Odnowiono część Ostrowa Tumskiego

Miejsce bardzo charakterystyczne dla Wrocławia, unikatowy zabytek i jednocześnie świątynia - kościół św. Marcina, mimo swoich lat uczestniczy w bardzo nowoczesnym projekcie, jakim jest zagospodarowanie wód opadowych na pobliskie tereny zielone.

  • Remont na Ostrowie Tumskim, źródło: ZZM


Zakończyła się renowacja terenu przy ul. św. Marcina we Wrocławiu. Objęła ona m.in.: wykonanie studni chłonnej, która magazynuje i przetrzymuje nadmiar wody zebranego terenu. Chodzi o jej wyprowadzenie tak, aby nie dopuścić do zawilgocenia murów kościoła. Dodatkowo Zarząd Zieleni Miejskiej, aby zyskać więcej przestrzeni chłonącej wodę rozsunął dodatkowo płyty nawierzchni wokół kościoła. W te przestrzenie wprowadzona została koniczyna.

Dzięki temu prostemu zabiegowi teren na Ostrowie Tumskim przy ul. św. Marcina zyskał nowy blask, a konkretnie stał się bardziej zielony. Jednak te niezbyt skomplikowane prace przedłużały się ze względu na konieczność przeprowadzenia tam badań archeologicznych.

– W trakcie prac, po zdjęciu nawierzchni na murze Zamku Książąt Piastowskich, odkryto resztki historycznych budowli, więc projekt znacznie się wydłużył. Stosowaliśmy się tu też do zaleceń konserwatorskich, które zakładały wykorzystanie wyłącznie ręcznie robionych cegieł, by wyeksponować starą architekturę w tym miejscy – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. 

Przypomnijmy, na terenie objętym remontem znajduje się romański Kościół św. Marcina. Ta niewielka świątynia jest jedną z najstarszych budowli kościelnych w naszym mieście.Zgłoś uwagę