( ! ) Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /var/www/html/nasz-wroclaw/index.php on line 23
Call Stack
#TimeMemoryFunctionLocation
10.0002404584{main}( ).../index.php:0
„Drzewo” – premiera dla przedszkolaków we Wrocławskim Teatrze Lalek
www.wroclaw.pl

„Drzewo” – premiera dla przedszkolaków we Wrocławskim Teatrze Lalek

Grafika dotyczy programu Nasz Wrocław

Przeznaczony dla przedszkolaków spektakl według scenariusza i w reżyserii Bartosza Kurowskiego jest opowieścią o czterech porach roku i zarazem porach życia każdego człowieka. W przygotowaniach brały udział niesłyszące dzieci i seniorzy, a na scenie aktorzy będą posługiwali się także językiem migowym. Premiera 17 listopada.

Cztery pory roku, cztery pory życia

Na plakacie mamy, nieprzypadkowo, cztery liście. Kiedy reżyser Bartosz Kurowski po raz pierwszy rozmawiał o pomyśle na spektakl z Jakubem Kroftą, dyrektorem artystycznym Wrocławskiego Teatru Lalek miał w planach projekt poświęcony czterem porom roku.

Potem zrodziła się myśl, aby pory roku stały się jednocześnie porami życia i by cztery historie połączyć w jedno przedstawienie. Opowiadane tekstami wierszy m.in. Juliana Kornhausera, Leopolda Staffa, Ewy Szelburg-Zarembiny, Władysława Broniewskiego, które reżyser Bartosz Kurowski doskonale pamięta z dzieciństwa.

– Dlatego wiosna będzie o dzieciństwie, najbardziej beztroskim okresie, lato o dojrzewaniu, w jesieni zainteresowanie skupi się na osobie starszej i okresie dojrzałym, podobnie jak zima – wyjaśnia Kurowski.  

Spektakl dla wnucząt i dziadków

W spektaklu zobaczymy przede wszystkim dwie aktorki – Agata Cejba będzie uosobieniem dziecka, a Barbara Pielka osoby starszej, bo „Drzewo” jest spektaklem międzypokoleniowym, adresowanym do dzieci w wieku przedszkolnym i seniorów. Do wnuków i ich ukochanych babć i dziadków.

Wiersze mówione językiem migowym

Przygotowując scenariusz do „Drzewa” realizatorzy zorganizowali warsztaty dla przedszkolaków z Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących, odwiedzili też Przedszkole nr 87. – Nie chcieliśmy, aby był to spektakl dorosłych, którzy starają się myśleć jak dzieci. Słuchaliśmy więc przedszkolaków, ich pomysłów, wizji – wyjaśnia Marta Kurowska, która we Wrocławskim Teatrze Lalek prowadzi działania społeczno-edukacyjne.

Ze współpracy z młodymi widzami narodził się pomysł, by aktorki nie tylko grały, ale równocześnie migały. – W języku migowym trudno wyrazić metaforę, więc w „Drzewie” przekażemy niesłyszącym dzieciom nie tyle dosłowny przekład wierszy, ale główną ideę, sens – dodaje Marta Kurowska. Konsultatntem języka migowego przy spektaklu jest Wioletta Boczar-Dominiak. 

Ale, równolegle, realizatorzy poprosili do udziału w spektaklu siedmioro seniorów, którzy zagrali babcie i dziadków, ich czytania zarejestrowano na wideo, zaś projekcje (autorstwa Roberta Maniaka) zobaczymy podczas każdego z przedstawień.

Muzykę na żywo wykonuje akordeonista Łukasz Matuszyk.

Premiera „Drzewa” 17 listopada.