wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania od 1 października

Spektakl, spotkania z zaproszonymi gośćmi, przegląd adaptacji filmowych, wystawa – możemy się wybrać na wszystkie wydarzenia w Piekarni, Sali Teatru Laboratorium, Kinie Popiół i Diament, czy Galerii Szewska Pasja. Warunkiem są jednak zapisy. Dla tych, którym nie uda się dostać na konkretne spotkania, doskonałą alternatywą będą transmisje online.  

Reklama

Literacka część Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania potrwa od 1 do 10 października, wystawę „Płynne ustalenia” obejrzymy do 4 października w Galerii Szewska Pasja, a od 5 do 8 października na fanów czekają seanse w Kinie Popiół i Diament (w Muzeum Pana Tadeusza). 

16. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

16. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Spotkania / Spotkania z autorami
Termin od 1 października 2020 do 10 października 2020

Miejsce Piekarnia – Instytut Grotowskiego

Zobacz

Spektakle na MFO

W tym roku na festiwali spora różnorodność – zarówno klasyczne czytania (w wykonaniu samych autorów albo aktorów), jak i realizacje sceniczne utworów. Na pierwszy ogień 1 października o 20.00 monodram Agnieszki Wolny-Hamkało „Dwie lub trzy rzeczy, które o niej wiem. Sonet prozą o Susan S.” poświęcony jednej z najciekawszych intelektualistek ostatnich lat, Susan Sontag. Reżyserowała autorka i Mikołaj Mikołajczyk, a wystąpi Jolanta Olszewska. 

Dla fanów Jakuba Żulczyka 9 października o 18.00 w Piekarni fragment jego utworu dranatycznego „Błąd” w reżyserii Grzegorza Jaremko w obsadzie z m.in. Haliną Rasiakówną, Michałem Opalińskim, z muzyką Bartosza Dziadosza. Zaraz potem w tej samej przestrzeni „Ruska klasyka” słowackiego autora Daniela Majlinga w reżyserii Oskara Sadowskiego z Anną Ilczuk, Haliną Rasiakówną, czy Janem Dravnelem w obsadzie wzmocnionej jeszcze siłami studentów AST z muzyką Baasch.

Jednym z najciekawszych przedsięwzięć realizowanych w tym roku na festiwalu będzie, z pewnością, spektakl „W dwóch językach polskich” realizowany metodą verbatimu (dosłownego zapisu rzeczywistości) – choreografia z elementami Polskiego Języka Migowego 4 października w Sali Teatru Laboratorium.

„Naszymi przewodnikami po „świecie ciszy” okaże się czwórka bohaterów, którym będziemy towarzyszyć podczas dorastania, pierwszych spotkań ze światem zewnętrznym, poszukiwania własnej tożsamości i kultury. Na widowni spotkają się widzowie Głusi i słyszący, współobywatele, którzy od lat rozmawiają w dwóch językach polskich – zbyt rzadko ze sobą” – zapowiadają organizatorzy.

Czytania tekstów wciąż najważniejsze

To z nich od lat słynie MFO, a wrocławską imprezę odwiedziło wielu znakomitych pisarzy, którzy czytali dla publiczności swoje krótkie formy literackie.

Zaplanowano kilka spotkań z autorami, reżyserami (Jackiem Głąbem – 4 października o 20.00 w Sali Teatru Laboratorium, Krystianem Lupą - 9 października o 20.00 w Piekarni). Drugiego października o 18.00 Filip Zawada (nominowany do Nagrody Nike) na schodach Instytutu Grotowskiego, przeczyta „Kilka rzeczy, o których nie powinniśmy wiedzieć”. Pół godziny później w Sali Teatru Laboratorium teksty gości festiwalowych zinterpretują artyści. Obecni będą też autorzy (na żywo, ale i w nagraniach) – Marcin Kurek, Turczynka Ayfer Tunç (Turcja), Austriaczka Karin Peschka.

Dzień później, 3 października o 18.30 druga odsłona inscenizacji i opowiadania Marie Aubert, Barbary Sadurskiej i Zsófii Bán w reżyserii Marty Streker (przeczytają je aktorzy – Paweł Palcat i Wiktoria Czubaszek, a także tegoroczna laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza – Barbara Sadurska).

Jednym z ciekawszym projektów będzie debata 10 października o 19.00 w Piekarni, pod znamiennym tytułem „Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce. Co widzi?” a z udziałem Klementyny Suchanow, Agnieszki Graff, Edwina Bendyka i Tomasza Piątka. – Początkiem eksperymentu będzie myśl, czy wyobrażenie, któremu nadaliśmy tytuł: „David Bowie z oddali przygląda się Polsce. Co widzi? „Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie dosłownie, zachowując specyfikę spojrzenia artysty – może uda nam się zbudować jakieś znaczące obrazy?” – zapowiada Agnieszka Wolny-Hamkało, moderatorka dyskusji. 

Kino MFO

Co roku pokazy filmowe to de facto przegląd adaptacji filmowych. W tym roku warto zwrócić uwagę zwłaszcza na repertuar 5 października (start o 18.00) i pierwszą ekranizację „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood w reżyserii Volkera Schlöndorfa, ale ten seans poprzedzi także interesujący, piętnastominutowy projekt „Perukarz” Steffena Schöfflera na podstawie „Dziennika roku zarazy” Daniela Defoe. Ale i 6 października (także o 18.00) perełka – „Mądrość krwi” Johna Hustona, czyli adaptacja prozy Flannery O'Connor rozgrywająca się na amerykańskim Południu.  

Wystawa na Szewskiej tylko do 4 października

Autorkami wystawy w ulicznej galerii Szewska Pasja są Adriana Myśliwiec i Maria Marszałek. Prace nawiązują do festiwalowych haseł („Maski, gesty” oraz „Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce”), a obejrzymy kolaże i hasła – zachęcają, aby przyjrzeć się uważniej wybranym elementom i zagadnieniom.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl