Jak się ma polskie i światowe wzornictwo – zobacz na 10. Nocy z Designem

Tuzy zagranicznego wzornictwa i czołowi polscy projektanci po raz kolejny pokażą swoje prace w Galerii Wnętrz DOMAR podczas 10. Nocy z Designem. Tegoroczna, jubileuszowa edycja jest wyjątkowa, a jej gościem specjalnym będzie mistrz światowego designu Alessandro Mendini.  

  • noc z designem

    Noc z Designem, edycja z 2017 r., fot. mawi


Dyrektorem artystycznym tegorocznej Nocy z Designem jest wybitna polska projektantka, od lat pracująca w Mediolanie, Dorota Koziara, a tematem przewodnim wydarzenia – „Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd idziemy”. Hasło to posłuży wywołaniu dyskusji na temat kondycji światowego i polskiego designu.

10. Noc z Designem

10. Noc z Designem

Spotkania / Wystawa / Targi / Design
Termin 22 czerwca 2018 od 19:00 do 23:59

Miejsce Galeria Wnętrz Domar

Zobacz

O tym, jak zmieniało się polskie wzornictwo i jak jest ono postrzegane obecnie w perspektywie lokalnej i globalnej, Dorota Koziara będzie opowiadać podczas debaty, którą poprowadzi znany polski dziennikarz i krytyk sztuki Łukasz Radwan. 

– Będziemy dyskutować na tematy, które nas, polskich projektantów i producentów, frapują od lat, a mianowicie: czym jest polski design i jak wygląda obecnie na tle innych krajów. Będziemy próbować odpowiadać sobie na pytania: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd Idziemy? Te bardzo ogólne słowa odnoszą się tak naprawdę nie tylko do polskiego designu. Możemy odnieść je do tego, co dzieje się dziś w europejskim i światowym projektowaniu. Będziemy mówić o funkcji i estetyce w szerokim znaczeniu, choć w dzisiejszych czasach, przy rozwoju współczesnych nauk, estetyka również zaliczana powinna być do funkcji. Wpływa na naszą psychikę i na stan naszych umysłów. Wprowadza nas w świat harmonii lub w świat chaosu. Przedmioty zaprojektowane z empatią są dla odbiorców bardziej przyjazne. Podobnie jak przedmioty zaprojektowane mądrze – mówi dyrektor artystyczna Nocy z Designem.

– Będziemy dyskutować o produkcji przemysłowej na dużą i średnią skalę, jak i o rzemiośle, czy w końcu o bardzo popularnej w ostatnich latach autoprodukcji, czyli wyrobach jednocześnie projektowanych i wytwarzanych przez samych projektantów. Dziś zaznaczamy nasze poważne miejsce w historii współczesnego światowego designu – dodaje Dorota Koziara.

Zgłoś uwagę