Pokaz ratownictwa wodnego na Odrze

Dwaj kajakarze w wodzie, w tym jeden bez kamizelki ratunkowej. Na pomoc ruszają łodzie WSR, a na brzegu na poszkodowanych czeka sekcja medyczna. Dramatycznie wyglądające zdarzenie można było obejrzeć w niedzielę w południe, w pobliżu Kładki Zwierzynieckiej.

  • Pokaz akcji ratunkowej na Odrze, fot. wroclaw.pl

  • Pokazowa akcja ratunkowa na Odrze prowadzona przez Wodną Służbę Ratowniczą, fot. wroclaw.pl


Pokaz zorganizowała Wodna Służba Ratownicza, do udziału w niej w roli widzów zaprosili m.in. dzieci i młodzież, które podczas półkolonii wrocławskich przeszły szkolenie ratownicze i z najlepszymi notami ukończyły ratowniczą grę terenową. Zdarzenie obserwowały z pokładu statku.

Na środku Odry z kajaka wypadło dwóch młodych mężczyzn. Koordynator-komentator wzywa ratowników na 248 kilometr Odry. Błyskawicznie na miejsce przypływają dwie łodzie ratunkowe, a na brzegu czeka zastęp ratowników medycznych.

- Sytuację utrudnia fakt, że jeden z poszkodowanych, i to bez kamizelki, odpłynął od kajaka i próbuje o własnych siłach dopłynąć do brzegu – komentował prowadzący akcję.

Ratownicy sprawnie wyciągnęli obu poszkodowanych na łodzi i odtransportowali na brzeg. Musieli jeszcze sprawdzić, czy oddychają. Jeśli by nie wyczuli funkcji życiowych, na łodziach mają specjalistyczny sprzęt do sztucznego oddychania oraz defibrylator.

Pokaz był realizowany w ramach projektu Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy realizowanego przez WCRS. Celem projektu jest propagowanie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Od 2019 roku przeszkolonych zostało już ponad dwa tysiące wrocławian.Zgłoś uwagę