wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. „Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства” na cmentarzu Osobowickim
Kliknij, aby powiększyć
„Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства” na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu materiały prasowe
„Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства” na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

Już po raz drugi polscy harcerze i ukraińscy płastuni spotkają się na cmentarzach w Polsce i na Ukrainie, aby zapalić znicze na grobach ukraińskich żołnierzy, którzy sto lat temu ramię w ramię z Polakami walczyli przeciwko bolszewikom. W piątek, 14 sierpnia o godz. 18.00 znicze zapłoną również na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Reklama

Rok 1920 r.

Kiedy w sierpniu 1920 r. pod Warszawą, Zamościem i Lwowem ważyły się losy Polski i całej Europy, Ukraina była jedynym państwem, które postawiło całe swoje wojsko do wspólnej walki przeciw Armii Czerwonej.

„Spośród wszystkich sprzyjających nam wtedy państw Ukraina była jedynym, które przysłało nam nie słowa wsparcia, nie oficerów-obserwatorów i nie sprzęt z demobilu, ale całą armię, która ramię w ramię z Wojskiem Polskim stanęła do walki z wrogiem. W tamtym czasie armia ta  liczyła ok. 8 000 żołnierzy, do końca wspólnych działań urosła do około 40 000” – piszą organizatorzy akcji.

„Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства”

To wspólne przedsięwzięciem Ruchu Odkrywców ZHP oraz organizacji ukraińskich skautów „Płast”, którzy odnajdują i porządkują groby żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Celem akcji jest upamiętnienie sojuszników Polski w tamtej wojnie oraz uświadomienie Polakom i Ukraińcom, że były w naszej historii epizody, które mogą nas łączyć i inspirować do współpracy oraz do wzajemnego szacunku.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: „Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства” na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu Ewa Waplak
?Płomień Braterstwa ? ?????'? ??????????? na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

– Główną ideą „Płomienia Braterstwa” jest budowanie relacji, otwartości i wzajemnego szacunku. Apelujemy o przyłączenie się  do uroczystości organizowanych 14 sierpnia 2020 roku. Ta niedawno zapoczątkowana tradycja wspólnego uhonorowania żołnierzy [URL] przez Polaków i Ukraińców może przynieść dużo pozytywu i rozumienia w polsko-ukraiński dialog. Warto tę tradycję kontynuować – mówi płastunka Iryna Masniuk z Wrocławia

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: „Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства” na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu Ewa Waplak
?Płomień Braterstwa ? ?????'? ??????????? na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

Do udziału w wydarzeniu zapraszają mieszkańców, szkoły, władze samorządowe, wspólnoty religijne, przedstawicieli mediów i wszystkich, którzy zechcą oddać hołd często zapomnianym bohaterom.

We Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Na mogiłach odprawiana są również nabożeństwa żałobne oraz odczytywany jest apel organizatorów

We Wrocławiu znicze zapłoną na cmentarzu Osobowickim, na grobie Antona Jarmaka (pole 127/grób 737/ rząd 5, 1900-1986) – oficera Armii Czynnej URL, potem oficera kontraktowego Wojska Polskiego w stopniu porucznika, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r., a także sotnika (kapitana) Armii Czynnej URL Iwana Dziehciarenki (1892-1969).

W Ząbkowicach Śląskich harcerze odwiedzą grób Wołodymyra Sorokewycza (1900-1963) – żołnierza studenckiego kurenia (batalionu) Armii Czynnej URL.

Akcja jest prowadzona w 33 miejscowościach w Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie, Tarnowie, Kaliszu, Wadowicach, Poznaniu oraz w siedmiu na Ukrainie.

Więcej informacji na stronie.

Rondo Marka Bezruczki we Wrocławiu 

W czerwcu 2018 r. na Stabłowicach, rondu u zbiegu ulic gen. Augusta Emila Fieldorfa i Wojanowskiej nadano imię generała Marka Bezruczki.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Otwarcie ronda Bezruczki we Wrocławiu Rada Miejska Wrocławia
Otwarcie ronda Bezruczki we Wrocławiu

Generał Marko Bezruczko (1893-1944) był ukraińskim dowódcą. Jego dywizja, podczas wojny bolszewickiej w 1920 r., wspólnie z polskimi żołnierzami skutecznie obroniła Zamość przed Armią Konną Budionnego. Dzięki temu Wojsko Polskie zyskało czas i 31 sierpnia 1920 r. połączone siły polskie i ukraińskie były w stanie rozbić Armię Konną podczas bitwy pod Komarowem.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl