wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Odsłonięcie makiety modelowego osiedla WuWa

Można po niej chodzić, dotykać, poznawać detale i proporcje. W ramach symbolicznego zakończenia aktualnego etapu rewitalizacji osiedla WuWa, odsłonięto dziś (23 lipca) plenerową makietę osiedla w skali 1:33.

Reklama

Makietę oglądać można na osiedlu WuWa, stanęła w parku, pomiędzy budynkiem przedszkola a siedzibą Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów.

10 lat prac

Początek rewitalizacji osiedla miał miejsce blisko 10 lat temu. Dzięki dotacjom Miejskiego Konserwatora Zabytków udzielanym właścicielom prywatnych nieruchomości, udało się wyremontować znaczną część budynków. Równolegle przeprowadzono także rewitalizację przestrzeni publicznej.

Symbolicznie, stawiając makietę WuWy, kończymy rewitalizację tej przestrzeni publicznej. Wydaliśmy blisko 10 mln zł, by to wyjątkowe modernistyczne osiedle mogło stać się jedną z wizytówek Wrocławia. Sama rewitalizacja przestrzeni publicznych to ponad 6,5 mln zł. Dziś WuWA, żyje już nie tylko w świadomości architektów, ale przyciąga wrocławian i turystów – mówił wiceprezydent Jakub Mazur.

Makieta ważąca kilka ton

Odsłonięta dziś makieta powstawała 1,5 roku. Najpierw zebrano dokumentację, potem powstały modele próbne z PCV, wreszcie – finalnie – modele budynków wykonane ze stali nierdzewnej. Największe z nich ważą po pół tony.

makieta osiedla WuWa

makieta osiedla WuWa, fot. Maciej Wołodko

 Stal nierdzewna to nietypowy materiał do realizacji tego typu obiektów, dosyć trudny w obróbce i wymaga dużej precyzji spawania, pasowania elementów. (...) Dążyliśmy do wiernego odwzorowania wszystkich elewacji powiedział Jędrzej Jankowiak, autor i wykonawca makiety.

Brodzik przy dawnym przedszkolu

Makieta to jednak nie jedyny detal, który uzupełni przestrzeń osiedla. O ciekawym odkryciu poinformowała bowiem na dzisiejszym briefingu Anna Kościuk, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. Izba Architektów ma obecnie siedzibę na WuWie w zrekonstruowanym drewnianym budynku dawnego przedszkola Montessori.

 Podczas prac na działce odkryliśmy zachowany brodzik przedszkolny. Postanowiliśmy go wyremontować. Trwa procedura ponownego podłączenia wody i mamy nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu w brodziku będzie woda. Brodzik będzie ogólnodostępny  powiedziała Anna Kościuk.

Rewitalizacja to nie tylko budynki 

 Rewitalizacja WuWy to projekt w który zaangażowanych było wiele osób. To zarówno remonty budynków i przestrzeni wspólnych, ale także edukacja, konsultacje z mieszkańcami czy starania o Znak Dziedzictwa Europejskiego powiedział Sebastian Wolszczak, wicedyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej.

infowuwa

W odrestaurowanym galeriowcu 8 lutego 2019 otwarty został punkt informacyjny INFOWUWA, fot. Maciej Wołodko

Jak podkreśliła Olga Dokowicz, przewodnicząca rady osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice - ważną rzeczą w tego typu inwestycjach jest merytoryczna rozmowa z mieszkańcami, także ich merytoryczne wsparcie.

– Ważne jest również, żeby mieszkańcy poczuli się dumni z tego, że mieszkają w wyjątkowym miejscu. Takich miejsc we Wrocławiu i w Polsce zniknęło już bardzo dużo i to co pozostało musi być przedmiotem szczególnej troski. Myślę, że ta rewitalizacja i ta kilkuletnia ciężka praca, mogą być dla miasta inspiracją na przyszłość  dodała Olga Dokowicz.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl