Klubogaleria Neon Side już otwarta [ZDJĘCIA]

Klubogaleria w podwórku przy ul Ruskiej 46c już działa. Na miejscu można się napić kawy, herbaty lub piwa i obejrzeć kolejkcję świecących neonów. W piątek o godzinie 20.00 nastąpiło również oficjalne uruchomienie zewnętrzej galerii neonów.

 • klubogaleria neon side wrocław już otwarta bar

  Na miejscu napijemy się kawy, herbaty, napojów bealkoholowych, drinków czy piwa.

 • klubogaleria neon side wrocław już otwarta neon kino

 • klubogaleria neon side wrocław już otwarta wnętrze

  Wybór lokalizacji galerii Neon Side – podwórko przy ul. Ruskiej 46c – nie jest przypadkowy.

 • klubogaleria neon side wrocław już otwarta meble

  Pod tym adresem bowiem funkcjonowało nieistniejące już przedsiębiorstwo Reklama, w którym przez pół wieku powstawały wszystkie neonowe szyldy rozświetlające ulice miast i miasteczek na Dolnym Śląsku.

 • klubogaleria neon side wrocław już otwarta z zewnątrz

  Klubokawiarnia Neon Side w tygodniu będzie czynna od 12.00 do północy

 • klubogaleria neon side wrocław już otwarta oryginalne stoły

  Stoliki, w środku których można zobaczyć elementy neonowego napisu "Wrocław", który kiedyś znajdował się na Dworcu Głównym.

 • klubogaleria neon side wrocław już otwarta neony na ścianach

  Klubogaleria Neon Side będzie nie tylko miejscem, w którym można oglądać historyczne neony i o nich porozmawiać.

 • klubogaleria neon side wrocław już otwarta neon dom kultury

  Będą się tu także odbywały wystawy, koncerty, projekcje filmów i wiele innych wydarzeń kulturalnych

 • klubogaleria neon side wrocław już otwarta wejście

 • klubogaleria neon side wrocław już otwarta motor

  Nie tylko neony sprawiają, że jest to miejsce wyjątkowe w skali całego Wrocławia

 • klubogaleria neon side wrocław już otwarta świecące neony

 • klubogaleria neon side wrocław już otwarta wieszak na ubrania

 • klubogaleria neon side wrocław już otwarta fotele

  Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy wsparciu i we współpracy z Gminą Wrocław reprezentowaną przez spółkę Wrocławska Rewitalizacja.

 • klubogaleria neon side wrocław już otwarta bar

  Za "szatana" zapłacimy od 6 do 14 złotych, piwo lane 0,5l kosztuje 10 złotych, lampka wina od 8 do 14 zł.

 • galeria neonów wrocław zewnętrzna

  Punktualnie o 20.00 zaświeciła również galeria zewnętrzna

 • galeria zewnętrzna neonów wrocław elektro

 • galeria neonów neon side wrocław galeria zewnętrzna

 • neony wroclaw fundacja neon side podwórko ul ruska 46c

 • fundacja neon side galeria podwórko przy ulicy Ruskiej 46c

  Zewnętrzną galerię neonów można zobaczyć w podwórku przy ulicy Ruskiej 46c


Grand Hotel, Kino Polonia, Rumcajs, Moda Polska... Historia miasta zapisana świecącymi literami. Wspomnienia czasów, kiedy taksówkarze jeździli dużymi fiatami, a w klubach bawiono się przy muzyce bigbitowej. Wspomnienia, które ożywają razem z neonami. Teraz będzie można to przeżyć jeszcze raz i to w skumulowanej wersji. Uratowane przez Fundację Neon Side wrocławskie neony można już podziwiać w pełnej krasie w podwórku przy ulicy Ruskiej 46c.

Wymarzone miejsce

Wybór lokalizacji galerii Neon Side – podwórko przy ul. Ruskiej 46c – nie jest przypadkowy. Pod tym adresem bowiem funkcjonowało nieistniejące już przedsiębiorstwo Reklama, w którym przez pół wieku powstawały wszystkie neonowe szyldy rozświetlające ulice miast i miasteczek na Dolnym Śląsku. W ten sposób historia zatoczy koło i emerytowane świetlne reklamy powrócą do miejsca, gdzie były projektowane i tworzone przez mistrzów sztuki wzorniczej.

galeria neonów wrocław

Klubogaleria Neon Side będzie nie tylko miejscem, w którym można oglądać historyczne neony i o nich porozmawiać. Będą się tu także odbywały wystawy, koncerty, projekcje filmów i wiele innych wydarzeń kulturalnych. Uzupełnieniem galerii jest klubokawiarnia. - Będzie ona otwarta w tygodniu od 12.00 do północy, a w weekendy nieco dłużej - mówi Daniela Szymczak. Nie tylko neony sprawiają, że jest to miejsce wyjątkowe w skali całego Wrocławia. Również meble będące na wyposażeniu klubogalerii Neon Side są wyjątkowe i robione specjalnie na zamówienie. - Na przykład stoliki, w środku których można znaleźć elementy neonowego napisu "Wrocław", który kiedyś znajdował się na Dworcu Głównym. Fotele i pufy to meble "z odzysku", które odnowiliśmy - dodaje. Na miejscu napijemy się kawy, herbaty, napojów bealkoholowych, drinków czy piwa. Za "szatana" zapłacimy od 6 do 14 złotych, piwo lane 0,5l kosztuje 10 złotych, lampka wina od 8 do 14 zł.

galeria neon side wrocław

W piątek o godzinie 20.00, jeden po drugim rozbłysnęły również świetlne reklamy prezentowane na ekspozycji zewnętrznej – na elewacjach budynków otaczających podwórko.

Krótko o...

W 2005 r. Tomasz Kosmalski kupił swój pierwszy neon – „Cukierniczy” z ul. Nowowiejskiej – którego właściciel sklepu chciał się pozbyć. Szybko okazało się, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bo neonowe reklamy znikają z ulic miasta z dnia na dzień. Początkowo zbierał je sam, później zaczęli do niego dołączać inni miłośnicy świecących liter. Tak powstała fundacja Neon Side Wrocław.

Do tej pory fundacji udało się uratować pięćdziesiąt historycznych neonowych reklam. - Naszym działaniom od początku przyświecała idea przywrócenia świetlnych szyldów przestrzeni miejskiej, dla której przecież zostały stworzone i w której przez lata funkcjonowały, będąc ważną częścią miejskiego krajobrazu. A ponieważ stare neony z różnych względów nie mogą pozostać w swoich oryginalnych lokalizacjach, postanowiliśmy znaleźć dla nich nowy dom, w którym znowu będą mogły świecić, ciesząc oczy przechodniów – mówi Daniela Szymczak z Fundacji Neon Side.

Po wielu latach starań marzenie to się spełnia – powstała galeria neonów w podwórku przy ul. Ruskiej 46c. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy wsparciu i we współpracy z Gminą Wrocław reprezentowaną przez spółkę Wrocławska Rewitalizacja.

 

Zgłoś uwagę