Nad stworzeniem Strategii przez rok pracował zespół specjalistów złożony z urzędników, naukowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, biznesu, mniejszości – narodowych, etnicznych i wyznaniowych.
Dokument był odpowiedzią m.in. na zwiększającą się we Wrocławiu liczbę migrantów, a co za tym idzie na nowe wyzwania czy cele społeczne. Wskazywał działania w 5-letniej perspektywie na rzecz budowania współpracy i wspólnoty składającej się ze wszystkich mieszkańców miasta, bez względu na pochodzenie, wyznanie lub język.
Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego (2018-2022). Cztery obszary potrzeb
Na podstawie analiz, badań, konsultacji wyznaczono cztery obszary potrzeb, w ramach których wyznaczono cele strategiczne. Cele te wzajemnie się przenikają i tworzą spójną całość.
Cztery obszary potrzeb
- Edukacja. Główny cel strategiczny: wzrost poziomu wiedzy i wzmocnienie kompetencji międzykulturowych,
- Bezpieczeństwo. Główny cel strategiczny: budowanie poczucia przynależności społecznej,
- Integracja. Główny cel strategiczny: wzmacnianie bezpieczeństwa mieszkańców,
- Współpraca i komunikacja. Główny cel strategiczny: stworzenie platform współpracy i wzmocnienie procesu komunikacji.
Każdemu z obszarów przypisano również cele operacyjne, a w ich osiągnięcie zaangażowano szeroką reprezentację wrocławskich instytucji, jednostek, organizacji pozarządowych i społeczności mieszkańców.
Więcej o Strategii na stronie Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego (2018-2022)
Program „Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego” 2018-2022 przyjęto do realizacji zarządzeniem Prezydenta Wrocławia w lutym 2018 r.
W 2023 r. trwają prace nad ewaluacją Strategii i przygotowanie nowego dokumentu programowego.