wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Klubogaleria Neon Side już otwarta [ZDJĘCIA]

Na miejscu napijemy się kawy, herbaty, napojów bealkoholowych, drinków czy piwa.

Klubogaleria w podwórku przy ul Ruskiej 46c już działa. Na miejscu można się napić kawy, herbaty lub piwa i obejrzeć kolejkcję świecących neonów. W piątek o godzinie 20.00 nastąpiło również oficjalne uruchomienie zewnętrzej galerii neonów.

Reklama

Grand Hotel, Kino Polonia, Rumcajs, Moda Polska... Historia miasta zapisana świecącymi literami. Wspomnienia czasów, kiedy taksówkarze jeździli dużymi fiatami, a w klubach bawiono się przy muzyce bigbitowej. Wspomnienia, które ożywają razem z neonami. Teraz będzie można to przeżyć jeszcze raz i to w skumulowanej wersji. Uratowane przez Fundację Neon Side wrocławskie neony można już podziwiać w pełnej krasie w podwórku przy ulicy Ruskiej 46c.

Wymarzone miejsce

Wybór lokalizacji galerii Neon Side – podwórko przy ul. Ruskiej 46c – nie jest przypadkowy. Pod tym adresem bowiem funkcjonowało nieistniejące już przedsiębiorstwo Reklama, w którym przez pół wieku powstawały wszystkie neonowe szyldy rozświetlające ulice miast i miasteczek na Dolnym Śląsku. W ten sposób historia zatoczy koło i emerytowane świetlne reklamy powrócą do miejsca, gdzie były projektowane i tworzone przez mistrzów sztuki wzorniczej.

galeria neonów wrocław

Klubogaleria Neon Side będzie nie tylko miejscem, w którym można oglądać historyczne neony i o nich porozmawiać. Będą się tu także odbywały wystawy, koncerty, projekcje filmów i wiele innych wydarzeń kulturalnych. Uzupełnieniem galerii jest klubokawiarnia. - Będzie ona otwarta w tygodniu od 12.00 do północy, a w weekendy nieco dłużej - mówi Daniela Szymczak. Nie tylko neony sprawiają, że jest to miejsce wyjątkowe w skali całego Wrocławia. Również meble będące na wyposażeniu klubogalerii Neon Side są wyjątkowe i robione specjalnie na zamówienie. - Na przykład stoliki, w środku których można znaleźć elementy neonowego napisu "Wrocław", który kiedyś znajdował się na Dworcu Głównym. Fotele i pufy to meble "z odzysku", które odnowiliśmy - dodaje. Na miejscu napijemy się kawy, herbaty, napojów bealkoholowych, drinków czy piwa. Za "szatana" zapłacimy od 6 do 14 złotych, piwo lane 0,5l kosztuje 10 złotych, lampka wina od 8 do 14 zł.

galeria neon side wrocław

W piątek o godzinie 20.00, jeden po drugim rozbłysnęły również świetlne reklamy prezentowane na ekspozycji zewnętrznej – na elewacjach budynków otaczających podwórko.

Krótko o...

W 2005 r. Tomasz Kosmalski kupił swój pierwszy neon – „Cukierniczy” z ul. Nowowiejskiej – którego właściciel sklepu chciał się pozbyć. Szybko okazało się, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bo neonowe reklamy znikają z ulic miasta z dnia na dzień. Początkowo zbierał je sam, później zaczęli do niego dołączać inni miłośnicy świecących liter. Tak powstała fundacja Neon Side Wrocław.

Do tej pory fundacji udało się uratować pięćdziesiąt historycznych neonowych reklam. - Naszym działaniom od początku przyświecała idea przywrócenia świetlnych szyldów przestrzeni miejskiej, dla której przecież zostały stworzone i w której przez lata funkcjonowały, będąc ważną częścią miejskiego krajobrazu. A ponieważ stare neony z różnych względów nie mogą pozostać w swoich oryginalnych lokalizacjach, postanowiliśmy znaleźć dla nich nowy dom, w którym znowu będą mogły świecić, ciesząc oczy przechodniów – mówi Daniela Szymczak z Fundacji Neon Side.

Po wielu latach starań marzenie to się spełnia – powstała galeria neonów w podwórku przy ul. Ruskiej 46c. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy wsparciu i we współpracy z Gminą Wrocław reprezentowaną przez spółkę Wrocławska Rewitalizacja.

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl