„Naprawiacze” w Muzeum Etnograficznym. Wystawa w duchu zero waste

To niesamowita wystawa, bo jest zarówno prezentacją pięknych przedmiotów, instruktażem, jak możemy je ocalić i ekoprzewodnikiem (aby zawsze próbować naprawiać zamiast wyrzucać). „Naprawiaczy” stworzonych przez kuratorki Olgę Budzan i Martę Derejczyk obejrzymy w Muzeum Etnograficznym do 30 stycznia 2022.

  • naprawiacze muzeum etnograficzne

    Wystawa „Naprawiacze” w duchu zero waste/fot. mat. pras.


Naprawianie naszego świata codziennego

Japończycy od wieków nie płaczą nad rozbitą porcelaną, tylko pięknie ją scalają używając do tego laki z dodatkiem złota. Sztuka kintsugi jest jedną ze szlachetniejszych, ale kuratorka „Naprawiaczy” Olga Budzan udowadnia, że nie musimy wykosztowywać się na prawdziwe złoto – wystarczy gold acrylic paint w połączeniu z klejem epoxy glue i wytłuczone naczynia będą jak nowe.

Efekty pracy uczestników warsztatów muzealnych na razie na zdjęciu powyżej, a już wkrótce na wystawie w Muzeum Etnograficznym.

A już teraz możemy tam obejrzeć choćby prace Nikifora, które krynicki artysta malował na odwrocie m.in. plakatów, czy opakowań, zreperowane przedwojenne drewniaki z Bośni i Hercegowiny (są też współczesne buty, które odnowiono), czy artystycznie cerowane skarpetki. Nie mówiąc o porcelanowej figurce z Ćmielowa, którą odratowano ze śmieci.

Wystawa: Naprawiacze

Wystawa: Naprawiacze

Wystawa
Termin od 23 października 2021 do 30 stycznia 2022

Miejsce Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Zobacz

Nie marnujemy, ocalamy

Niegdyś szanowano przedmioty, bo były wykonane z drogich, trudno dostępnych materiałów, albo mogliśmy sobie pozwolić tylko na nieliczne. Okazuje się jednak, że i dziś zarówno babciny tutorial z podszywania, cerowania, uzupełniania, wydłużania, jak i rady Adama Słodowego, który w peerelowskim programie „Zrób to sam” uczył Polaków, jak dobrze majsterkować w czasach ograniczonego dostępu do różnych dóbr, są wciąż aktualne. Choćby dlatego, że kochając dobrą gatunkowo bluzkę czy sweter nie wyrzucimy ich ot tak. Zdecydowanie lepiej – i do tego zachęcają też na wystawie kuratorki – wdrożyć (nawet w warunkach domowych i niekoniecznie profesjonalnych) recycling i upcycling. Przedłużyć życie rzeczom, na którym nam zależy, pomóc planecie oddychać. No i mieć satysfakcję, że nie wyrzucamy i marnujemy, ale wciąż nosimy albo korzystamy z tego, co lubimy.

 

Nie mówiąc o wirtuozach-naprawiaczach, czyli wyższym poziomie wtajemniczenia (na wystawie będą wielozadaniowe przedmioty-hybrydy).

Wstęp na wystawę kosztuje 3-10 zł. Możemy zwiedzać we wszystkie dni z wyjątkiem poniedziałku.

Warsztaty dla naprawiaczy

Wystawie towarzyszą fantastyczne warsztaty, podczas których m.in. kuratorki nauczą nas, jak naprawić ukochane, stare zabawki, wykonać najprostsze prace introligatorskie, albo...naprawić kondycję tańcem. 

  • 19.11, g.18.00, Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych, prowadzenie: Barbara Przerwa

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie muzeum. Zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13.

  • 21.11, g.12.00, Maskotka ze starej skarpetki, Warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat, prowadzenie: Olga Budzan

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie muzeum. Zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13.

  • 28.11, g. 15.00, Warsztaty introligatorskie dla początkujących, Prowadzenie: Anna Pastuszka

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie muzeum. Zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13. Zgłoś uwagę