wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Naukowcy badają jakość wody w fosie miejskiej

- Fosa miejska to nadzwyczajne miejsce, wyjątkowy skarb. Warto o nią zadbać i pełniej korzystać z jej uroków – mówi prof. Katarzyna Pawęska z Uniwersytetu Przyrodniczego, która wraz z zespołem zbada jakość wody w fosie. To wstępny etap przygotowań do jej rewitalizacji.

Reklama

Na fosę składa się sześć połączonych zbiorników. Ciągną się wzdłuż Podwala, od placu im. Jana Pawła II do Parku Słowackiego i Muzeum Narodowego. To pozostałość dawnych umocnień. Wzdłuż fosy okalającej Wrocław stały mury obronne – rozebrano je w pierwszej połowie XIX wieku, a w ich miejsce powstała promenada (dzisiaj: Promenada Staromiejska). Wschodnią i północną cześć wodnej przeszkody zasypano, dlatego Ostrów Tumski jest dzisiaj wyspą tylko z nazwy. Śladem po fosie w tej części miasta jest np. staw w Ogrodzie Botanicznym.

- Fosa ma nadzwyczajne walory krajobrazowe. Z punktu widzenia naukowa jest interesująca jako obiekt inżynierski oraz ze względów biologicznych. Poza tym oddziałuje na mikroklimat w centrum miasta – mówi prof. Katarzyna Pawęska z Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Mamy we Wrocławiu prawdziwy skarb, szkoda, że go nie doceniamy.

Zimą – śnieg, latem glony

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego i przedstawiciele Fundacji OnWater zawarli porozumienie o współpracy nad programem rewitalizacji fosy miejskiej. Badanie jakości wody w zbiornikach to pierwszy etap przygotowań do niej.

Prof. Katarzyna Pawęska: - Badamy jakiego rodzaju zanieczyszczenia mają wpływ na jakość wody w fosie. Z pewnością duże znaczenie ma spory ruch samochodowy, to w końcu centrum ruchliwego miasta. Mamy tu także do czynienia ze spływami powierzchniowymi. To znaczy, że deszcz i topniejący śnieg spływające do fosy niosą z sobą na przykład sól, którą zimą posypuje się ulice.

Fosa miejska to sześć połączonych zbiorników, pozostałość dawnych umocnień obronnych, fot. Dawid Łukasiewicz/wroclaw.pl

Z kolei latem fosa kwitnie. – Jest żyzna, co znaczy, że w wodzie są składniki, które promują rozwój glonów. Musimy sprawdzić, czy i jak można je wykorzystać z korzyścią dla jakości wody w zbiornikach – wyjaśnia prof. Katarzyna Pawęska.

W planach są także badania dotyczące zieleni na nabrzeżach i na wyspach w fosie, analiza stanu nabrzeży oraz przepustów.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl