Pełnoletni w Niepodległej – konkurs CH Zajezdnia

Moment odzyskania przez Polskę Niepodległości był czasem wielkiej radości i nadziei. Co czuli młodzi ludzie, którzy w tym okresie osiągali pełnoletność? Jak wyglądały ich plany na przyszłość oraz jak dążyli do ich realizacji? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy konkursu „Pełnoletni 1918/2018”, organizowanego przez Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.


– Chcemy zachęcić młodych badaczy, by w ramach 100. rocznicy odzyskania niepodległości poszukali historii rodzinnych oraz lokalnych bohaterów, którzy w okolicach roku 1918 osiągali pełnoletność – mówi Joanna Kacprzak, koordynatorka projektu.

Konkurs „Pełnoletni 1918/2018” odbywa się w ramach programu „Niepodległa” i skierowany jest do uczniów szkół średnich. Zadanie polega na dotarciu i zaprezentowaniu historii osób, które urodziły się ok. 1900 r. i w momencie odzyskania niepodległości były pełnoletnie.

– Prace konkursowe nie powinny dotyczyć osób powszechnie znanych, o których można przeczytać w podręcznikach szkolnych. Chcemy, by uczestnicy konkursu przygotowali krótkie biografie osób ze swojej rodziny lub miejscowości, w których mieszkają – mówi Juliusz Woźny, rzecznik Centrum Historii Zajezdnia.

Zasady konkursu

Biografie, które powstaną w ramach konkursu, powinny zawierać jak najwięcej informacji ze szczególnym uwzględnieniem:

  • daty urodzenia i śmierci bohatera,
  • miejsca przebywania w 1918 r. (miasto lub powiat),
  • działalności bohatera w 1918 r.,
  • losów bohatera w późniejszym czasie.

Prace konkursowe należy wysłać do 15 czerwca 2018 r. na adres: pelnoletni@zajezdnia.org.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Wybrane historie trafią na stronę projektu. Regulamin oraz potrzebne dokument znajdują się na stronie organizatora.

Zgłoś uwagę