Opera przygotowuje się do rozbudowy

Sale prób dla orkiestry, chóru i baletu oraz magazyny i pomieszczenia dla administracji będą w nowym budynku, który stanie przy gmachu Opery Dolnośląskiej. Po konsultacjach z firmami budowlanymi, rozpoczął się kolejny etap do przygotowania inwestycji.


Szefostwo Opery przy realizacji przedsięwzięcia zamierza wykorzystać formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. Takie założenie przewiduje, że część nowego budynku zajmie Opera, a część będzie wykorzystana przez inwestora do celów komercyjnych np. jako hotel.

Na zlecenie opery projekt pilotuje firma doradcza Ingenis. Jej przedstawicielki podkreślały, że formuła partnerstwa publiczno-prywatnego dotąd nie była wykorzystywana w Polsce przy realizacji inwestycji na rzecz jednostki kultury. – Jesteśmy już sondażu wśród potencjalnych inwestorów i okazało się, że zainteresowanie tym przedsięwzięciem jest spore. Zakładamy, że wnioski o jego realizację złoży około 8-9 firm. My do ostatecznych negocjacji na temat budowy wybierzemy najwyżej trzy firmy – zapowiada Magdalena Wojciechowska, prezes Ingenis.

Oczekiwania Opery

Firma doradcza odpowiada także za sprawdzenie wiarygodności potencjalnego inwestora. Równie ważne jest spełnienie oczekiwań władz opery.

Maciej Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery Dolnośląskiej: – Sale prób, które znajdą się w nowym budynku, wymagają innego nagłośnienia niż sale koncertowe.

Nowy budynek stanie w miejscu, gdzie dzisiaj działa parking. Będzie miał ok. czterech tys. metrów kw. powierzchni użytkowej.

Firmy, które chciałyby przystąpić do partnerstwa publiczno-prywatnego i podjąć się budowy, do 27 września powinny złożyć wnioski w tej sprawie.

Zgłoś uwagę