wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Miedź w szpitalu przy ul. Kamieńskiego

Powierzchnie z miedzi przeciwdrobnoustrojowej oznaczone znakiem Cu+ trzykrotnie rzadziej zawierały jakiekolwiek szczepy bakterii niż poręcze ze stali – takie wnioski płyną z badania skuteczności miedzi na powierzchniach dotykowych, które przeprowadzono w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu.

Reklama

Placówka ta jako pierwsza w Polsce wprowadziła rok temu elementy wyposażenia ze specjalnej miedzi przeciwdrobnoustrojowej CU+.

Pierwszy kontakt z nią mają już wszyscy wchodzący wejściem głównym do szpitala – w przedsionku po remoncie zainstalowano poręcz ze stopu tej miedzi. Kolejna taka poręcz biegnie wzdłuż schodów na piętro.

Miedzią w bakterie i wirusy

Zastosowanie miedzi ma na celu zapobieganie zakażeniom szpitalnym, które są poważnym problemem zwłaszcza dla pacjentów z obniżoną odpornością, po ciężkich zabiegach chirurgicznych, po przeszczepach, np. nerek.

Na pierwszy ogień poszedł oddział nefrologii, który był akurat w trakcie remontu. Został on wyposażony między innymi w klamki, stojaki na kroplówki, uchwyty, poręczne czy wózki z miedzi Cu+. Łącznie zainstalowano blisko 600 miedzianych elementów. Pacjentów i gości na oddziale informują o tym specjalne tablice i ulotki.

– Większość drobnoustrojów, która osiedliła się w naszym szpitalu, jest już uodporniona na wszystkie antybiotyki. Jest to problem nie tylko naszego szpitala czy kraju, ale także problem światowy. Miedź Cu+ może być bardzo pomocna w jego rozwiązaniu – mówi prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor szpitala przy ul. Kamieńskiego.

Potwierdza to Michał Ramczykowski, prezes Polskiego Centrum Promocji Miedzi (PCPM), które jest partnerem projektu wyposażenia w miedź Cu+ wrocławskiego szpitala. – Ta grupa metali, w skład której wchodzi czysta miedź i jej stopy, ma naturalną zdolność do szybkiego likwidowania bakterii, wirusów i grzybów osiadających na jej powierzchni w czasie dwóch godzin, nawet przy wysokim obciążeniu bakteryjnym – podkreśla Michał Ramczykowski, prezes Polskiego Centrum Promocji Miedzi (PCPM), które jest partnerem projektu wyposażenia w miedź Cu+ wrocławskiego szpitala.

Zbadali poręcze w przedsionku

Aby sprawdzić, jaka jest skuteczność miedzi CU+ przebadano poziom skażenia drobnoustrojami poręczy w przedsionku szpitala. Najpierw, w 2013, przez trzy miesiące pobrano próbki z poręczy stalowej, a potem w tym samym okresie 2014 – z nowej poręczy, ze stopu miedzi. Badanie wykazało, że poręcze z miedzi Cu+ trzykrotnie rzadziej zawierały jakiekolwiek szczepy bakterii (np. E.coli czy Gronkowca złocistego) niż poręcze ze stali. Specjaliści zwracają uwagę, że na powierzchniach z miedzi gromadzi się tam tyle samo bakterii, wirusów i grzybów co na plastiku, stali czy innym materiale. Jednak miedź ma właściwości niszczenia tych drobnoustrojów, więc po pewnym czasie, będzie ich znacznie mniej albo znikną w ogóle.

O pilotażowym programie wprowadzenia miedzi

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl