wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Półkolonie dla dzieci objętych pieczą zastępczą

Siedemdziesięcioro dzieci w wieku od 7 do 14 lat objętych instytucjonalną i rodzinną pieczą zastępczą uczestniczy w półkoloniach przygotowanych przez miejskie Młodzieżowe Centrum Sportu. Półkolonie odbywają się w dwóch turnusach: 5-9 lipca oraz od 12 do 16 lipca.

Reklama

Wakacje to czas odpoczynku, spotkań z rówieśnikami i zdobywania nowych doświadczeń – mówi Monika Jopek, kierowniczka Zespołu Realizacji Zadań Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej, komórki MOPS zajmującej się pieczą. – Z powodu pandemii COVID-19 nasze relacje społeczne rozluźniły się, większość czasu spędziliśmy w domu i nasze życie społeczne było ograniczone do minimum. Szczególnie dzieci w tym czasie tęskniły za normalnością: zabawami na podwórku, spotkaniami z przyjaciółmi, atrakcjami, słońcem i wodą. Dlatego w lipcu, kiedy zachorowań jest mniej a ograniczenia zostały znacznie „poluzowane” zaczynamy się spotykać i cieszyć się z możliwości przebywania w towarzystwie drugiego człowieka. I chcemy to umożliwić także, a może przede wszystkim, naszym dzieciom z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych, które często mają jeszcze trudniejsze doświadczenia niż ich rówieśnicy – podsumowuje Monika Jopek.

Opłata za turnus dla jednego dziecka wynosi 50 zł

Głównym miejscem, w którym dzieci będą się spotykać są miejskie stadiony: Olimpijski przy alei Paderewskiego oraz Oławka na Niskich Łąkach.

W programie półkolonii przewidziane jest mi.in. zwiedzanie Manufaktury Cukierków i Lizaków, Wrocławskiego ZOO, Ogrodu Botanicznego, rejs statkiem po Odrze. Organizowane będą zajęcia sportowo-edukacyjne: warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, treningi różnych dyscyplin sportowych prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów, korzystanie z kąpieliska „Morskie Oko”, wyjście do kina, a nawet paintball. Uczestnicy półkolonii mają zapewniony także ciepły posiłek składający się z dwóch dań oraz wodę.

Bardzo cieszymy się, że po raz kolejny możemy współpracować z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, zwłaszcza w tak ważnym obszarze jak zadbanie o najmłodszych, którzy naprawdę tego potrzebują – mówi Wojciech Gęstwa, dyrektor Młodzieżowego Centrum Sportu. – W poprzednich edycjach naszych półkolonii doświadczyliśmy, jak ogromne znaczenie terapeutyczne i wychowawcze ma sport w życiu nastolatków. Mamy nadzieję, że kontynuacja naszej współpracy z MOPSem – dotychczas znakomitej! – pozwoli nam wspólnie poradzić sobie z wyzwaniami dotyczącymi młodzieży w trudnej sytuacji. Znamy przykłady wielu sportowców, którym regularne treningi pozwoliły nie tylko odnieść sukces, ale i „wyjść na prostą". Kto wie, może podczas tych półkolonii będziemy mieli możliwość poznania przyszłych mistrzów? – kończy Wojciech Gęstwa.

Czym jest piecza zastępcza?

Piecza, to forma opieki nad dziećmi, które najczęściej nie maja uregulowanej sytuacji prawnej i nie mogą być adoptowane. Zwykle rodzice biologiczni dzieci żyją, jednak z różnych powodów nie mogą się nimi zająć.

Dzieci te mogą znaleźć opiekę w rodzinach zastępczych różnego rodzaju – których stale poszukujemy (kampania „Jesteś, więc jestem” https://www.mops.wroclaw.pl/aktualnosci/informacje/1851-jestes-wiec-jestem-rozpoczynamy-kampanie-promujaca-rodzicielstwo-zastepcze) lub placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Obecnie mamy ponad 620 rodzin zastępczych. Pod ich opieką jest ok 800 dzieci, jednak nadal 400 dzieci pozostaje w placówkach.

Kampania Jesteś, więc jestem

Zachęcamy wrocławian do zostania rodzinami zastępczymi. Pierwsze działania rozpoczęliśmy z początkiem maja przedstawiając cykl filmików nagranych przez pracowników wydziału zajmujących się pieczą, odpowiadając na najczęściej zadawane przez potencjalnych kandydatów pytania. Uczestniczymy w festynach i rozmawiamy z mieszkańcami.

Jesteś, więc jestem. Czy ja mogę ostać rodziną zastępczą? ( cz. 1)Jesteś, wiec jestem. Od czego mam zacząć? ( cz. 2)Jesteś, więc jestem. Jakie formalności muszę spełnić, żeby starać się o bycie rodziną zastępczą? (cz. 3)Jesteś, więc jestem. Czy to na pewno dla mnie? ( cz. 4)Jesteś, więc jestem. Czas na działanie! (cz. 5)Jesteś, więc jestem. Pamiętaj, nie jesteś sam! (cz. 6)Jesteś, więc jestem. Mogę coś więcej. (cz. 7)

Gdzie zdobyć informacje o pieczy?

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we WrocławiuNasz zespół mieści się przy ul. Młodych Techników 58, pokój nr 12 lub 13,Można zadzwonić: 71 78 22 323, 71 78 22 412, 71 78 22 366 i umówić się na rozmowęlub napisać: [email protected]strona internetowa Liczby: Obecnie pod ]opieką MOPS jest ponad 1200 dzieci

  • 800 ma opiekę rodzin i rodzinnych domów dziecka (620 rodzin i domów)
  • ponad 400 jest objętych instytucjonalną pieczą zastępczą, w tym 131 maluchów poniżej 10 roku życia (37 placówek)
  • W 2020 roku do różnych form pieczy trafiło 137, a opuściło ją 179 dzieci.
  • Posłuchaj podcastu

    Reklama
    Powrót na portal wroclaw.pl