NFM w sezonie 2021/2022. Gwiazdy, koncerty

Koncerty w NFM zaplanowano wprawdzie ostrożnie, na razie tylko do grudnia (nie przewidziano na razie sylwestra), ale nie brakuje wielkich gwiazd i bardzo ciekawego repertuaru. Sezon rozpocznie 1 października znakomity dyrygent Giancarlo Guerrero z NFM Filharmonią Wrocławską, solistą będzie uwielbiany przez melomanów Piotr Anderszewski, jeden z najwybitniejszych obecnie polskich pianistów. W programie m.in. Haydn i Beethoven. Bilety na koncerty sezonu – od 20 zł do VIP-owskich za 180 zł, online i w kasie NFM-u.

  • nfm sezon 2021/2022, marzena diakun

    Marzena Diakun poprowadzi NFM Filharmonię Wrocławską podczas koncertu 22 października/fot. Łukasz Rajchert


Koncerty, których nie warto przegapić

1.10.2021, Piotr Anderszewski i NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Giancarla Guerrera

Jednego z najciekawszych polskich pianistów (który od lat jest doskonale znany i ceniony za granicą) nie trzeba właściwie przedstawiać, wystarczy zobaczyć kolekcję albumów, jakie nagrał, selektywny dobór repertuaru, artystyczne kooperacje i inspiracje. 

Zobaczcie także: Rozmowa z Piotrem Anderszewskim: Przeczytać, zrozumieć, przetłumaczyć 

Piotr Anderszewski jest z Narodowym Forum Muzyki związany od koncertu inaugurującego działalność obiektu (grał wówczas fortepianową partię fortepianową w III Symfonii „Pieśń o nocy” Karola Szymanowskiego). Tym razem przygotował dwa koncerty fortepianowe – D-dur Haydna i C-dur Beethovena. Wrocławskich Filharmoników poprowadzi szef artystyczny Giancarlo Guerrero. 

7.10.2021, Aleksandra Kubas-Kruk (sopran), Anna Bernacka (mezzosopran), towarzyszy pianistka Monika Kruk

Wieczór pieśni Mieczysława Wajnberga, polskiego kompozytora, którego popularność w ostatnich latach ciągle rośnie, odkrywają go też coraz liczniejsi zagraniczni melomani. Posłuchamy wyboru jego pieśni, które przede wszystkim komponował do słów Juliana Tuwima, ale także Adama Mickiewicza.

8.10.2021, Elīna Garanča (mezzosopran), NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Karela Marka Chichona

Jedna z najbardziej oklaskiwanych (m.in. na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera) śpiewaczek ostatniej dekady. Łotewska mezosopranistka wspólnie z mężem dyrygentem przygotowali program, w którym w szczególny sposób wyeksponowane będą zarówno liryczne, jak i wirtuozowskie arie dla mezzospranu. Obok arii z „Carmen” i „Samsona i Dalili” nie zabraknie repertuaru rzadziej wykonywanego, jak aria z opery „Dziewica Orleańska” Piotra Czajkowskiego, czy „La reine de Saba” Charlesa Gounoda.      

20.10.2021, Philippe Lefebvre (organy)  

Tego recitalu nie wolno przegapić, bo gwiazdą będzie organista tytularny paryskiej katedry Notre Dame, a to w świecie organowym jedna z najbardziej prestiżowych posad (muzycy grają na legendarnej urody instrumencie Aristide'a Cavaillé-Colla). Pamiętamy we Wrocławiu doskonały recital Oliviera Latry, także organisty tytularnego tej świątyni. W programie cała paleta francuskiej muzyki organowej, od klasyków, jak César Franck, poprzez Louisa Vierne'a, Marcela Dupresa po słynnego organistę katedry Pierre'a Cochereau. Philippe Lefebvre będzie też improwizował.  

22.10.2021, Marzena Diakun poprowadzi NFM Filharmonię Wrocławską, Chór NFM, solistką będzie Magdalena Bojanowicz-Koziak (wiolonczela)

Dyrygentka Marzena Diakun, która niedawno została szefem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Miasta Madryt i robi od dekady naprawdę imponującą karierę (choć zawsze wraca do Wrocławia, gdzie prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej) tym razem wystąpi przed własną publicznością, a to, paradoksalnie, rzadka przyjemność, bo w ciągu roku artystka pracuje często z orkiestrami zagranicznymi. Marzena Diakun przygotowała IV Symfonię c-moll Franza Schuberta, utwory a capella na chór Antona Brucknera i prawykonanie nowego utworu Pawła Szymańskiego, w którym solistką będzie Magdalena Bojanowicz-Koziak.  

Zobaczcie także: 30 Kreatywnych Wrocławia 2015 – Marzena Diakun

29.10.2021, Laureat I nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego

Nazwisko zwycięzcy poznamy dopiero wczesną jesienią tego roku (po przełożeniu zmagań w Konkursie Chopinowskim z ubiegłego na ten rok), ale już wiadomo, że (starym zwyczajem) zagra w najważniejszych polskich salach koncertowych. W programie jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina, a na deser muzyka z baletu „Appalachian Spring” Aarona Coplanda. NFM Filharmonią Wrocławską zadyryguje Andrew Litton.

25.11.2021, Recital chopinowski Piotra Alexewicza

Wrocławski uczestnik Konkursu Chopinowskiego, który nie musiał brać udziału w eliminacjach (wcześniej wygrał krajowy Konkurs Chopinowski i nagrodą był zapewniony udział w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim) i przekonamy się, jak zagra dopiero w I etapie. Niezależnie od konkurencji, mocno trzymajmy kciuki.  

Zobaczcie także: Fantastyczni pianiści z Akademii Muzycznej i ich Profesor. Talent to dar!

5.11.2021, Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej dyrygenta Marka Pijarowskiego 

Legendarna postać dla wszystkich wrocławskich melomanów, wieloletni szef Wrocławskich Filharmoników, który dyrygował największymi dziełami i zapisał się jako charyzmatyczna postać w historii wrocławskiego życia muzycznego. Maestro poprowadzi swój dawny zespół w Beethovenowskiej „Eroice”.    Zgłoś uwagę