wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowy oficer pieszy we Wrocławiu

Stanowisko do spraw rozwoju przestrzeni publicznej dla ruchu pieszego Anna Szmigiel-Franz objęła w połowie grudnia ubiegłego roku. Wcześniej pracowała w Fundacji EkoRozwoju, od wielu lat działa też społecznie na rzecz poprawy jakości przestrzeni publicznej w mieście. Nowy oficer pieszy mówi o swoich obowiązkach i zadaniach do wykonania we Wrocławiu.

Reklama

Jakie obowiązki ma oficer pieszy Wrocławia?

Anna Szmigiel-Franz: – Moim zadaniem będzie dbanie o to, aby piesi byli w traktowani jako równoprawni uczestnicy ruchu, żeby infrastruktura dla nich przewidziana spełniała obowiązujące standardy. Czyli aby na przykład chodniki miały odpowiednią szerokość, tak by przechodnie czuli się bezpiecznie i nie musieli nadkładać drogi, tylko szybko i sprawnie przemieszczali się po mieście. Wdrażając się do pracy, uczestniczę w różnych procesach inwestycyjnych, prowadzonych przez miasto, które dotyczą infrastruktury pieszej, poznaję przygotowywane i realizowane projekty.

O jakich konkretnie inwestycjach mówimy?

– Są nimi m.in. wymiana nawierzchni chodników i budowa nowych, budowanie azyli, przystanków wiedeńskich, wytyczanie nowych przejść czy kontynuacja programu obniżania krawężników na przejściach dla pieszych.

Anna Szmigiel-Franz, fot. Marek Księżarek

Od czego zaczęła Pani swoją pracę?

– Nowy rok to nowy Program Ruchu Pieszego, czyli ponad 50 różnorodnych zadań na kwotę ponad 15 mln zł. W tej chwili to mój priorytet – każde zadanie muszę dokładnie poznać, wiele z nich obejrzeć w terenie. Do moich obowiązków będzie należało monitorowanie tych inwestycji. Ważnym tematem na najbliższe miesiące będzie poprawa bezpieczeństwa w mieście. Wspólnie z Wydziałem Inżynierii Miejskiej skoncentrujemy się m.in. na ulicy Legnickiej. Z policyjnych statystyk wynika bowiem, że to najbardziej niebezpieczna dla pieszych ulica we Wrocławiu.

Wykorzysta Pani swoje doświadczenie w ochronie przyrody?

– Bardzo zależy mi, aby w zakresie zielonych tras doszło do szybkiej realizacji fragmentów Promenady Krzyckiej. To nasz wspólny priorytet z oficerem rowerowym Wrocławia. Niedawno zakończyliśmy opracowanie koncepcji i powstaje już pierwszy odcinek trasy Spiska-Borowska. Wiosną zakończymy projektowanie dwóch kolejnych: Borowska-Bardzka i Bardzka-Gazowa.

Gdzie urzęduje oficer pieszy Wrocławia?

– Mój pokój mieści się w budynku Urzędu Miejskiego przy Zapolskiej, jako część Biura Zrównoważonej Mobilności. Sporo czasu będę jednak spędzać na spotkaniach, konsultacjach i w terenie.

Ale jestem do dyspozycji i najprościej wysłać do mnie wiadomość czy umówić na spotkanie mejlem: [email protected] Na wszystkie na pewno odpowiem.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl