmund Osmańczyk, któremu ideogram skojarzył się z herbem rodowym – jego staropolska nazwa brzmi „rodnica”, a zestawienie z „godło” dało „rodło”. Ostatecznie na nazwę RODŁO złożyły się dwa słowa: ROdzina (Ród) i goDŁO.

Wrocławianie na kongresie w Berlinie

To był wielki sukces organizacyjny Polaków, w tym wrocławskiej Polonii – na I Kongresie Polaków w Niemczech, w berlińskim Theater des Volkes, 6 marca 1938 r. pojawiło się 5 tys. osób, przybyłych z całej Rzeszy, w tym liczna delegacja wrocławska. Tego dnia w kilku kościołach Berlina odprawiono msze św. w intencji Polactwa w Niemczech. W południe nastąpiło otwarcie kongresu przez prezesa ZPwN dr. Bolesława Domańskiego. Na scenie odsłonięto Kaplicę Matki Boskiej Radosnej, znak Rodła i znak młodzieży polskiej w Niemczech – jasnozielony liść lipowy.

Polskie Radio zamierzało nagrać przebieg kongresu w porozumieniu z rozgłośnią Deutschlandsender, ale kierownictwo Związku Polaków nie miało złudzeń – takie nagranie prędzej trafi w ręce gestapo niż w polskie. Jednak wystąpienia prelegentów potajemnie nagrano na taśmie magnetofonowej, z której dwaj pracownicy ZPwN – technik Antoni Brzozowski i red. Edmund Osmańczyk zmontowali w berlińskim studiu szwedzkiej firmy Mix & Genest półgodzinną audycję dla radia i 60-minutowy zapis na album płytowy. Później wydano 5-płytowy album i opracowano 30-minutowy reportaż, wyemitowany kilka dni później w Polskim Radiu. ZPwN rozprowadził też Niemczech i za granicą 500 albumów z kongresowym nagraniem. Gdy zaczęła się wojna, gestapo szukało tych nagrań. Uchowały się tylko dwa komplety.

Dla upamiętnienia kongresu, we Wrocławiu na kościele św. Marcina, czyli dawnym miejscu spotkań Polonii, umieszczono w 1995 r. tablicę, ufundowaną przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Widnieje na niej Pięć Prawd Polaków:

1. Jesteśmy Polakami, 2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, 3. Polak Polakowi bratem, 4. Co dzień Polak Narodowi służy, 5. Polska Matką naszą, o Matce nie wolno mówić źle.

Kościół św. Marcina na Ostrowie Tumskim – jedno z tych miejsc, które wybitnie kojarzone są z Polonią wrocławską, przez jej członków nazywany „naszym kościółkiem”. Można tam było zasięgnąć języka o tym, gdzie najlepiej spotkać we Wrocławiu drugiego Polaka, gdzie zapisać się do jakiegoś koła, a gdzie wpaść na zebranie Związku Polaków w Niemczech. Na mszy zdarzało się trafić na polskiego konsula. Ludzie się tam poznawali, a nieraz i zakochiwali. W latach 1921-1939 w św. Marcinie odbywały się nabożeństwa w języku polskim. Ostatnie 17 września 1939 r. odprawił ks. Józef Sikora, a potem wpisał po polsku do kościelnej księgi: „I nie ustaniemy w walce, siłę słuszności mamy / I mocą tej słuszności wytrwamy i wygramy!”. Dziś zaświadcza o tym napis na kamiennej płycie u stóp kościoła.

Zdjęcia: Tomasz Hołod

Czytaj więcej: O Polonii wrocławskiej

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl