Jak się ma polskie i światowe wzornictwo – 10. Noc z Designem [PROGRAM]

Tuzy zagranicznego wzornictwa i czołowi polscy projektanci po raz kolejny pokażą swoje prace w Galerii Wnętrz DOMAR podczas 10. Nocy z Designem. Tegoroczna, jubileuszowa edycja jest wyjątkowa, a jej gościem specjalnym będzie mistrz światowego designu Alessandro Mendini.  

  • Szezlong Alex, Atelier Mendini

  • Polonia, stół, krzesło, Husarska, fot. paged

  • noc z designem

    Noc z Designem, edycja z 2017 r., fot. mawi

  • My dear, Agnieszka Bar, fot. A. Bar

  • Pawlak, Stawarski, www.pawlakstawarski.com

  • Bartek Mejor,_Prism wazon, fot. Czesław Chwiszczuk

  • JENA, Mowo Studio+Materiał, fot. mowa studio

  • fot. mawi


Dyrektorem artystycznym tegorocznej Nocy z Designem jest wybitna polska projektantka, od lat pracująca w Mediolanie, Dorota Koziara, a tematem przewodnim wydarzenia – „Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd idziemy”. Hasło to posłuży wywołaniu dyskusji na temat kondycji światowego i polskiego designu.

O tym, jak zmieniało się polskie wzornictwo i jak jest ono postrzegane obecnie w perspektywie lokalnej i globalnej, Dorota Koziara będzie opowiadać podczas debaty, którą poprowadzi znany polski dziennikarz i krytyk sztuki Łukasz Radwan.

– Będziemy dyskutować na tematy, które nas, polskich projektantów i producentów, frapują od lat, a mianowicie: czym jest polski design i jak wygląda obecnie na tle innych krajów. Będziemy próbować odpowiadać sobie na pytania: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd Idziemy? Te bardzo ogólne słowa odnoszą się tak naprawdę nie tylko do polskiego designu. Możemy odnieść je do tego, co dzieje się dziś w europejskim i światowym projektowaniu. Będziemy mówić o funkcji i estetyce w szerokim znaczeniu, choć w dzisiejszych czasach, przy rozwoju współczesnych nauk, estetyka również zaliczana powinna być do funkcji. Wpływa na naszą psychikę i na stan naszych umysłów. Wprowadza nas w świat harmonii lub w świat chaosu. Przedmioty zaprojektowane z empatią są dla odbiorców bardziej przyjazne. Podobnie jak przedmioty zaprojektowane mądrze – mówi dyrektor artystyczna Nocy z Designem.

– Będziemy dyskutować o produkcji przemysłowej na dużą i średnią skalę, jak i o rzemiośle, czy w końcu o bardzo popularnej w ostatnich latach autoprodukcji, czyli wyrobach jednocześnie projektowanych i wytwarzanych przez samych projektantów. Dziś zaznaczamy nasze poważne miejsce w historii współczesnego światowego designu – dodaje Dorota Koziara.

Zobacz szczegółowy program wydarzenia:

10. Noc z Designem

10. Noc z Designem

Spotkania / Wystawa / Targi / Design
Termin 22 czerwca 2018 od 19:00 do 23:59

Miejsce Galeria Wnętrz Domar

Zobacz

Młodzi i klasycy

Noc z Designem to okazja do przyjrzenia się dorobkowi polskiego wzornictwa na przestrzeni dziesięcioleci. Zobaczymy zarówno prace młodych artystów, jak i znanych polskich projektantów, między innymi Tomasza Augustyniaka, Mowo Studio, Agnieszki Bar, Jadwigi Husarskiej, Oskara Zięty, Bartka Mejora, pracowni Pawlak&Stawarski, Szymona Hanczara, Tomasza Chołuja, a także klasyków – Romana Modzelewskiego i Rajmunda Hałasa.

Najważniejszymi wydarzeniami urodzinowej Nocy z Designem będą: wystawa TOP 10 by Koziara, czyli przegląd polskiego kultowego designu w osobistej perspektywie artystki, oraz debata z Dorotą Koziarą o kondycji wzornictwa polskiego.

Dla gości jubileuszowej Nocy z Designem przygotowano również warsztaty i pokazy specjalne. Całość programu uświetni koncert włoskiego zespołu jazzowego Ottavo Richter.

TOP 10 by Koziara

To przegląd najciekawszych, według wyboru Doroty Koziary przykładów polskiego wzornictwa. Na wystawę składają się projekty Romana Modzelewskiego, Rajmunda Hałasa, Tomasza Augustyniaka, Tomka Rygalika, Mowo Studio Moniki Elikowskiej-Opali i Wojciecha Opali, Jadwigi Husarskiej, Studia Pawlak & Stawarski, Agnieszki Bar, Zakładów Ceramicznych Bolesławiec oraz Bartka Mejora.

Wystawy i warsztaty

Kolejną wyjątkową wystawą będzie prezentacja dorobku wydziałów wzornictwa uczelni artystycznych w całym kraju, które odniosły sukces podczas prezentowanej ramach Salone del Mobile w Mediolanie w 2017 r. wystawy zbiorowej Polish Design Tomorrow is Today, której art dyrektorem była również Dorota Koziara.

Marka Ecopixel przedstawi zarówno najnowsze projekty autorstwa Alessandro Mendiniego – szezlongi Alex oraz projekty założyciela marki, znanego projektanta Jana Puylaerta z Holandii. Z Włoch natomiast przyjadą prace tego samego autora dla marki WET, której również był założycielem. Marka WET jako pierwsza na świecie zaprojektowała i wyprodukowała innowacyjne wanny i umywalki ze światłem ledowym wewnątrz.

Nie zabraknie też kolejnej edycji Marek Dolnośląskich i Dobrego Tygodnia Projektanta. Wystawom towarzyszyć będą warsztaty i pokazy, specjalnie przygotowane przez Galerię Wnętrz Domar.

Oko w oko z twórcami

– Noc z Designem to wyjątkowa okazja, aby spotkać się oko w oko z projektantami, którzy współpracują z firmami meblarskimi, tworzą kolekcje i obserwują trendy. To już 10. edycja Nocy z Designem. Początkowo była to impreza dla ekspertów – wykładowców wydziałów wzornictwa i znanych polskich projektantów. Z czasem dostrzegliśmy potrzebę edukowania szerszego grona odbiorców poza środowiskami artystycznymi. Uznaliśmy, że możemy być Galerią Wnętrz, która nie tylko sprzedaje, ale także edukuje. Że warto pokazywać naszym klientom różne rozwiązania wnętrzarskie – od funkcjonalnych po artystyczne. Dlatego przekształciliśmy Noc z Designem w wydarzenie dla wszystkich, których interesuje dobre wzornictwo. Dlaczego „Noc”? – trochę nawiązując do idei nocy muzeów, która służy temu, aby znaleźć czas po zagonionym dniu i poobcować ze sztuką. Chcemy, aby zwiedzający mogli spokojnie w odświętnej atmosferze przyjrzeć się meblom i wyposażeniu wnętrz, poznać twórców i posłuchać ciekawych prelekcji – mówi Jakub Wallner, dyrektor Galerii Wnętrz DOMAR.Zgłoś uwagę